Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się pytanie z pozoru proste, ale dla wielu rolników nie do końca jasne w kontekście nowych przepisów dotyczących dopłat bezpośrednich od 2023 roku. Jeden z uczestników zapytał o to, czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa.
Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu kukurydza i pszenica będą przez ARiMR traktowane jako oddzielne uprawy.
- Zboża są tylko w tym zróżnicowaniu upraw: jest 5 zbóż podstawowych i mieszanki czysto zbożowe. Kukurydza jest oddzielną uprawą. Ale jednocześnie kukurydza nie może przekroczyć 65% powierzchni wszystkich upraw w gospodarstwie - wskazywał ekspert z CDR w Radomiu.
Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.