Kiszonka z glikolem przeciwko kwasicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiszonka z glikolem przeciwko kwasicy

18.11.2019

Czy tworzący się w trakcie kiszenia glikol propylenowy może zapobiec kwasicy w początkowej fazie laktacji?

W początkowej fazie laktacji podaż i popyt na energię rzadko są w równowadze

By w tym okresie uniknąć ketozy, powszechną praktyką jest podawanie krowom glikolu propylenowego. Skąd go wziąć? Duże ilości glikolu można znaleźć w kiszonce z trawy, którą zaszczepia się w procesie kiszenia bakteriami mlekowymi heterofermentatywnymi.

Na Uniwersytecie w Getyndze w Niemczech badano, jakie skutki ma wysoki i niski poziom glikolu propylenowego na parametry metaboliczne (kwas β-hydroksymasłowy - BHB oraz niezestryfikowane kwasy tłuszczowe - NEFA), wydajność mleczną oraz pobranie paszy.

W tym celu naukowcy skarmiali zwierzęta kiszonką z trawy "zaszczepioną" kombinacją bakterii mlekowych homo- i heterofermentacyjnych (grupa HoHe, m in. Lactobacillus buchneri) lub tylko bakteriami homofermentacyjnymi (grupa Ho).

Kiszonka z trawy zaszczepiona bakteriami HeHo zawierała o wiele więcej glikolu propylenowego

Krowy otrzymywały dawkę pokarmową, w której kiszonka stanowiła 34,1%. Codziennie rejestrowano wydajność mleczną oraz ilość pobieranej paszy. Analiza krwi w kierunku BHB oraz NEFA została przeprowadzona 6 tygodni przed wycieleniem, jak również w pierwszych 6 tygodniach laktacji. Badania wykazały, że kiszonka zaszczepiona bakteriami homo- i  heterofermentacyjnymi (grupa HoHe) zawierała wyraźnie więcej glikolu propylenowego (3,89%), w porównaniu z kiszonką, która miała dodatek samych bakterii homofermentacyjnych (0,06%).

Jak kiszonki wpłynęły na zdrowie i wydajność mleczna krów?

Mimo, że ilość energii w paszy w obu grupach nie rożni się, to grupa skarmiana kiszonką zaszczepioną bakteriami HoHe, miała znacząco niższe stężenie BHB we krwi i wyższą wydajność mleczną. Wyprodukowany przez bakterie glikol propylenowy może faktycznie redukować  poziom ciał ketonowych we krwi tuż po porodzie.

Źródło: Lau i inni, 2018

Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak hoduje się krowy w Finlandii?

Mleko to jedna z najbardziej dochodowych gałęzi produkcji rolniczej w Finlandii. Dochody z produkcji mleka przynoszą tamtejszemu sektorowi rolnemu ponad 29% wpływów. Jan de la Chapelle (z wykształcenia biolog), który prowadzi farmę mleczną Lindo Gard w zachodniej Finlandii, z produkcji mleka czerpie 40% dochodów.

czytaj więcej

Kiszonka z kukurydzy – na co należy zwrócić uwagę?

Kukurydza jest najważniejszą rośliną pastewną w naszej strefie klimatycznej. Jest podstawową paszą objętościową i energetyczną w żywieniu bydła.

czytaj więcej

W jaki sposób przewidzieć problemy metaboliczne krów?

O tym, która krowa należy do grupy ryzyka zaburzeń metabolicznych, chorób infekcyjnych, kwasicy żwacza, przemieszczenia trawieńca po porodzie możemy prognozować na podstawie wielu wskaźników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)