Choroba Mortellaro - problem sięgający w głąb
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroba Mortellaro - problem sięgający w głąb

09.11.2019

Choroba Mortellaro, znana również jako dermatitis digitalis (DD) lub truskawkowa pięta jest chorobą o ciężkim przebiegu - to wynik głębokiego wnikania w tkanki patogenów chorobotwórczych.

Co predysponuje krowy do choroby Mortellaro?

Wilgotność, wartość pH poniżej lub powyżej pH skóry, które wynosi 4,1 do 5,7 (przykładowo pH gnojowicy to 7,5), chłód, stres, zranienia, obniżona odporność immunologiczna. Wszystkie te czynniki niszczą barierę ochronną skóry.

Gdzie jest strefa choroby?

Stan zapalny powstaje w obrębie bruzdy opuszki racicy i rozprzestrzenia się do szpary międzypalcowej.

Patogeny

Chorobę Mortellaro wywołują beztlenowe bakterie (krętki) z rodzaju Treponema. Wnikają one w tkanki dając owrzodzenia. Skóra narażona na niesprzyjające warunki (np. po niewłaściwej korekcji czy kąpieli racic) reaguje nadmiernym rogowaceniem, przez co jeszcze trudniej zwalczyć objawy choroby.

Widoczna linia?

Infekcję można dostrzec na pierwszy rzut oka - linia brzegu korony racicy jest niewyraźna (rozmyta).

System dynamiczny - pięć stadiów M

Choroba Mortellaro może mieć zróżnicowany przebieg ze względu na to, że zwierzęta różnie reagują na patogeny chorobotwórcze.

M0 - zdrowe: 10 do 30% osobników ze stada nigdy nie zachoruje. Wynika to z predyspozycji genetycznych.

M1 - stadium początkowe: białoróżowe ogniska zapalne o średnicy mniejszej niż 2 cm. Może przejść w fazę ostrą, chroniczną bądź ponownie przejść w fazę M0.

M2 - stadium ostrego zapalenia:  stan zapalny, bolące zmiany. Miejsce zakażenia jest czerwone, o średnicy większej niż 2 cm. Leczenie - aby uniknąć przejścia  w formę przewlekłą (M4.1). Od 30 d0 60% osobników ze stada przechodzi tę fazę tylko jeden raz.

M3 - stadium gojenia: strup w kolorze brązowym pojawia się 1-2 dni po rozpoczęciu leczenia w fazie M2. Może przejść z powrotem do M0, M2 lub M4.

M4 - stadium chroniczne: żółtawe, twarde lub bardzo twarde zrogowacenia (hyperkeratoza z proliferacją). Przejście do M0 lub M4.1. Możliwe jest ponowne zakażenie (postać nawracająca).

M4.1 - stadium chronicznie nawracające: żółtawe, twarde lub bardzo twarde  zrogowacenia (hyperkeratoza z proliferacją) z nową postacią M1 i M2. Leczenie -  u 10-30% osobników w stadzie obserwujemy ciągłe zakażenia i cykliczne przejścia z fazy M2 do M4.1

Źródło: Doepfer (2014, 2015), Kroeger (2018)

Zdjęcia: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Suche kąpiele racic wspomagają leczenie choroby Mortellaro

Czy wykorzystanie suchej kąpieli racic przyspiesza gojenie się zmian w chorobie Mortellaro (międzypalcowego zapalenia skóry?)

czytaj więcej

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?

Jeśli po porodzie łożysko utknęło i nie daje się oderwać, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla krowy. W którym momencie interwencja staje się konieczna?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)