- Jakie negatywne skutki dla drobiu ma wysoka temperatura?
- Dlaczego nieograniczony dostęp do wody jest taki ważny?
- Jaki wpływ ma niska wilgotność na ptactwo?
Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na ptactwo
Temperatura powietrza powyżej 25°C w przydomowym chowie kur może doprowadzić do zmniejszenia produkcji jaj oraz znacznego pogorszenia ich jakości, co w szczególności dotyczy białka i skorupy. Białko staje się rzadsze, a skorupa cieńsza, bardziej podatna na stłuczenia. Często obserwuje się także jej deformację. Dzieje się tak, ponieważ kury w wyższych temperaturach niż optymalne (18–21°C ) koncentrują się głównie na chłodzeniu organizmu, na co zużywana jest produkowana przez organizm energia. Zmniejsza się przy tym pobranie paszy, co doprowadza do spadku nieśności i pogorszenia jakości jaj.
Redukcji ulegają również wskaźniki reprodukcyjne drobiu (zapłodnienie jaj i wylęgowość) spowodowane zbyt wysokimi temperaturami. Podobnie na stres cieplny reaguje młody drób rzeźny, gdyż wysokie temperatury doprowadzają do zmniejszenia przyrostów masy ciała w odchowie i pogorszenia wykorzystania paszy przez ptaki. Dlatego nie należy zapominać o podawaniu kurom czy kaczkom nawet dwa razy dziennie czystej wody w czystych poidłach.
Dostęp bez ograniczeń
Każdy niedobór wody będzie wywoływał stres cieplny, który wpłynie na wyniki produkcyjne. Dla kaczek i gęsi najlepsze będą poidła w kształcie koryt. Ich głębokość musi być na tyle duża, aby ptaki mogły zanurzyć głowę po linię oczu i przepłukać nozdrza. Koryta najlepiej zabezpieczyć drutem bądź siatką, aby uniemożliwić ptakom wchodzenie do środka. Na dorosłą gęś czy kaczkę przeznacza się kilka centymetrów brzegu poidła. Dla drobiu grzebiącego wystarczają 3 cm na sztukę. Poidła umieszczamy w pomieszczeniach lub w zacienionych miejscach na wybiegach. Pamiętajmy, że woda szybko paruje, dlatego niezbędne jest częste jej uzupełnianie.
Zbyt niska wilgotność pomieszczenia dla drobiu może przyczynić się do problemów, gdyż doprowadza do nadmiernego przesuszenia ściółki (< 60% wilgotności względnej), co powoduje jej zwiększone pylenie skutkujące podrażnieniem układu oddechowego i oczu ptaków (zapalenie spojówek). Również dzikie ptaki, które osiedliły się na wiosnę w obejściu gospodarstwa i w ogrodzie, często w czasie upalnego lata nie mogą sobie poradzić ze znalezieniem wody. Kałuże wysychają, podobnie jak śródpolne glinianki czy małe oczka wodne, a woda z większych ogrodowych oczek szybko paruje, odsłaniając stromy brzeg, dlatego ptaki nie są w stanie napić się z takiego zbiornika. Wiele z nich w najbardziej upalne dni ulega więc znacznemu odwodnieniu.
- Jeśli nie zapewnimy ptakom stałego dostępu do wody, kury będą znosiły gorszej jakości jaja, a u brojlerów zmniejszy się pobranie paszy i przyrosty
Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska