Brazylia: locha w jednym miocie urodziła 41 prosiąt!
Na brazylijskiej fermie Granja Dal Bó w stanie Santa Catarina locha urodziła w jednym miocie aż 41 prosiąt. Co stoi za rekordowo wysoką płodnością loch?
Rekordowy miot na brazylijskiej fermie
W gospodarstwie Granja Dal Bó w gminie Faxinal dos Guedes, stan Santa Catarina w Brazylii jedna z loch urodziła aż 41 prosiąt. Wydarzenie miało miejsce w marcu tego roku, a fenomen na szeroką skalę opisał portal PigProgress.
Zabieg trwał prawie 5 godzin (rozpoczął się przed 10 rano do 14.30) i zakończył się szczęśliwie, opisuje Portal Faxinal. Kierownik fermy, Ernani Funini stwierdził, że tak wspaniały wynik jest rzadkością, ale również konsekwencją zmian i ulepszeń przeprowadzonych w gospodarstwie. Wspomniał, że ferma co roku notuje wzrost liczby urodzeń, ale podkreślił, że obecna liczba prosiąt to wyczyn bez precedensu.
Wcześniej na fermie Granja Dal Bó najwyższa odnotowana liczba urodzonych prosiąt wynosiła 26 sztuk. Zwiększenie płodności loch widoczne jest w ostatecznych wynikach gospodarstwa, które w 2015 r. odstawiało 55 000 świń, a w 2022 r. już 70 000 sztuk.
Wysoka plenność loch
Właściciel fermy, Elton Dal Bó podkreślił, że chociaż to ciekawe wydarzenie, najistotniejsze, jak świadczy o pracy jego zespołu. To samo potwierdził Rodrigo Lanzarini, lekarz weterynarii z brazylijskiego Departamentu Rolnictwa, mówiąc, że za rekordowym miotem stoją takie czynniki, jak stałe doskonalenie genetyczne, żywienie, atmosfera chlewni oraz indywidualne cechy samicy, hiperowulacja i jakość nasienia.
Jak wykarmić liczny miot?
Locha, mająca zazwyczaj 7 par sutków w gruczole mlekowym, nie wykarmi tak ogromnego miotu, dlatego pracownicy porodówki musieli podzielić prosięta i przenieść do wykarmienia przez inne matki w stadzie, co jest zalecaną procedurą – naprzemienne karmienie prosiąt w tym przypadku nie zdałoby egzaminu. Oseski potrzebują ciągłego dostępu do mleka, ze względu na niską masę urodzeniową.
Czytaj także: Wysoka mleczność loch = zdrowe, silne prosięta
Pracownicy fermy muszą w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na zdrowie prosiąt, które mimo swojej liczebności i żywych urodzeń przez swój rozmiar mogą nie przeżyć. Duże mioty mogą okazać się nieopłacalne, jeśli plenność fizjologiczna (liczba prosiąt urodzonych w roku, na którą z kolei wpływa płodność – liczba prosiąt żywo urodzonych w miocie) nie przekłada się na plenność gospodarczą (liczba odsadzonych prosiąt w roku).
Rekordowa płodność u loch
To nie jedyny przypadek, kiedy hodowcy w brazylijskim stanie Santa Catarina osiągnęli takie wyniki. W kwietniu 2020 r. locha urodziła w jednym miocie 36 prosiąt w Saudades, a w lipcu tego samego roku w Herciliópolis kolejna rekordzistka została matką 34 prosiąt na raz.
– To wspaniały wynik dla Granja Dal Bó i dla naszej gminy. Jesteśmy dumni, że wydarzenie miało miejsce właśnie tutaj – skomentował lekarz weterynarii Rodrigo Lanzarini.
Czytaj także: Locha z Brazylii wyhodowana w oddziale firmy Choice Genetics ustanowiła nieoficjalny rekord w branży trzody chlewnej – ma aż 23 sutki funkcjonalne!
al, źródło i fot. portalfaxinal.com.br, porcinews.com, pigprogress.net
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy