Szybkie testy pozwolą wykryć ASF u dzików!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szybkie testy pozwolą wykryć ASF u dzików!

15.03.2021

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono 662 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnim czasie większość z odnotowanych zachorowań była w województwie lubuskim (44 z 52 stwierdzonych przypadków). Chore dziki znajdowane są także w województwach mazowieckim, podkarpackim i zachodniopomorskim.

Czuły i specjalistyczny test na wykrycie ASF

Już w ubiegłym roku naukowcy opracowali szybkie testy na wykrywanie wirusa ASF, co ich zdaniem ma pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Testy są bardzo czułe i mogą wykryć nawet niewielkie ilości wirusa. Jak przekonują producenci, test nie reaguje na inne wirusy, dzięki czemu nie daje wyników fałszywie dodatnich.

r e k l a m a
Polski Związek Łowiecki poinformował właśnie, że we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach uczestniczy w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa ASF firmy Allbiotech. Badania terenowe obejmują testy na 500 dzikach i przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz położonych na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Będą w nich uczestniczyć Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla terenów, z których pochodzić będą tusze dzików brane do badań.

Skrócenie czasu oczekiwania na wynik

Celem badań jest wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego do zastosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych oraz służby weterynaryjne, tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wynik badania w celu wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz pozwolić na szybszy obrót tuszami pozyskanych dzików, ale przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Zdaniem ekspertów zastosowanie takiego testu w produkcji świń jest raczej ograniczone, ponieważ jest to choroba podlegająca obowiązkowi zgłoszenia i zwalczana z urzędu. Wynik pozytywny w kierunku afrykańskiego pomoru świń oznacza wybicie całego stada, dlatego w tego typu sytuacjach niezawodność testu jest ważniejsza niż jego szybkość. Przyspieszenie diagnostyki o godziny lub co najwyżej jeden dzień nie zmieniłoby znacząco sytuacji. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że na podstawie diagnozy postawionej bezpośrednio w gospodarstwie, bez potwierdzenia laboratoryjnego metodą PCR, ktoś podejmie decyzję o likwidacji stada.

Szybki test terenowy pozwoliłby natomiast na natychmiastowe zastosowanie zwiększonych środków ochrony i bioasekuracji mających na celu ograniczenie ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa do sąsiednich gospodarstw i zapobieganie poważnym konsekwencjom zakażenia.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Państwo zapłaci za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo?

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, która zakłada wypłatę odszkodowań z budżetu państwa za szkody spowodowane przez dzikie ptactwo. Zdaniem grupy posłów opozycji rolnikom należą się rekompensaty za utrzymywanie zwierząt dziko żyjących, żerujących na ich uprawach i w stawach hodowlanych. Straty z tego tytułu oszacowano nawet na 100 mln zł. rocznie.

czytaj więcej

Wędliny i dziki niebezpiecznym wektorem szerzenia się wirusa ASF

Afrykański pomór świń szerzy się w rejonach przygranicznych, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Nie pomaga ani grodzenie stref, ani intensywny odstrzał. Działania wciąż są niewystarczające, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF, tym bardziej że zagrożenie równie dobrze może pochodzić z zewnątrz.

czytaj więcej
Zarządzanie

Jakie są objawy wścieklizny u zwierząt dzikich i gospodarskich?

Na początku lutego br. GIW poinformował o stwierdzeniu 3 przypadków wścieklizny u zwierząt w styczniu br. Jak wygląda sytuacja dotycząca choroby u zwierząt dzikich i gospodarskich? Jakie są objawy wścieklizny? Na te pytania odpowiedział Główny Inspektorat Weterynarii. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)