Brazylia: locha w jednym miocie urodziła 41 prosiąt!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brazylia: locha w jednym miocie urodziła 41 prosiąt!

18.05.2023autor: Aneta Lewandowska

Na brazylijskiej fermie Granja Dal Bó w stanie Santa Catarina locha urodziła w jednym miocie aż 41 prosiąt. Co stoi za rekordowo wysoką płodnością loch?

Rekordowy miot na brazylijskiej fermie

W gospodarstwie Granja Dal Bó w gminie Faxinal dos Guedes, stan Santa Catarina w Brazylii jedna z loch urodziła aż 41 prosiąt. Wydarzenie miało miejsce w marcu tego roku, a fenomen na szeroką skalę opisał portal PigProgress

Zabieg trwał prawie 5 godzin (rozpoczął się przed 10 rano do 14.30) i zakończył się szczęśliwie, opisuje Portal Faxinal. Kierownik fermy, Ernani Funini stwierdził, że tak wspaniały wynik jest rzadkością, ale również konsekwencją zmian i ulepszeń przeprowadzonych w gospodarstwie. Wspomniał, że ferma co roku notuje wzrost liczby urodzeń, ale podkreślił, że obecna liczba prosiąt to wyczyn bez precedensu.

Wcześniej na fermie Granja Dal Bó najwyższa odnotowana liczba urodzonych prosiąt wynosiła 26 sztuk. Zwiększenie płodności loch widoczne jest w ostatecznych wynikach gospodarstwa, które w 2015 r. odstawiało 55 000 świń, a w 2022 r. już 70 000 sztuk. 

r e k l a m a

Wysoka plenność loch

Właściciel fermy, Elton Dal Bó podkreślił, że chociaż to ciekawe wydarzenie, najistotniejsze, jak świadczy o pracy jego zespołu. To samo potwierdził Rodrigo Lanzarini, lekarz weterynarii z brazylijskiego Departamentu Rolnictwa, mówiąc, że za rekordowym miotem stoją takie czynniki, jak stałe doskonalenie genetyczne, żywienie, atmosfera chlewni oraz indywidualne cechy samicy, hiperowulacja i jakość nasienia

Jak wykarmić liczny miot?

Locha, mająca zazwyczaj 7 par sutków w gruczole mlekowym, nie wykarmi tak ogromnego miotu, dlatego pracownicy porodówki musieli podzielić prosięta i przenieść do wykarmienia przez inne matki w stadzie, co jest zalecaną procedurą – naprzemienne karmienie prosiąt w tym przypadku nie zdałoby egzaminu. Oseski potrzebują ciągłego dostępu do mleka, ze względu na niską masę urodzeniową.

Czytaj także: Wysoka mleczność loch = zdrowe, silne prosięta

Pracownicy fermy muszą w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na zdrowie prosiąt, które mimo swojej liczebności i żywych urodzeń przez swój rozmiar mogą nie przeżyć. Duże mioty mogą okazać się nieopłacalne, jeśli plenność fizjologiczna (liczba prosiąt urodzonych w roku, na którą z kolei wpływa płodność – liczba prosiąt żywo urodzonych w miocie) nie przekłada się na plenność gospodarczą (liczba odsadzonych prosiąt w roku). 

Rekordowa płodność u loch

To nie jedyny przypadek, kiedy hodowcy w brazylijskim stanie Santa Catarina osiągnęli takie wyniki. W kwietniu 2020 r. locha urodziła w jednym miocie 36 prosiąt w Saudades, a w lipcu tego samego roku w Herciliópolis kolejna rekordzistka została matką 34 prosiąt na raz.

– To wspaniały wynik dla Granja Dal Bó i dla naszej gminy. Jesteśmy dumni, że wydarzenie miało miejsce właśnie tutaj – skomentował lekarz weterynarii Rodrigo Lanzarini.  

Czytaj także: Locha z Brazylii wyhodowana w oddziale firmy Choice Genetics ustanowiła nieoficjalny rekord w branży trzody chlewnej – ma aż 23 sutki funkcjonalne!

al, źródło i fot. portalfaxinal.com.br, porcinews.com, pigprogress.net

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Kiedy brakować lochy ze stada? Planowanie grup technologicznych

Kiedy brakować lochy ze stada, a które z nich jeszcze pozostawić do dalszej produkcji? Jak ocenić jakość loszek hodowlanych? Podpowiadamy, jak zaplanować i prowadzić wymianę stada!

czytaj więcej
Chlewnie

Produkcja świń: światła dobre dla prosiąt

Najnowsze badania przeprowadzone w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym w Köllitsch pokazują, że różne kolory światła mają pozytywny wpływ na pobranie paszy i zachowanie prosiąt w okresie odchowu. 

czytaj więcej
Rynek świń

Trzoda chlewna: ceny prosiąt zwalają z nóg!

Do jakich poziomów urosną ceny prosiąt? Czy 560 zł za 30-kg zwierzę to granica nie do przekroczenia? Sprawdzamy stawki za warchlaki w tym tygodniu i przecieramy oczy ze zdumienia...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)