Omacnica prosowianka – jak ograniczyć zimujące gąsienice? Pogotowie polowe top agrar Polska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Omacnica prosowianka – jak ograniczyć zimujące gąsienice? Pogotowie polowe top agrar Polska

05.11.2022autor: dr Maria Walerowska

Połamane rośliny, wióry na zewnętrznej stronie łodyg, uszkodzone kolby i wiechy  – to klasyczne objawy szkodliwej działalności omacnicy prosowianki w kukurydzy. Szkodnik ten występuje praktycznie w całym kraju. Czym i jak najlepiej teraz z nią walczyć?

Wydawać by się mogło, że te sezon nie należał do omacnicy prosowianki. Na szczęście, pogoda jej nie sprzyjała. Jednak w wielu regionach, w których wystąpiła już w poprzednich latach pojawiła się na plantacjach kukurydzy. Może nie w tak dużym nasileniu, jak w poprzednich latach, ale wyrządziła także szkody.


Wwiercając się w łodygę, a następnie żerując w jej wnętrzu, gąsienice omacnicy zakłócają transport w roślinie wody i składników pokarmowych. Otwory i dziury wzdłuż łodygi spowodowane wielokrotnym przewiercaniem się gąsienic zmniejszają stabilność roślin. Zwiększa to ryzyko wylegania i łamania się roślin.

Walka z omacnicą teraz jesienią polega na niszczeniu zimujących u podstawy łodygi gąsienic, wymieszaniu ich z glebą. Jak zrobić to najlepiej? Jakie narzędzia najlepiej sprawdzają się do ograniczenia populacji zimujących gąsienic omacnicy, a także dlaczego teraz trzeba koniecznie monitorować mszyce?

Obejrzyjcie ten odcinek Pogotowia polowego top agrar Polska koniecznie!

Film w opcji Premium - tylko dla Prenumeratorów i Subskrybentów top agrar Polska. Zaloguj się i oglądaj!

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Omacnica w kukurydzy – podpowiadamy, jak ją zwalczać już jesienią

Łamanie się i wyleganie roślin kukurydzy często jest skutkiem działalności omacnicy prosowianki. Jej zasięg praktycznie obejmuje już całą Polskę. Zwalczanie omacnicy zaczynamy już jesienią – od dobrego rozdrobnienia ścierniska i resztek pożniwnych. Podpowiadamy, jakie narzędzie sprawdzą się najlepiej w walce z omacnicą!

czytaj więcej
Żywienie świń

Kukurydza w żywieniu świń. Na sucho czy na mokro? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Ziarno kukurydzy to doskonała pasza dla świń, ale... Czy lepiej je suszyć, czy może zebrać wcześniej i zakisić? Podpowiadamy, jakie dawki możemy zastosować w żywieniu na sucho oraz na mokro, a także sprawdzamy, czy to się opłaci.

czytaj więcej
Kukurydza

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)