Strategia uprawy kukurydzy. Jak w tym roku do nawożenia podchodzą rolnicy? [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strategia uprawy kukurydzy. Jak w tym roku do nawożenia podchodzą rolnicy? [FILM]

10.05.2023autor: Patrycja Bernat

Zmniejszone zasiewy kukurydzy spowodowane są zwiększeniem nakładów ponoszonych na jej uprawę. Jakie rośliny rolnicy planują zasiać zamiast kukurydzy? Jak zmieścić się w ok. 200 złotych i zabezpieczyć ją przed chwastami? Jakie nawożenie pod kukurydzę zastosować? Jakie FAO kukurydzy wybrać przy wydłużającym się okresie wegetacji? O tym wszystkim w naszym filmie!

— Dopiero zaczęliśmy, a w poprzednie lata to już kończyłem sianie kukurydzy. Nie ma sprzyjających warunków. Co chwile przepaduje, szczególnie na glinach musi być przynajmniej te trzy dni dobrej pogody. Teraz się dobrze złożyło i jedziemy, aby jak najszybciej się udało zakończyć. Tam, gdzie jednak jest bardziej podmokło, to nie ma szans, spuszczamy szpadlami wodę, ale nie wjedzie się tak szybko, ponieważ grzęźnie sprzęt — mówi Piotr Groehl, rolnik z Zimnic Małych.

Zmniejszone zasiewy kukurydzy – co w zamian?

— W tym roku za mokro jest również na zabieg talerzówką, jesienią tak, ale w tym roku żadne agregaty nie zdają egzaminu. Jest za dużo wilgoci w glinie i uważam, że tylko brona zdaje egzamin. Zmniejszam też uprawę kukurydzy, jest to dość duży nakład i jeszcze unijne przepisy, zielony ład, muszę to skorygować obszarowo. W zamian planujemy posiać groch albo soję — dodaje Piotr Groehl.

Zmiana strategii nawożenia kukurydzy

— Strategia uprawy zostanie zmieniona, ze względu na walkę z dylematem, kiedy ją nawozić. W strategii technologii uprawy kukurydzy w tym roku zastosowałem 200 kg mocznika doglebowo, a teraz w oprysku zamiast wody, zastosowałem RSM w ilości 200 litrów, czyli to jest kolejne 70 kg azotu, co daje nam około 164 kg azotu pod kukurydze — mówi Bernard Marks rolnik z Ligoty Krapkowickiej.

r e k l a m a

Zobacz także: Kiedy siejemy kukurydzę? Głębokość siewu, temperatura i szerokość międzyrzędzi

Szerokie spektrum na chwasty w kukurydzy za 210 złotych

— Technologia oprysku została również troszeczkę zmieniona. Zastosowałem tutaj dwuetapowy oprysk kukurydzy, czyli pierwszy oprysk tuż po zasiewie kukurydzy, a następnie w fazie 6 liści zostanie wykonany drugi oprysk z dodatkiem mezotronu i nikosulfuronu, po około 45-50 gram dodatkowo do tego oprysku, wtedy będzie to koszt około 210 złotych. Kompletny oprysk na kukurydzę z bardzo szerokim spektrum działania na chwasty. To pozwoli uniknąć jakiegokolwiek zachwaszczenia w kukurydzy — dodaje Bernard Marks.

Wydłużony okres wegetacji, a FAO kukurydzy

Bernard, w tym roku zdecydował się również na inne FAO kukurydzy niż dotychczas. Wcześniej, jak mówił preferował FAO 230-240, w tym roku ze względu na wydłużający się okres wegetacji zastosował odmiany z FAO 250, 270, a nawet na próbę na jednym polu znajdzie się kukurydza o FAO 300.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie obejrzyj nasz film!

Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
Tekst: Bernat Patrycja

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dawki CaO wg nowych zaleceń. Czym się kierować określając dawkę nawozów wapniowych?

Uwzględniając znaczenie odczynu gleby dla plonu i prowadzenia łanu, należy dostosować dawkę CaO do rzeczywistej wartości pH, a nie tylko do kategorii agronomicznej gleby i potrzeb jej wapnowania.

czytaj więcej

Wyrównany łan kukurydzy na mozaikowatej glebie. Jak to osiągnąć?

Jak zadbać o wyrównany łan na mozaikowatej glebie? Z pomocą przychodzą rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym możemy zasiać kukurydzę ze zmienną dawką. Doświadczenia w tym zakresie przeprowadziła firma 365FarmNet.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Ekoschematy to nowość w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich w 2023 roku dlatego u rolników rodzą wiele pytań, ponieważ ich zastosowanie często zmienia strukturę upraw w gospodarstwie i wymaga stosowania praktyk, które dotychczas były sporadyczne lub nie były prowadzone. Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce" padały także pytania od uczestników o zaliczanie poszczególnych roślin do grup upraw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)