Mleczarstwo - nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleczarstwo - nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

17.10.2019

Mamy w Polsce około 200 podmiotów przetwarzających mleko (liczba ta jest ruchoma, bo część z nich działa tylko sezonowo – np. produkcja lodów). Skąd wziąć specjalistów?

Mleczarze poszukiwani

Pomysł na to miał Tadeusz Badach, wieloletni prezes OSM w Krasnymstawie który zasygnalizował problem braku specjalistów na UP w Lublinie. Rektor podchwycił temat i tak narodziła się idea utworzenia nowego kierunku.
Lubelszczyzna mleczarniami stoi, więc inicjatywie rektora poparcia udzielili też prezesi innych spółdzielni mleczarskich, m.in. z Radzynia Podlaskiego, Bychawy, Ryk, Michowa czy Piask. Przyszli studenci mają już zapewnione miejsce na półroczne praktyki. Kierunek ruszył od października bieżącego roku. Dla kandydatów przewidziano 30 miejsc.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podejście „One health” pomoże rozwiązać problem chorób odzwierzęcych?

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), 75% pojawiających się chorób zakaźnych ludzi to choroby odzwierzęce lub pochodzące od zwierząt. Skąd ta liczba?

czytaj więcej

Co może oznaczać krew w kale u cieląt?

Kiedy widzisz krew kale u cielaka – nie panikuj! Nie zawsze kończy się to upadkiem zwierzęcia. Według naukowców z Uniwersytetu Wisconsin, diagnostyka zaczyna się od pytania o … wiek cielęcia!

czytaj więcej

Simental osiąga największą wydajność mleczną w V laktacji

W Stadninie Koni Pępowo równolegle obok siebie z bardzo dobrymi wynikami utrzymywane są dwie różne rasy bydła mlecznego. Pierwsza to hf odmiany czarno-białej, a druga simental w typie mlecznym. Obie w oczach głównej hodowczyni Marty Grabowskiej mają swoje mocne strony, dlatego z żadnej gospodarstwo nie rezygnuje. Jednak jak podkreśliła simentalki maksimum swoich możliwości pokazują dopiero w V laktacji, zatem warto zadbać aby krowy te były utrzymywane w stadzie dłużej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)