Pogłowie trzody chlewnej w Polsce 2023 r. Ile gospodarstw utrzymuje świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce 2023 r. Ile gospodarstw utrzymuje świnie?

19.05.2023autor: Anna Kurek

Ile jest w Polsce gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną i jakie jest pogłowie świń w 2023 r.? Jak wygląda produkcja świń w kraju?

Z artykułu dowiesz się

  • Pogłowie świń w Polsce w 2023 r.
  • Produkcja świń w Polsce
  • Gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną
  • Struktura produkcji trzody chlewnej

 

Pogłowie świń i liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną

Statystyki w produkcji świń lecą na łeb, na szyję. Mamy już niecałe 54 tys. gospodarstw utrzymujących około 8,3 mln świń. Kurczy się nie tylko pogłowie trzody chlewnej, ale też bezustannie zmniejsza się liczba stad świń.

PRODUKCJA ŚWIŃ W POLSCE

Na początku kwietnia mieliśmy w Polsce tylko 3744 gospodarstwa, które zgodnie z danymi ARiMR miały powyżej 500 świń. W gospodarstwach tych znajduje się blisko 6 mln świń, a więc odpowiadają one za około 70% krajowej produkcji.

LICZBA SIEDZIB STAD ŚWIŃ

Struktura produkcji trzody chlewnej

W statystycznym polskim stadzie utrzymywanych jest 155 świń. Tradycyjnie największą liczbę zwierząt notujemy w Wielkopolsce, gdzie utrzymywanych jest już tylko 2 mln świń w 14 tys. gospodarstw.

STRUKTURA PRODUKCJI ŚWIŃ

Drugie miejsce należy do Mazowsza – 1,2 mln świń. W pozostałych województwach liczba trzody spadła poniżej miliona. Najmniej świń utrzymywanych jest w Małopolsce – blisko 97 tys. i w województwie podkarpackim – 96 tys. Najmniej, bo tylko 277 stad jest w województwie lubuskim.

aku na podst. dane ARiMR z 31 marca 2023 r.
fot. Kurek

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Prawidłowa masa świń: ile powinna ważyć loszka, prosię, knur?

Ważenie świń na każdym etapie produkcji dostarcza wielu ważnych informacji o stadzie. Podpowiadamy, ile powinny ważyć świnie pochodzące z różnych grup technologicznych i jak technicznie prowadzić systematyczną kontrolę ich masy ciała.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ustawa odorowa wraca do Sejmu. Kto ustali uciążliwość zapachową?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy, która ma „w prosty sposób” uregulować kwestię uciążliwych dla mieszkańców zapachów. Kto ustali normy zapachowe i skontroluje poziom uciążliwych substancji zapachowych?

czytaj więcej
Zdrowie świń

Stres - niedoceniona przyczyna obniżonej efektywności produkcji świń

Stres ma dwa oblicza – negatywne i pozytywne. Stres negatywny – przewlekły, jest dla organizmu degradujący pod względem fizycznym i psychicznym. Stres pozytywny konstruktywny jest motywujący, determinuje do koncentracji, podejmowania wysiłku i dążenia do osiągnięć. A o tym, jak wpływa on na produkcję świń będzie mówił podczas Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie w Licheniu Starym prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)