3 ognisko koronawirusa u norek: czy ferma będzie zlikwidowana?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

3 ognisko koronawirusa u norek: czy ferma będzie zlikwidowana?

01.12.2021autor: Dorota Kolasińska

To już trzecie ognisko SARS-CoV-2, które wyznaczono na fermie norek. Tym razem wirus pojawił się w gospodarstwie położonym w woj. kujawsko-pomorskim. Czy 25 tys. norek zostanie zabitych?

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował wczoraj, że wyznaczono trzecie ognisko SARS-CoV-2 w gminie Nakło w woj. kujawsko-pomorskim. Obecnie utrzymywane jest tam około 25 tys. norek. Podczas rutynowych badań, w których pobiera się wymazy z jamy nosowo-gardłowej od 20 zwierząt, wykryto wirusa u jednej z norek.

Gdyby wydarzyło się to na początku roku bieżącego, norki podobnie jak w przypadku pierwszego wyznaczonego ogniska w 2021 r. w powiecie kartuskim w woj. pomorskim (31 stycznia 2021 r.) zostałyby wybite co do jednej sztuki. Drugie ognisko w tym roku wyznaczono w powiecie bialskim w woj. lubelskim na dwóch fermach (37 tys. norek).

Na szczęście od sierpnia br. weszły nieco łagodniejsze przepisy, bowiem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek, w gospodarstwie należy wprowadzić niezwłoczne objęcie wszystkich norek odosobnieniem, strzeżeniem oraz obserwacją, a inaczej po prostu kwarantanną. Powiatowy Lekarz Weterynarii po przeprowadzeniu dokładnych badań stwierdzi, ile ona potrwa. W tym czasie zwierzęta nie mogą opuszczać fermy, a na terenie obiektu obowiązują wprowadzone przez danego powiatowego przepisy związane z wzmożoną bioasekuracją.

Jednak… jeżeli po kolejnych, dwukrotnie przeprowadzonych badaniach (nie wcześniej niż po 90 dniach od nałożenia kwarantanny w odstępie 14 dni) nadal w gospodarstwie będzie obecny wirus, powiatowy lekarz weterynarii nakazuje niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby.

Nie tylko w tej sytuacji powiatowy może nakazać wybicie zwierząt. Gdy w gospodarstwie stwierdzi, że dochodzi do niestosowania sposobu odosobnienia norek lub występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u osób mających kontakt z norkami w gospodarstwie także może zadecydować o wybiciu całej fermy.

W połowie listopada pisaliśmy o tym, że w Kolumbii Brytyjskiej od 2025 .r zostaną zlikwidowane wszystkie hodowle norek (prowincja Kanady). Powodem tak restrykcyjnych działań ma być zagrożenie dotyczące rozprzestrzeniania wirusa Covid-19. Hodowcy będą odwoływać się od tej decyzji, a tymczasem obrońcy praw zwierząt świętują. Zdecydowano się na ten kontrowersyjny krok, ze względu na to, że podejrzewa się, że w organizmie norek może zajść mutacja wirusa, a ten który opuści jej ciało może być jeszcze bardziej niebezpieczny, niż ten, który obecnie w dalszym ciągu szaleje w światowej populacji ludzi.

oprac. dkol na podst. GIW

fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: byki poszukiwane, obniżki niewskazane

Jest presja na obniżki cen, ale żaden z zakładów nie chce powiedzieć "A", bo zastanawia się, czy inni powiedzą "B". Rolnicy wiedzą, że bydło jest mocno poszukiwane, więc obniżki są niewskazane. Jak teraz kształtują się cenniki? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: nawet 20,4 zł/kg wbc - kto tyle płaci?

Rośnie zapotrzebowanie na byki w wieku od 12 do 24 miesięcy, a wraz z nim stawki. Niektóre zakłady już oficjalnie proponują powyżej 20 zł/kg. Kto tyle płaci? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)