Rolnik z warmińsko-mazurskiego zamienił świnie na opasy i ... kierownicę tira
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik z warmińsko-mazurskiego zamienił świnie na opasy i ... kierownicę tira

14.04.2021

Jeszcze kilka lat temu wiodącym kierunkiem produkcji w gospodarstwie Piotra Ługiewicza była trzoda chlewna. Dodatkowo, na niewielką skalę, utrzymywano opasy, ciągle zwiększając pogłowie buhajków, co miało zapewnić zasiedlenie nowej bukaciarni oddanej do użytku dziesięć lat temu.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego hodowca zdecydował się na rezygnację z produkcji świń?
  • O czym warto pamiętać przy intensywnym żywieniu bydła mięsnego?
  • Jak rolnik uzyskuje dobrą jakość kiszonek z kukurydzy?

Z trzody zrezygnował 8 lat temu

Od 8 lat nie ma już w naszym gospodarstwie trzody chlewnej. Tak zdecydowałem, by minimalizować ryzyko cenowe świńskich górek i dołków. Z perspektywy czasu widzę, że dokonałem słusznego wyboru zamykając produkcję trzody. Teraz wykorzystuję czas wolny oraz predyspozycje do prowadzenia pojazdów i dorabiam w firmie rolno-spożywczej jako kierowca tira – opowiada Piotr Ługiewicz.

r e k l a m a
Głównym źródłem dochodu rodziny jest jednak produkcja żywca wołowego. Rolnicy kupują od zaufanych hodowców miesięczne byczki (również i starsze) i opasają do wagi ciężkiej. Czasami zdarza się także zakup byczków o wadze 300 kg. Po okresie kwarantanny, w starej odchowalni prowadzone są szczepienia, a następnie byczki przeprowadzane są do bukaciarni.

Czym żywione są opasy?

Nasze stado utrzymujemy w dobrej kondycji, stosując intensywne żywienie. W odchowie cieląt stosujemy preparaty mlekozastępcze, pasze treściwe i siano, które wprowadza się od momentu zakupu cielęcia – tłumaczy Piotr Ługiewicz. – W okresie opasu skarmiamy pasze objętościowe wzbogacone o energetyczne śruty zbożowe i bogate w białka rośliny strączkowe.

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe bydła opasowego jest zależne od intensywności opasu, masy ciała zwierzęcia i wielkości przyrostów. Mając powyższe na względzie rolnicy wzbogacają dawkę pokarmową o wywar gorzelniany, w ilości ok.10 l na sztukę dziennie oraz słomę.

Zawarte w nim włókno, spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej przez żwacz, co sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu pozostałych pasz, pobudzając odruch przeżuwania. Intensywne żywienie i opas na uwięzi rzutuje na osiągnięcie średniej masy sprzedawanych sztuk na poziomie około 1100 kg w 28.–30. miesiącu życia – podkreśla rolnik. – Obecnie wszystkie pasze zadajemy ręcznie, jednak w przyszłości chcemy zainwestować w zakup paszowozu i zmienić żywienie na TMR – poinformował gospodarz.

Jak rolnik uzyskuje dobrą jakość kiszonek z kukurydzy?

Piotr Ługiewicz już zimą dokonuje doboru odmian materiału siewnego kukurydzy analizując pod kątem klasyfikacji wczesności odmiany.

Bazujemy na kukurydzy o najdłuższym FAO. Najczęściej to u nas sieczkarnia kukurydzy kończy sezon. Jakość materiału zielonej masy, a następnie dobrej kiszonki z kukurydzy zależy – między innymi – od wysokości cięcia roślin przez sieczkarnię, dlatego kosząc kukurydzę należy zwracać uwagę na cięcie, unikając zabrudzenia masy ziemią. Ponadto stopień rozdrobnienia wpływa na procesy fermentacyjne, a dokładne przetrącenie każdego ziarna uwalnia skrobię dzięki czemu w procesie fermentacji dochodzi do obniżenia pH kiszonki, co przekłada się na spożycie dawki zakiszanej kukurydzy zapewniając korzystny wpływ w procesach trawiennych. Uważamy, że warto postawić na badania jakości kiszonek w laboratorium świadczące o poziomie produktów fermentacji i znaczeniu przewagi kwasu octowego nad mlekowym, co jest bezpieczne dla żwacza dodaje gospodarz.

Ładowarka JCB sprawdza się podczas codziennych prac w gospodarstwie
  • Ładowarka JCB sprawdza się podczas codziennych prac w gospodarstwie
 Odsadki grupowane są w odchowalni w kojcach po 3–5 sztuk
  • Odsadki grupowane są w odchowalni w kojcach po 3–5 sztuk
  • Piotr Ługiewicz wraz żoną Małgorzatą prowadzi we wsi Lipinki (gm. Biskupiec Pomorski) rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha. Struktura upraw podporządkowana jest potrzebom stada bydła. Uprawa kukurydzy zajmuje 4 ha, pszenżyta ozimego 4 ha, jęczmienia jarego 3,5 ha, grochu 1 ha, mieszanki lucerny z trawami 1 ha, a TUZ-y zajmują powierzchnię 2,5 ha. Na areale 4 ha uprawiana jest także pszenica ozima. Rolnicy utrzymują 60 sztuk bydła rasy hf i mieszańcowych.

Wielu Polaków nie zna smaku prawdziwej, kulinarnej wołowiny

Uczestniczyłem w ubiegłorocznych strajkach – opowiada Piotr Ługiewicz. – Często jest tak w rolnictwie, że całe ryzyko jest po stronie rolnika, a tak nie powinno być. Chcemy móc planować swoją przyszłość, bo z niej wynikają korzyści dla wszystkich konsumentów – dodaje hodowca. – Wielu Polaków nie zna smaku kulinarnej wołowiny. Rolnicy uważają, że gotowanie staje się modne teraz w czasie pandemii i obok zawodowych vlogerów, kucharzy, rośnie grono osób, które aktywnie promuje zdrowe i dobre odżywianie. Miejmy nadzieję, że ten trend się utrzyma i wielu konsumentów sięgnie także po mięso wołowe. Dziś jest w miarę korzystna cena na żywiec wołowy, która w końcu się odbiła, ale czy taka będzie za jakiś czas – zastanawiają się rolnicy z Lipinek.

Marcin Konicz
Zdjęcia: Marcin Konicz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W czasie rozrodu świnie są najbardziej narażone na choroby zakaźne

Choroby zakaźne występujące u świń są jednym z głównych czynników pogarszających wyniki produkcyjne. Element chowu, który niezwykle czule reaguje na pogorszenie się statusu zdrowotnego stada, to rozród. Dlatego zwalczanie schorzeń stada podstawowego i zapobieganie ich występowaniu powinno być priorytetem.

czytaj więcej

Jak racjonalnie żywić świnie białkiem?

Świnie należy żywić racjonalnie, tak aby uzyskiwały wysokie przyrosty, a produkcja się opłacała. Przebiałczenie paszy skutkuje wykorzystaniem przez zwierzęta drogiego białka na cele energetyczne, co jest nieracjonalne ekonomicznie i szkodliwe dla środowiska, gdyż zwiększa wydalanie azotu. Prowadzi też do zbuforowania przewodu pokarmowego, stwarzając w ten sposób korzystne warunki do rozwoju mikroflory patogennej.

czytaj więcej

Jak rozumieć nowe zasady wywozu zwierząt na Wyspy Brtyjskie?

Od tego roku obowiązują nowe zasady związane z wywozem żywych zwierząt z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Główny Inspektorat Weterynarii udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące nowych zasad z tym związanych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)