Kolumbia Brytyjska likwiduje hodowlę norek z powodu Covid-19
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolumbia Brytyjska likwiduje hodowlę norek z powodu Covid-19

14.11.2021autor: Joanna Białek

Od 2025 zostaną zlikwidowane wszystkie hodowle norek w Kolumbii Brytyjskiej (prowincja Kanady). Powodem tak restrykcyjnych działań ma być zagrożenie dotyczące wirusa Covid-19. Hodowcy będą odwoływać się od tej decyzji, a obrońcy praw zwierząt świętują.

Źródłem zakażeń Covid-19 są hodowle norek

Lana Popham, minister rolnictwa Kolumbii Brytyjskiej poinformowała, że decyzja o zamknięciu hodowli norek wynika z zaleceń publicznej służby zdrowia oraz ekspertów od chorób zakaźnych. Specjaliści tłumaczą, że takie działanie ma na celu przeniesienie wirusa SARS-CoV-2 między pracownikami i mieszkańcami – podaje PAP.

Stwierdzone przypadki rozprzestrzeniania się wirusa w hodowlach norek

W lipcu tego roku, wykryto zakażenie wirusem Covid-19 u pracowników w dziewięciu hodowlach norek w Kolumbii Brytyjskiej. Natomiast w trzech hodowlach odnotowano chorobę u zwierząt. W związku z tą sytuacją główny lekarz weterynarii w prowincji zaprzestał wydawać zgody na nowe hodowle. Także nie zezwolił na zwiększanie liczby chowu norek powyżej tej aktualnie obowiązującej.

Większe ryzyko mutacji wirusa SARS-CoV-2

Specjaliści z Centrum Kontroli Chorób Kolumbii Brytyjskiej zwracają uwagę, iż to w hodowlach norek istnieje duża szansa na mutowanie i rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19. Eksperci obawiają się, że nowe warianty SARS-CoV-2 będą przenosić się z norek na ludzi, co zagrażałoby efektywności szczepionek. Dodatkowo, wirusolodzy martwią się również o wzmożone prawdopodobieństwo mutacji koronawirusa u innych zwierząt.

Rządu Kolumbii Brytyjskiej zadecydował o wygaszeniu hodowli norek

Rząd Kolumbii Brytyjskiej planuje najpierw wprowadzić zakaz rozmnażania norek. Potem do 2023 roku nastanie absolutny zakaz obecności żywych norek w hodowlach. Przewidywalnie wszystkie hodowle norek zostaną zlikwidowane do 2025 roku. Rządzący wyszli do hodowców i pracowników ofertami wsparcia. Proponują przebranżowienie, zmianę działalności, zmianę zawodu oraz pomoc finansową. Należy zaznaczyć, że w Kolumbii Brytyjskiej jest dziewięć hodowli, w której przebywa 318 tys. norek. Z kolei w całej Kanadzie hodowli tych zwierząt jest 60. Zatrudnia się w nich około 150 osób.

Autor: Joanna Białek
Źródło: PAP
Zdj: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

3 ognisko koronawirusa u norek: czy ferma będzie zlikwidowana?

To już trzecie ognisko SARS-CoV-2, które wyznaczono na fermie norek. Tym razem wirus pojawił się w gospodarstwie położonym w woj. kujawsko-pomorskim. Czy 25 tys. norek zostanie zabitych?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Tysiące szt. bydła utonęło: nadal trwa akcja ratunkowa w Kolumbii Brytyjskiej

Od początku bieżącego tygodnia Kolumbia Brytyjska zmaga się z tragicznymi skutkami powodzi, które nawiedziły region. Tysiące gospodarstw jest zalanych, rolnicy stracili domy, budynki inwentarskie, pasze i zwierzęta. Dramatyczna akcja ratunkowa zwierząt trwa.

czytaj więcej

EFSA: Wszystkie fermy norek należy uznać za podatne na zakażenie koronawirusem

Z raportu EFSA i ECDC wynika, że norki amerykańskie i fretki są istotnie podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - poinformował wczoraj resort rolnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)