Ustawa odorowa wraca do Sejmu. Kto ustali uciążliwość zapachową?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy, która ma „w prosty sposób” uregulować kwestię uciążliwych dla mieszkańców zapachów. Kto ustali normy zapachowe i skontroluje poziom uciążliwych substancji zapachowych?
Potrzebna ustawa odorowa?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska.
Przedmiotowy projekt ustawy stanowi odpowiedź na oczekiwania obywatelek i obywateli, którzy muszą zmagać się w codziennym życiu z odorem emitowanym przez podmioty gospodarcze – napisali w uzasadnieniu projektu posłowie.
Według autorów, w polskim prawie nie ma norm dotyczących wpływu odoru. Nowelizacja jednego z artykułów ustaw Prawo Ochrony Środowiska miałby dać ministrowi klimatu możliwość określenia w drodze rozporządzenia wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza.
Dotychczas przepis ten nie został jednak wykorzystany. Doprowadziło to do sytuacji, w której na terenie Rzeczypospolitej Polskiej de facto nie funkcjonują żadne ograniczenia w zakresie emisji odoru – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Co zmienią przepisy o uciążliwości zapachowej?
Dzięki zmianie ustawy minister klimatu i środowiska będzie wydawał odpowiednie rozporządzenie, które określi:
- wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
- dopuszczalne częstości przekraczania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
- okresy, dla których uśrednia się wyniki pomiarów substancji zapachowych w powietrzu.
- czas obowiązywania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
- zależność wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu lub dopuszczalnych częstości przekraczania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu od jakości zapachu;
- rodzaje instalacji, dla których ilości gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza ustala się, uwzględniając wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu.
Projektowana zmiana pozytywnie wpłynie na środowisko i jakość życia mieszkańców. Po pierwsze, unormuje dopuszczalne wartości uciążliwych substancji zapachowych. Po drugie, umożliwi organom ochrony środowiska interweniowanie w sytuacjach przekroczenia przedmiotowych norm. Projekt ustawy jest realizacją oczekiwań obywatelek i obywateli walczących o prawo do oddychania niezanieczyszczonym powietrzem – podsumowali posłowie KO.
wk
fot. EnvatoElements, Canva
Najważniejsze tematy