Suche kąpiele racic wspomagają leczenie choroby Mortellaro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Suche kąpiele racic wspomagają leczenie choroby Mortellaro

09.10.2019

Czy wykorzystanie suchej kąpieli racic przyspiesza gojenie się zmian w chorobie Mortellaro (międzypalcowego zapalenia skóry?)

Jak dochodzi do rozwoju choroby Mortellaro u krów?

Zapalenie skóry palców czyli tzw. choroba Mortellaro to powszechny i trudny w zwalczaniu problem w stadach. Zachorowaniom sprzyjają takie czynniki takie jak:
  • wilgoć,
  • duże stężenie bakterii,
  • obniżona odporność.
Najlepszą profilaktyką Mortellaro są suche i czyste racice. Wychodząc z tego założenia Centrum Szkoleniowo-Badawcze Futterkamp przeprowadziło doświadczenie testujące działanie suchych kąpieli. Na początku doświadczenia, za pomocą punktacji ocenie poddano stan zdrowia racic u 184 krów. W pierwszym etapie badania stosowano intensywne kąpiele racic - codziennie po każdym udoju przez dwa tygodnie. W kolejnym etapie krowy były przeprowadzane przez suchą kąpiel raz w tygodniu przez sześć tygodni. Zastosowany do kąpieli produkt zawierał wiążącą zanieczyszczenia mączkę kamienną z grupy zeolitów o nazwie klinoptylolit. Produkt ten nie zawiera substancji czynnej, wiąże wilgoć przez co zahamowany zostaje rozwój bakterii.
 

Szybsze pokonanie choroby dzięki suchej dezynfekcji

Zastosowanie suchej kąpieli przyniosło dobre efekty. Przed rozpoczęciem doświadczenia zdrowe racice miało 37-47% krów, a w stanie zdrowienia było 40-54%. Ocena racic po zastosowaniu suchych kąpieli pokazała istotne wyniki. Po pierwsze, podczas intensywnej, dwutygodniowej fazy nastąpił wzrost racic w fazie zdrowienia o 16%. Po drugie, po ośmiu tygodniach 14% racic zakwalifikowanych przed doświadczeniem do chorych uległa wyzdrowieniu. W rezultacie po okresie doświadczalnym liczba zdrowych racic znacznie wzrosła.

r e k l a m a

Zwróć uwagę na konsystencje proszku

Podczas przeprowadzania suchej kąpieli należy zwracać uwagę na wystarczający poziom napełnienia oraz sypką konsystencję proszku w wannie. Wilgotne oraz zabrudzone racice mogą powodować sklejanie się proszku. W rezultacie znaczna część proszku zostaje rozniesiona, przez co efekt profilaktyczny może zostać utracony.

Zgodnie z wynikami doświadczenia sucha kąpiel racic daje możliwość lepszego gojenia się racic z problemem Mortellaro. Dla dalszych badań interesujące byłaby kombinacja tej metody z klasyczną kąpielą płynną racic.

Źródło: Lampk, LWK S-H, 2018 r
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Choroba Mortellaro - problem sięgający w głąb

Choroba Mortellaro, znana również jako dermatitis digitalis (DD) lub truskawkowa pięta jest chorobą o ciężkim przebiegu - to wynik głębokiego wnikania w tkanki patogenów chorobotwórczych.

czytaj więcej

Mleczarstwo - nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Mamy w Polsce około 200 podmiotów przetwarzających mleko (liczba ta jest ruchoma, bo część z nich działa tylko sezonowo – np. produkcja lodów). Skąd wziąć specjalistów?

czytaj więcej

Co aktywność mówi o naszych krowach?

System do monitorowania stada bydła mlecznego Track a cow nie tylko rejestruje aktywność, ale także okres leżenia oraz czas, który krowy spędzają przy stole paszowym. Połączenie tych danych zwiększa również wartość informacyjną każdego poszczególnego parametru.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)