Synchronizacja rui i porodów u macior - jak je osiągnąć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Synchronizacja rui i porodów u macior - jak je osiągnąć?

19.09.2019

Dobrze funkcjonujący rozród pozwala uzyskać wysoką wydajność macior i dobre wyniki produkcyjne, jednak wymaga dokładnego planowania i kontroli cyklu rujowego u loch. Jednym z zabiegów stosowanych w celu poprawy efektywności rozrodu w gospodarstwach jest synchronizacja rui i porodów.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety synchronizacji rui u loch
  • Jakimi metodami synchronizuje się cykle rujowe
  • Jak żywienie wpływa na rozród świń
Jest to praktyczna metoda sterowania rozrodem świń. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie u określonej liczby macior tej samej fazy cyklu rujowego. W praktyce metodę tę stosuje się w technologii grupowych wyproszeń loch, a szczególnie przy wprowadzaniu loszek w pierwszy cykl.


Zalety grupowych wyproszeń

Synchronizacja rui i powiązane z tym grupowe wyproszenia loch mają dużo zalet. W takim systemie produkcji istnieje możliwość uzyskania rui u odsadzanych loch oraz wprowadzanych młodych loszek, a tym samym sprawnej kontroli jej objawów. Wszystkie zabiegi są z góry zaplanowane, dzięki czemu rozkład prac jest łatwiejszy i można skupić się na elementach, które mają istotny wpływ na wyniki produkcyjne.

r e k l a m a
Dzięki temu, że porody odbywają się w ściśle określonym czasie, rolnik może mieć pełny nadzór nad wyproszeniami. Najniższe straty prosiąt w okresie odchowu przy lochach (wynoszące poniżej 5%), są odnotowywane w systemie dozoru i intensywnej opieki nad rodzącymi się miotami. Jeśli porody trwają krócej niż 4 godziny, średnia liczba prosiąt martwo urodzonych wynosi około 4%, natomiast przy porodach trwających ponad 6 godzin, liczba martwych urodzeń wzrasta do 10%. Wielu rolnikom trudno jest zapewnić ciągłość opieki dla każdej rodzącej lochy, ponieważ z reguły porody rozpoczynają się o różnych porach, a znaczna ich część ma miejsce, gdy w chlewni panuje spokój. Bardzo dużo z nich odbywa się w nocy.


Najważniejsze właściwe żywienie

Synchronizacja rui i porodów u loch to nie tylko pełna kontrola nad przebiegiem porodów, skróceniem czasu ich trwania oraz zapobieganie ciążom trwającym zbyt długo, czyli ponad 115 dni. Dzięki takim zabiegom stwarza się też warunki do lepszego odchowu prosiąt poprzez możliwości wyrównywania miotów, można uzyskać większe i bardziej wyrównane partie prosiąt oraz tuczników, istnieje możliwość przerwania łańcucha zakażeń patogenami poprzez stosowanie zasady „całe pomieszczenie puste – całe pomieszczenie pełne”, powstaje też oszczędność nakładów pracy, która wynika z optymalnego rozplanowania zajęć.

Metoda synchronizacji i wywoływania porodów jest częściej stosowana w większych stadach, w których dozorowanie porodów pozwala zmniejszyć liczbę prosiąt martwo urodzonych, ograniczyć odsetek prosiąt, które w wyniku zbyt długo trwającego porodu rodzą się niedotlenione, a tym samym – mniej żywotne. Pełny nadzór nad porodami pozwala także na dokładną kontrolę pobieranej siary przez prosięta oraz ułatwia przenoszenie prosiąt pod promiennik, zapobiegając ich wyziębieniu.

Najprostszym sposobem synchronizacji rui u macior jest równo­czesne odsadzenie od nich prosiąt. W okresie laktacji skutecznie blokowane jest wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za przebieg cyklu rujowego. Z chwilą odsadzenia prosiąt blokada ta zostaje zniesiona, a ruja pojawia się u loch najczęściej w 4.–5. dniu po odsadzeniu.

Zsynchronizowane porody ułatwiają nadzór nad prosiętami oraz ewentualną konieczną pomoc nowo narodzonym oseskom. Umożliwiają też produkcję w grupach technologicznych
  • Zsynchronizowane porody ułatwiają nadzór nad prosiętami oraz ewentualną konieczną pomoc nowo narodzonym oseskom. Umożliwiają też produkcję w grupach technologicznych
Do biologicznych metod stymulowania rui i owulacji u świń, których znaczenie jest największe, należy zaliczyć też żywienie loszek w okresie odchowu. Zarówno zbyt skąpe, jak i zbyt obfite wpływa na opóźnienie dojrzałości płciowej loszek. Zastosowanie obfitego żywienia na 10–14 dni przed pokryciem, czyli tzw. flushing dostarczający dodatkowej ilości energii, białka, składników mineralnych oraz witamin, a także zwiększenie zawartości łatwo przyswajalnej skrobi i glukozy w mieszance stymuluje funkcje fizjologiczne układu rozrodczego lochy. Podobnie podawanie chromu w paszy (np. w postaci drożdży), który jest ważnym składnikiem żywienia zwierząt, gdyż bierze udział w procesach metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów.

Stosowanie preparatów flushingowych pozwala uzyskać:
  • lepiej widoczną ruję,
  • pożądany odruch tolerancji,
  • lepszą skuteczność krycia,
  • większą plenność miotów,
  • bardziej żywotne prosięta
  • bardziej wyrównane mioty,
  • większą masę ciała prosiąt przy urodzeniu,
  • poprawę kondycji loch po laktacji
  • lepsze przygotowanie błony śluzowej do zagnieżdżenia zarodków.
Również ilość dostępnego światła ma istotny wpływ na wystąpienie rui, gdyż stwierdzono, że lochy przebywające w budynkach niedoświetlonych charakteryzowały się większym stężeniem hormonu melatoniny, która hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za przebieg cyklu rujowego.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF – zwiększa się obszar zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń

Ze względu na wystąpienie ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń w nowych obszarach do strefy czerwonej ASF włączono część gmin powiatu radomskiego (woj. mazowieckie), a także giżyckiego i elbląskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Do tej pory obszary te należały do strefy żółtej (obszar ochronny).

czytaj więcej

Jak zorganizować przegrupowania świń

Przegrupowania zwierząt stanowią stały element produkcji. Za każdym razem u świń występuje stres oraz dochodzi do walk o hierarchię w stadzie. Skutkiem tego są zmniejszone przyrosty i urazy w wyniku pogryzień. Problemy te nasilają się wraz z wiekiem zwierząt.

czytaj więcej

Woda niezwykle istotna w żywieniu świń

Woda jest podstawowym i niezbędnym składnikiem w żywieniu świń, bo uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych. Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody, a szczególnego znaczenia nabiera to latem, gdy temperatura jest wysoka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)