Kiedy brakować lochy ze stada? Planowanie grup technologicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy brakować lochy ze stada? Planowanie grup technologicznych

05.06.2023autor: Anna Kurek

Kiedy brakować lochy ze stada, a które z nich jeszcze pozostawić do dalszej produkcji? Jak ocenić jakość loszek hodowlanych? Podpowiadamy, jak zaplanować i prowadzić wymianę stada!

Z artykułu dowiesz się

  • Planowe prowadzenie produkcji a zdarzenia losowe
  • Wiek stada loch
  • Profil wiekowy stada loch i grup technologicznych
  • Poziom brakowania loch
  • Procentowy udział loch w cyklu
  • Prawidłowa i niekorzystna struktura wiekowa stada
  • Co wpływa na brakowanie?
  • Dokładna dokumentacja do planowania
  • Kwalifikacja do brakowania
  • Jakość loszek
  • Wpływ poziomu brakowania na cykl reprodukcyjny

Podstawą prawidłowej i efektywnej produkcji każdej fermy trzody chlewnej jest stado loch. Niezależnie od koniunktury na rynku, nie można rezygnować z dobrych praktyk hodowlanych, polegających na wyliczeniu i realizowaniu założeń produkcyjnych – jedną z nich jest planowana wymiana loch w stadzie i wprowadzenie w miejsce starych loch – młodych. Jest to konieczne, jeśli chcemy utrzymać wysoki i wyrównany poziom produkcji przez kolejne lata.

Planowe prowadzenie produkcji a zdarzenia losowe

Jest wiele przyczyn, dla których pewna pula macior powinna być zastąpiona młodymi samicami. Przyczyny brakowania można podzielić na dwa rodzaje: zamierzone i niezamierzone (zdarzenia losowe). Brakowanie zamierzone – wynika z przestrzegania zasad prowadzenia produkcji, które polegają na systematycznej wymianie loch w stadzie ze względu na wiek, a w związku z tym pogorszeniem się jakości miotu pod względem liczby urodzonych prosiąt i ich kondycji. Brakowanie niezamierzone będzie miało miejsce wtedy, gdy o usunięciu lochy będą decydowały inne wady, powstałe w wyniku oddziaływania środowiska, w którym przebywają zwierzęta.

Z analizy przebiegu użytkowości loch w stadach zachodniej Europy, przeprowadzonych na 60 tys. loch, wynika, że tylko 27–28% loch jest brakowanych z powodu wieku zwierząt (brakowanie zamierzone). Główną przyczyną brakowania loch jest nieskuteczne zapłodnienie po pierwszym lub dalszych miotach oraz brak rui i wynosi 34–36% stada, co może być związane z jakością obsługi i żywienia. Innym ważnym niezamierzonym powodem eliminacji loch ze stada są słabe kończyny, kulawizny i trudności w poruszaniu się, stanowiące 9–10% ogółu przyczyn brakowania.

Sposób postępowania ze zwierzętami, jakość obsługi, budynków oraz organizacja produkcji może decydować o poziomie problemów, a w konsekwencji obniżeniu lub zwiększeniu odsetka brakowania samic. W tym miejscu chciałabym podkreślić znaczenie personelu. Wnikliwa analiza przyczyn brakowania może przyczynić się do zmian w zarządzaniu.

Dokładnie prowadzona dokumentacja stada prowadzi do zmian w zarządzaniu produkcją.
Dokładnie prowadzona dokumentacja stada prowadzi do zmian w zarządzaniu produkcją.

r e k l a m a

Wiek stada loch

W prowadzeniu stada loch powinno się dążyć do idealnego profilu wiekowego samic w grupie technologicznej. Tylko to pozwoli na otrzymanie jednolitych i licznych partii prosiąt. W naturalnych warunkach locha może żyć nawet 18 lat, jednak w intensywnej produkcji długość jej użytkowania wynosi od 3 do 4 lat. U loch starszych, po 6. wyprosieniu obserwowana jest wyższa zamieralność zarodków, rodzi się więcej prosiąt martwych, więcej osesków z niedowagą i więcej mumifikatów. Do tych problemów dochodzą kulawizny nóg, choroby i nagłe padnięcia loch oraz kiepska kondycja masy ciała, czyli zatuczone lub wychudzone lochy.

 Profil wiekowy stada loch i grup technologicznych

Starsze maciory częściej mają problemy z listwami mlecznymi, sutki są obwisłe i wyciągnięte, co uniemożliwia młodym prosiętom dobre chwytanie i pobieranie pokarmu. Pojawia się też problem z tkanką gruczołową i niedrożnością sutków, spowodowany infekcjami lub urazami. Dodatkowo trzeba liczyć się z problemami związanymi z wydajnością laktacji, co przyczynia się do pogorszenia kondycji odchowywanych prosiąt. Wskaźnik wyprosień, a także zdolność do urodzenia i odchowania licznych miotów jest uzależniona od wieku lochy i kolejności cyklu reprodukcyjnego. Dlatego stado powinno mieć jak najwięcej matek między 3. a 6. oprosieniem.

Poziom brakowania loch

Roczna wymiana loch w stadzie może kształtować się na poziomie 35–55%. Każde stado powinno mieć wyliczoną liczbę loszek wprowadzanych do rozrodu w ciągu roku. Proces ten powinien być dobrze zaplanowany tak, aby w całym stadzie i w każdej grupie technologicznej znajdowała się odpowiednia proporcja wiekowa matek w danym cyklu reprodukcyjnym.

Tab. 1. Proc. udział loch w cyklu

Remont stada na poziomie 40–45% pozwoli utrzymać produkcję na dobrym poziomie. W zależności od wielkości stada wyliczamy liczbę loszek, jaką musimy przygotować, np. 430 loch stada podstawowego × 40% = 172 szt. na 52 tygodnie = 3,3 loszki dla cyklu jednotygodniowego (× 3) 10 loszek dla cyklu 3-tygodniowego w każdym tygodniu technologicznym.

Na rysunku 2. przedstawiona jest struktura wiekowa stada loch przy 45% i 55% oraz naniesiony jest wiek fermy produkującej prosięta. Jak widać, ferma badana ma bardzo niekorzystną strukturę wiekową stada loch, młode zwierzęta zbyt późno zaczęły być wprowadzane, najwięcej loch jest w 1. i 7.–8. cyklu. Ferma taka w zasadzie przechodzi drugie zasiedlenie i pociąga to nagromadzenie problemów, związanych z określonymi cyklami produkcyjnymi – np. nasilenie problemów związanych z drugim miotem. Lochy mogą mieć dłuższy czas jałowienia i niższą skuteczność inseminacji ze względu na uszczuplenie rezerw organizmu w pierwszej laktacji. Ponadto zwiększona liczba loszek w danym roku podniesie koszty produkcji, a także koszty weterynaryjne, gdyż na większej grupie zwierząt będzie trzeba przeprowadzić podwójne szczepienie. Jeżeli dodatkowo wartość rzeźna loch usuwanych ze stada będzie niska – nie zrównoważy to kosztów wprowadzenie loszek. Nietrudno wywnioskować, że jest to ekonomicznie nieuzasadniony zabieg, gdyż wymiana stada jest składnikiem kosztów w produkcji świń. Wysoka stopa wymiany (remontu) stada zwiększa koszty zakupu młodych loszek, ich ewentualnej kwarantanny i aklimatyzacji.

RYS 2. Prawidłowa i niekorzystna struktura wiekowa stada

Im niższy remont stada, tym więcej będziemy mieli w stadzie loch w starszych cyklach, co będzie miało wpływ na poziom produkcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na remont stada w fermach zasiedlanych, gdzie już w pierwszym roku powinno się utrzymać remont stada na poziomie 10%, w drugim – 20% itd. Często się o tym zapomina.

Co wpływa na brakowanie?

  • jakość obsługi, budynków,
  • organizacja produkcji,
  • warunki zoohigieniczne,
  • status zdrowotny,
  • jakość paszy.

Dokładna dokumentacja do planowania

Niezbędnym elementem do sprawnego planowania produkcji jest dokładna dokumentacja. Na podstawie wyników produkcyjnych prowadzonych w programie komputerowym poprzez odpowiednie raporty, czyli tzw. listy pozytywnej/negatywnej, łatwo możemy wyłonić lochy najlepsze i najgorsze, i dzięki temu szybko decydować o ich usunięciu lub pozostawieniu w stadzie. W innych raportach mamy zestawienie dotyczące liczby loch w każdej grupie technologicznej, ich wieku. Umożliwia to przeprowadzenie szybkiej analizy i skonstruowanie planu rocznego.

Kwalifikacja do brakowania

  • zaawansowany wiek i liczba odchowanych miotów (6, 7),
  • obniżona płodność (27–28%),
  • mała liczba odchowanych prosiąt,
  • powtarzanie rui oraz problemy ze skutecznym zapłodnieniem loch (34–36%),
  • schorzenia gruczołu sutkowego samicy oraz zaburzenia w produkcji mleka,
  • urazy kończyn (9–10%),
  • słaba kondycja po odsadzeniu,
  • długie jałowienie.

Jakość loszek

Będziemy skutecznie wpływać na utrzymanie poziomu produkcji, jeżeli przygotowanie loszek do rozrodu będzie właściwe. Dotyczy to wieku i masy ciała loszek, a także grubości tkanki tłuszczowej mierzonej w punkcie P2 (16–20 mm). Optymalny wiek krycia loszek wynosi 220.–230. dnia, zwierzęta w tym czasie powinny charakteryzować się średnią masą ciała 130–140 kg. Zgromadzenie odpowiedniej ilości tłuszczu podskórnego świadczy o kondycji loszki i dobrym żywieniu, ukierunkowanym na osiągnięcie dobrych wyników w rozrodzie i w pierwszej laktacji. Hormony steroidowe magazynowane są m.in. w tkance tłuszczowej, dlatego ma to wpływ na wystąpienie rui, skuteczność krycia oraz liczbę prosiąt żywo urodzonych w pierwszym miocie. Zbyt małe loszki mogą mieć trudności w utrzymaniu kondycji w pierwszej laktacji, co spowoduje, że duży odsetek loszek może być zbyt wcześnie usuwany ze stada. Czyli wprowadzamy odpowiednią liczbę loszek rocznie, ale ich kondycja i jakość nie pozwala na skuteczne wprowadzanie w wyższe cykle produkcyjne.

Tab. 2. Wpływ poziomu brakowania na cykl reprodukcyjny

Krycie w wyższej wadze, naturalne ruje wpłyną na poprawę plenności u loszek, co rokuje pozytywnie dla produkcyjności całego stada w przyszłości. Perfekcyjnie prowadzona dokumentacja umożliwia precyzyjne wprowadzanie loszek do grup technologicznych, zapewniając w ten sposób stałą ich odnowę i utrzymanie liczby pokrytych loch w grupie na ustalonym poziomie.

dr Grażyna Kusior
fot. Kurek

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Brazylia: locha w jednym miocie urodziła 41 prosiąt!

Na brazylijskiej fermie Granja Dal Bó w stanie Santa Catarina locha urodziła w jednym miocie aż 41 prosiąt. Co stoi za rekordowo wysoką płodnością loch?

czytaj więcej
Chlewnie

System automatycznego żywienie loch: jak działa w tej chlewni?

Nie tylko duże fermy, ale i rodzinne gospodarstwa inwestują w nowoczesną technologię. Dane wprowadzane z czipów, przechowywane w chmurze, analizowane na smartfonie. To nie science fiction, to chlewnia na Kujawach.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Ile dokładnie zarabiam na produkcji świń? Pokazujemy, jak to policzyć

Czy chcemy mówić: wolę nie wiedzieć, nie liczę kosztów, czy jednak chcemy wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy na produkcji świń? Mając do dyspozycji zestawienie kosztów, możemy bardzo wiele. Zobacz, jak rozliczyć produkcję!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)