Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

11.04.2023autor: Bartłomiej Czekała

Ekoschematy to nowość w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich w 2023 roku dlatego u rolników rodzą wiele pytań, ponieważ ich zastosowanie często zmienia strukturę upraw w gospodarstwie i wymaga stosowania praktyk, które dotychczas były sporadyczne lub nie były prowadzone. Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce" padały także pytania od uczestników o zaliczanie poszczególnych roślin do grup upraw.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się pytanie z pozoru proste, ale dla wielu rolników nie do końca jasne w kontekście nowych przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Jeden z uczestników zapytał o to, czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa.

Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu kukurydza i pszenica będą przez ARiMR traktowane jako oddzielne uprawy.

- Zboża są tylko w tym zróżnicowaniu upraw: jest 5 zbóż podstawowych i mieszanki czysto zbożowe. Kukurydza jest oddzielną uprawą. Ale jednocześnie kukurydza nie może przekroczyć 65% powierzchni wszystkich upraw w gospodarstwie - wskazywał ekspert z CDR w Radomiu.

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

r e k l a m a

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Envato Elements



CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?



autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Odżywianie dolistne kukurydzy. Ile boru i cynku na kukurydze?

W skrajnych warunkach pogodowych dużego znaczenia nabrało nalistne odżywianie roślin, które jest szczególnie efektywne w przypadku mikroelementów. Które z nich są ważne dla kukurydzy? Jakie dawki i w jakiej fazie zastosować?

czytaj więcej
Kukurydza

Krytyczne fazy rozwoju kukurydzy – jak w pełni wykorzystać jej potencjał?

Kukurydza stała się alternatywą dla wielu gospodarstw, w których pszenica jakościowa i rzepak ozimy rozczarowały plonami i opłacalnością. I nic dziwnego, bo jej agrotechnika jest stosunkowo prosta i nie ma jeszcze tak wielu zagrożeń ze strony agrofagów, jak w przypadku pszenicy czy rzepaku, zwłaszcza w kontekście chorób. Jakie są jej krytyczne fazy rozwoju i jak w pełni wykorzystać jej potencjał plonotwórczy?

czytaj więcej

Wyrównany łan kukurydzy na mozaikowatej glebie. Jak to osiągnąć?

Jak zadbać o wyrównany łan na mozaikowatej glebie? Z pomocą przychodzą rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym możemy zasiać kukurydzę ze zmienną dawką. Doświadczenia w tym zakresie przeprowadziła firma 365FarmNet.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)