W jaki sposób żywienie prosięcia odbija się na dorosłym osobniku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób żywienie prosięcia odbija się na dorosłym osobniku?

06.05.2020

W zapobieganiu upadkom prosiąt duże znaczenie ma terminowe podanie preparatów zawierających żelazo, wykonanie szczepień ochronnych, a także wczes­ne rozpoczęcie dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą. Uzyskanie dobrych wyników w okresie odchowu korzystnie przekłada się na wzrost w późniejszych etapach tuczu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak dokarmiać prosięta jeszcze ssące?
  • Jakie pasze są zalecane dla prosiąt?
  • Jak zwiększyć przeżywalność prosiąt?
Właściwe strategie żywieniowe wpływające na polepszenie parametrów w okresie odchowu prosiąt ograniczają upadki przed odsadzeniem i wpływają na opłacalność tuczu świń. Dzięki właściwemu postępowaniu możemy uzyskać więcej prosiąt od lochy w miocie. Powinniśmy dostarczać jak najwięcej składników pokarmowych w okresie przed odsadzeniem i po nim, aby odpowiednio rozwijać odporność i wzrost prosiąt.

r e k l a m a
Dla bardziej ekonomicznego wykorzystania loch prosięta powinny być odłączane od matek jak najwcześniej. Kryterium terminu odsadzania powinien stanowić nie tyle wiek, ile masa ciała prosiąt. Zwierzęta o masie ciała 6–7 kg mogą być odsadzone od lochy i są przygotowane do samodzielnego życia. To, ile prosięta ważą przy odsadzeniu w 28. dniu życia, zależy w 95% od mleczności lochy: 3–4 litry wypitego przez prosię mleka daje około 1 kg przyrostu masy ciała. Im bardziej mleczna locha, tym wcześniej można odłączyć prosięta.

Pasza podawana przed osadzeniem musi być bardzo smakowita

Okres karmienia prosiąt mlekiem matki ma kluczowy wpływ na odpowiedni wzrost i rozwój młodych organizmów. Warunkiem dobrego rozwoju jest zapewnienie każdemu urodzonemu prosięciu dostępu do siary w pierwszych godzinach życia. Jednak najwięcej problemów żywieniowych pojawia się przy złym doborze surowców do mieszanek dla najmłodszej grupy zwierząt. Pobranie paszy przez prosięta jest niewielkie. Pasza podawana przed odsadzeniem musi być bardzo smakowita i wysokiej jakości, żeby stanowić konkurencję dla mleka lochy. Wyprodukowanie mieszanki tego typu we własnym gospodarstwie jest prawie niemożliwe i lepiej nabyć ją w postaci gotowego produktu.

Prestarter należy podawać prosiętom 3–4 razy dziennie w małych porcjach, usuwając niezjedzone resztki. Pobranie porażonej drobnoustrojami paszy prowadzi do chorób przewodu pokarmowego. Zaleca się, aby pasze stałe przeznaczone dla prosiąt były zbliżone składem do mleka lochy, dlatego ich podstawą powinny być produkty mleczne. Źródłem laktozy w diecie prosiąt mogą być suszona serwatka, odtłuszczone mleko w proszku i preparaty mlekozastępcze. Udział mleka odtłuszczonego w dawce może wynosić od 20 do 30%, a suszonej serwatki – od 15 do 30%.

Przyzwyczajanie prosiąt do pobierania i trawienia paszy stałej jest też dodatkowym źródłem składników pokarmowych, na przykład aminokwasów będących istotnymi czynnikami wzrostu, szczególnie dla prosiąt z licznych miotów. Wprowadzanie paszy stałej w okresie pobierania mleka przez prosięta ma miejsce przeważnie pomiędzy 7. a 10. dniem życia, ponieważ wcześniej młode zwierzęta nie wykazują zainteresowania prestarterem.

Prestartery powinny być łatwo strawne. W ich produkcji wykorzystuje się różne technologie zapewniające złożony skład. Prosięta, które otrzymują prestarter przy maciorze, szybciej zaczynają pobierać paszę po przeniesieniu na odchowalnię, odznaczają się większym pobraniem mieszanki i wyższymi dziennymi przyrostami oraz wyższą masą ciała w okresie po odsadzeniu, w porównaniu z prosiętami, które nie otrzymywały prestartera.

Żywienie prosiąt po odsadzeniu nie może prowadzić do problemów trawiennych ani do zahamowania ich wzrostu
  • Żywienie prosiąt po odsadzeniu nie może prowadzić do problemów trawiennych ani do zahamowania ich wzrostu

Większe sztuki opanowują dostęp do koryta

W momencie odsadzania prosięta przeżywają silny stres, dlatego najczęściej nie chcą jeść. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie pobrania prestartera przez prosięta. Po pierwsze, duża ilość produktów mlecznych, a ponadto częste zadawanie paszy (zwiększenie zainteresowania) i dodanie substancji smakowych do mieszanki. Przy łączeniu miotów należy przydzielać prosięta do kojców, uwzględniając ich masę ciała i wyrównanie zwierząt. Utrzymywanie prosiąt mniejszych lub odstających w jednej grupie z większymi może wywołać agresję u zwierząt. Większe sztuki szybko opanowują także dostęp do koryta, co powoduje zmniejszenie pobierania paszy i słabszy rozwój małych sztuk. Ponieważ stres może wywoływać zaburzenia trawienne i zmniejszać aktywność żołądka, pasze muszą mieć jak najwięcej dodatków stabilizujących mikroflorę jelitową.

Mieszanki na okres poodsadzeniowy powinny bazować na dobrej jakości komponentach, takich jak ziarna zbóż poddawane różnym procesom technologicznym, odtłuszczone mleko w proszku, mączka rybna i dobrej jakości tłuszcze. Należy unikać zarówno nagłych zmian paszy, jak i zbyt późnego przyuczania prosiąt do pobierania karmy stałej.

Istnieją dwa sposoby karmienia prosiąt w okresie odsadzania. Pierwszy to podawanie do woli paszy o wysokiej strawności, zawierającej dużo mleka w proszku, mączki rybnej, specjalnie preparowane zboża, różnego typu dodatki, jak kwasy organiczne, probiotyki i prebiotyki, oraz mało śruty sojowej. Drugi sposób to stosowanie pasz bardziej konwencjonalnych, ale przy ograniczonym ich pobraniu. Należy wziąć pod uwagę, że prosięta w tym czasie mają duże możliwości szybkiego wzrostu, co można wykorzystać, nie redukując pobrania paszy. Z drugiej strony, zbyt duże pobranie składników pokarmowych może łatwo przeciążyć przewód pokarmowy i doprowadzić do biegunek.

Suplementowanie leucyną stymuluje wzrost nowo narodzonych prosiąt

Prosięta rosną bardzo szybko, a ich wzrost jest w znacznym stopniu uwarunkowany dostępnością ważnych składników. Są nimi niektóre aminokwasy. Zaobserwowano, że stan zapalny powoduje zwiększony rozkład tryptofanu, w związku z czym jego dostępność dla organizmu może być ograniczona. Dostarczanie tryptofanu, poza niezbędną ilością do wzrostu organizmu, pokrywa również jego zapotrzebowanie do wykształcenia odpowiedzi immunologicznej. Udowodniono, że suplementowanie leucyną stymuluje wzrost nowo narodzonych prosiąt. Kwas glutaminowy i glutamina nie są uznawane za ważne składniki pokarmowe, aczkolwiek uzupełnianie diety o nie – zarówno u prosiąt ssących, jak i po odsadzeniu – poprawia wzrost i prawidłowe funkcjonowanie jelit, wpływa pozytywnie na rozwój bariery jelitowej oraz procesy trawienia i wchłaniania składników.

Ponadto w paszach po odsadzeniu stosuje się fitobiotyki, maślan, minerały w stężeniu terapeutycznym oraz enzymy. Jednym ze sposobów zwiększenia przeżywalności prosiąt jest podawanie specjalnych preparatów zawierających immunoglobuliny, probiotyki, witaminy oraz łatwo przyswajalne związki energetyczne i mikroelementy. Bakterie probiotyczne rozmnażają się w przewodzie pokarmowym, tworząc naturalną barierę dla bakterii patogennych. Przyczyniają się do stabilizacji pożytecznej mikroflory przewodu pokarmowego i zapobiegają rozwojowi mikroflory chorobotwórczej. Wynikiem tego działania jest poprawa trawienia, gdyż obecność bakterii probiotycznych sprzyja lepszemu wykorzystaniu paszy – dzięki wytwarzaniu przez nie własnych enzymów wspierających działanie trawienne enzymów gospodarza oraz poprawę przyswajania składników pokarmowych.

Tak więc w odchowie prosiąt trzeba zadbać o to, aby przyzwyczaiły się do paszy stałej przed odsadzeniem oraz zapewnić im dostęp do odpowiednich składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Natomiast po odsadzeniu należy kontrolować zawartość białka i wapnia w paszach, jak również jakość białka, rodzaj włókna paszowego oraz smakowitość paszy. Nie należy zapominać też o ważnym aspekcie, jakim jest zarządzanie żywieniem loch zapewniające dobry start prosiętom. Sposób karmienia macior, także tych prośnych, jest na równi ważny z żywieniem prosiąt, aby zapewnić im dobry odchów.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska
Zdjęcie Główne: Pixabay

 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Efektywność rozrodu świń – jak wykorzystać ten potencjał?

Zwierzęta posiadają potencjał genetyczny, który możemy wykorzystać poprzez stworzenie im odpowiednich warunków oraz odpowiedni dobór do rozrodu. Niedostateczne wykorzystywanie potencjału rozrodczego użytkowanych loch jest jedną z głównych przyczyn zbyt wysokich kosztów chowu świń, a od liczby prosiąt odchowanych w roku zależy efektywność produkcji żywca wieprzowego.

czytaj więcej

Żywienie prosiąt na mokro - wady i zalety

Żywienie płynne świń pozwala w znacznym stopniu zredukować koszty produkcji świń poprzez wykorzystanie surowców ubocznych przemysłu spożywczego, do których należą głównie serwatka, odpady piekarnicze, kiszone ziarno kukurydzy, wywary gorzelniane, pulpa ziemniaczana oraz młóto browarniane.

czytaj więcej

Rodzinna współpraca w gospodarstwie się opłaca

Sukces produkcji trzody chlewnej zaczyna się od prawidłowego żywienia loch proś­nych i karmiących. Najlepiej o tym wiedzą Krystyna i Jerzy Laskowscy, właściciele gospodarstwa rodzinnego w Szczepankowie w powiecie iławskim w Warmińsko-Mazurskiem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)