Jakie są objawy wścieklizny u zwierząt dzikich i gospodarskich?


Na początku lutego br. GIW poinformował o stwierdzeniu 3 przypadków wścieklizny u zwierząt w styczniu br. Jak wygląda sytuacja dotycząca choroby u zwierząt dzikich i gospodarskich? Jakie są objawy wścieklizny? Na te pytania odpowiedział Główny Inspektorat Weterynarii.
Zapytaliśmy Główny Inspektorat Weterynarii na temat bieżącej sytuacji dotyczącej wścieklizny u dzikich zwierząt w Polsce, ale również przypadków u zwierząt domowych i gospodarskich, a także objawów choroby.
Dorota Kolasińska: Kiedy, poza ostatnimi trzema przypadkami, zarejestrowano wściekliznę w Polsce?
GIW: Stwierdzenie wścieklizny na obszarze Polski nie jest zdarzeniem nowym i niespodziewanym. Poprzednie przypadki tej choroby były stwierdzane w 2020 r., kiedy stwierdzono 5 przypadków wścieklizny u lisów w woj. lubelskim i podkarpackim, 1 przypadek u psa w woj. podkarpackim, 1 przypadek u krowy w woj. podkarpackim (ostatni przypadek stwierdzony w grudniu 2020 r.). Ponadto wściekliznę wykryto u 5 nietoperzy - w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim. Należy mieć na uwadze, że obowiązkowi zgłaszania w Unii Europejskiej podlega wścieklizna u zwierząt innych niż nietoperze, a w przypadku stwierdzenia wścieklizny u nietoperzy nie wydaje się aktów prawa miejscowego (rozporządzeń) określających restrykcje. Występowanie wścieklizny u nietoperzy nie ma również wpływu na prowadzone akcje szczepień ochronnych lisów wolno żyjących.
Dorota Kolasińska: W jakim okresie są rozrzucane w lasach szczepionki dla lisów?
GIW: Szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących są zwykle dystrybuowane w trakcie 2 kampanii szczepień: wiosennej (marzec-kwiecień) i jesiennej (wrzesień-październik). Szczepienia doustne lisów nie są wykonywane w całym kraju, a w zależności od aktualnej sytuacji epizootycznej może zostać przeprowadzona tylko jedna akcja szczepień lub może być konieczne przeprowadzenie dodatkowej akcji szczepień. W związku z epidemią SARS-CoV-2 wiosenna akcja szczepień w 2020 r. miała miejsce na przełomie maja i czerwca.