To już pewne! Mamy pierwsze ognisko ASF u świń w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

To już pewne! Mamy pierwsze ognisko ASF u świń w Polsce

02.06.2022autor: Kamila Szałaj

Niestety, po prawie pół roku przerwy, mamy pierwsze w 2022 roku ognisko ASF u świń. Wirus zaatakował stado loch w powiecie leszczyńskim w Wielkopolsce.

Jest pierwsze ognisko ASF w Polsce

Niestety, potwierdzają się najgorsze przypuszczenia. Mamy pierwsze w tym roku ognisko ASF w Polsce. Próbki wysłane wczoraj przez weterynarię w Lesznie do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach dały dodatni wynik.

Wirus zaatakował chlewnię w miejscowości Boguszyn, w gminie Włoszakowice, w powiecie leszczyńskim. Utrzymywano w nim stado 130 loch.

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Aktualnie trwa dochodzenie mające na celu ustalenie źródła zakażenia oraz wykluczenie ryzyka przemieszczenia choroby do innych gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

r e k l a m a
Wokół ogniska w promieniu co najmniej 3 km wojewoda ustanowi obszar zapowietrzony, a w promieniu co najmniej 10 km – obszar zagrożony. Dla producentów trzody chlewnej znajdujących się na tym terenie oznacza to nie tylko kontrole, ale także ograniczenia przy przemieszczaniu świń poza strefę. Rolnik, który chce wywieźć swoje świnie, musi spełnić dodatkowe wymogi w zakresie bioasekuracji i uzyskać zgodę lekarza weterynarii.

Przypadku ASF u świń nie było w Polsce od prawie pół roku

Ognisko ASF u świń w Boguszynie jest pierwszym w tym roku w Polsce. Poprzednim razem chorobę stwierdzono niemal pół roku temu - w grudniu 2021 roku w woj. warmińsko-mazurskim.

Powiat leszczyński: padłego dzika z ASF znaleziono w maju niedaleko Boguszyna

W tym roku w powiecie leszczyńskim wykryto jedno ognisko ASF u dzików. Chorobę stwierdzono 24 maja w okolicy Lipna, niedaleko Boguszyna. Z kolei ognisko u świń w ubiegłym roku było jedno - w miejscowości Tworzanki, w gminie Rydzyna.

40 proc. krajowego pogłowia świń jest w Wielkopolsce

Województwo wielkopolskie jest największym zagłębiem produkcyjnym trzody chlewnej. Na ten region przypada niemal połowa krajowego pogłowia świń (ok. 40 proc.). Również w powiecie leszczyńskim występuje silna koncentracja chlewni.

W tym roku w Polsce stwierdzono 1045 ognisk ASF u dzików. Wystąpiły aż w 12 województwach. W ubiegłym roku ognisk u świń było 124

 Kamila Szałaj, fot. archiwum

 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wilki mogą ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, jednak jest "ale"

Pisaliśmy już o tym, że badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Warszawie i Gdańsku oraz z Roztoczańskiego Parku Narodowego pokazują, że wilki mogą być pomocne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików, gdyż polują na te zwierzęta i zjadają padlinę, więc eliminują ze środowiska potencjalne źródła wirusa. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Są już cztery ogniska ASF w gospodarstwach!

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzecie i czwarte ognisko ASF, jedno w woj. lubuskim, gdzie utrzymywano jedynie 2 świnie. Wirus uaktywnił się także setki kilometrów na wschód, w warmińsko-mazurskim. Ogniska potwierdzono dzień po dniu.  

czytaj więcej

Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie. Wirus zaatakował w Mycielinie pod Żaganiem

Złe wiadomości docierają do nas z woj. lubuskiego. W jednym z tamtejszych gospodarstw, utrzymujących tylko dwie świnie, stwierdzono wirusa ASF. To już trzecie ognisko tej choroby w Polsce w tym roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)