ASF – zwiększa się obszar zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF – zwiększa się obszar zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń

16.09.2019

Ze względu na wystąpienie ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń w nowych obszarach do strefy czerwonej ASF włączono część gmin powiatu radomskiego (woj. mazowieckie), a także giżyckiego i elbląskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Do tej pory obszary te należały do strefy żółtej (obszar ochronny).

Z kolei do strefy niebieskiej (obszar zagrożenia związany z występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń) włączono część powiatu olsztyńskiego, która dotychczas objęta była strefą czerwoną. Wynika to z tego, że pierwsze jak do tej pory ognisko choroby potwierdzono w powiecie olsztyńskim w gospodarstwie w gminie Jeziorany, w którym było 10 świń, oddalonym o około 25 km od Olsztyna.
r e k l a m a

Czerwona i żółta strefa ASF - jakie powiaty?

Na listę obszarów zagrożonych ASF Komisja Europejska wciągnęła też część województwa pomorskiego. W strefie żółtej znalazły się powiat nowodworski, powiat gdański, miasto Gdańsk, powiat tczewski, powiat kwidzyński oraz gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork w powiecie malborskim, gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim. W strefie czerwonej umieszczono gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim oraz gminę Stare Pole w powiecie malborskim.

Zachowaj ostrożność podczas grzybobrania

Główny Lekarz Weterynarii w związku z trwającym sezonem zbierania grzybów zaapelował o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego, zwłaszcza w strefach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (żółej, czerwonej i niebieskiej). Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na tych terenach ze względu na możliwość przypadkowego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. Na pozostałym obszarze kraju wolnym od choroby minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny.

Co zrobić, gdy znajdzie się padłego dzika?

W razie napotkania zwłok padłego dzika nie należy do nich podchodzić ani ich dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub leśniczego, myśliwego bądź też lokalne służby policji albo straży gminnej.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Archiwum TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy świnie z czerwonej strefy ASF będą ubijane w Wielkopolsce?

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje na temat dużego ryzyka, że świnie z czerwonej strefy ASF miałyby trafiać do zakładów mięsnych w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu dostał do zaopiniowania procedurę przewozu świn ze strefu ASF. 

czytaj więcej

Rolnicy spod Tomaszowa zainwestowali w chlewnię. Ale czy ASF jej nie zagrozi?

Marta i Tomasz Stępniakowie ze Stanisławowa Lipskiego zastosowali w nowej chlewni zamiast powszechnie wykorzystywanych klap wlotu powietrza system wentylacji grawitacyjnej kurtynowej. W budynku zamontowano kilka czujników ciepła, a komputer opuszcza lub podnosi ruchome kurtyny. Latem mogą być one otwierane w całości, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Teraz rolnikom spędza sen z powiek zbliżający się wirus afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

Synchronizacja rui i porodów u macior - jak je osiągnąć?

Dobrze funkcjonujący rozród pozwala uzyskać wysoką wydajność macior i dobre wyniki produkcyjne, jednak wymaga dokładnego planowania i kontroli cyklu rujowego u loch. Jednym z zabiegów stosowanych w celu poprawy efektywności rozrodu w gospodarstwach jest synchronizacja rui i porodów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)