Rolniku, zadbaj o wodę dla ptaków podczas lata
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku, zadbaj o wodę dla ptaków podczas lata

21.08.2020

Woda latem staje się najważniejsza. Bez niej ptaki doznają ekstremalnego stresu, który szybko kończy się upadkiem. Dlatego szczególnie podczas upałów musimy zapewniać im dostęp do świeżej i zimnej wody przez całą dobę.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie negatywne skutki dla drobiu ma wysoka temperatura?
  • Dlaczego nieograniczony dostęp do wody jest taki ważny?
  • Jaki wpływ ma niska wilgotność na ptactwo?

Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na ptactwo

Temperatura powietrza powyżej 25°C w przydomowym chowie kur może doprowadzić do zmniejszenia produkcji jaj oraz znacznego pogorszenia ich jakości, co w szczególności dotyczy białka i skorupy. Białko staje się rzadsze, a skorupa cieńsza, bardziej podatna na stłuczenia. Często obserwuje się także jej deformację. Dzieje się tak, ponieważ kury w wyższych temperaturach niż optymalne (18–21°C ) koncentrują się głównie na chłodzeniu organizmu, na co zużywana jest produkowana przez organizm energia. Zmniejsza się przy tym pobranie paszy, co doprowadza do spadku nieśności i pogorszenia jakości jaj.

r e k l a m a
Redukcji ulegają również wskaźniki reprodukcyjne drobiu (zapłodnienie jaj i wylęgowość) spowodowane zbyt wysokimi temperaturami. Podobnie na stres cieplny reaguje młody drób rzeźny, gdyż wysokie temperatury doprowadzają do zmniejszenia przyrostów masy ciała w odchowie i pogorszenia wykorzystania paszy przez ptaki. Dlatego nie należy zapominać o podawaniu kurom czy kaczkom nawet dwa razy dziennie czystej wody w czystych poidłach.

Dostęp bez ograniczeń

Każdy niedobór wody będzie wywoływał stres cieplny, który wpłynie na wyniki produkcyjne. Dla kaczek i gęsi najlepsze będą poidła w kształcie koryt. Ich głębokość musi być na tyle duża, aby ptaki mogły zanurzyć głowę po linię oczu i przepłukać nozdrza. Koryta najlepiej zabezpieczyć drutem bądź siatką, aby uniemożliwić ptakom wchodzenie do środka. Na dorosłą gęś czy kaczkę przeznacza się kilka centymetrów brzegu poidła. Dla drobiu grzebiącego wystarczają 3 cm na sztukę. Poidła umieszczamy w pomieszczeniach lub w zacienionych miejscach na wybiegach. Pamiętajmy, że woda szybko paruje, dlatego niezbędne jest częste jej uzupełnianie.

Zbyt niska wilgotność pomieszczenia dla drobiu może przyczynić się do problemów, gdyż doprowadza do nadmiernego przesuszenia ściółki (< 60% wilgotności względnej), co powoduje jej zwiększone pylenie skutkujące podrażnieniem układu oddechowego i oczu ptaków (zapalenie spojówek). Również dzikie ptaki, które osiedliły się na wiosnę w obejściu gospodarstwa i w ogrodzie, często w czasie upalnego lata nie mogą sobie poradzić ze znalezieniem wody. Kałuże wysychają, podobnie jak śródpolne glinianki czy małe oczka wodne, a woda z większych ogrodowych oczek szybko paruje, odsłaniając stromy brzeg, dlatego ptaki nie są w stanie napić się z takiego zbiornika. Wiele z nich w najbardziej upalne dni ulega więc znacznemu odwodnieniu.


Jeśli nie zapewnimy ptakom stałego dostępu do wody, kury będą znosiły gorszej jakości jaja, a u brojlerów zmniejszy się pobranie paszy i przyrosty
  • Jeśli nie zapewnimy ptakom stałego dostępu do wody, kury będą znosiły gorszej jakości jaja, a u brojlerów zmniejszy się pobranie paszy i przyrosty
Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnikowi podczas żniw wolno pracować po zmroku i w nocy?

Około godziny 23.00 zostałem przegoniony z własnego pola przez osobę mieszkającą w pobliżu. Kobieta wygoniła mnie, twierdząc, że rolnicy to niepotrzebni ludzie, którzy tylko zanieczyszczają wieś i pracują po nocach. Straszyła mnie policją. Czy naprawdę podczas sezonu żniwnego karalna jest praca w nocy? W dzień nie da się pracować, ponieważ kurz strasznie ogranicza widoczność.

czytaj więcej

Warto, aby latem drób korzystał z naturalnego wybiegu

W chowie przydomowym można wykorzystywać w żywieniu drobiu pasze dostępne w gospodarstwie, takie jak marchew, pokrzywę czy zielonkę z lucerny i koniczyny. Latem kury powinny też korzystać z naturalnego wybiegu, który może zaspokajać nawet 40% ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe.

czytaj więcej

Świnie rodzime. Skąd się wzięły i dlaczego są tak cenne?

Rasy rodzime zostały wytworzone w kraju z lokalnych, prymitywnych ras. Są ważne ze względu na zachowanie bioróżnorodności oraz jako cenny element tradycji. Produkty otrzymywane od tych zwierząt mają często szczególną jakość. Bardzo ważną cechą wielu ras rodzimych jest również ich charakterystyczny wygląd, co może stanowić atrakcję w gospodarstwach agroturystycznych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)