Rolnik musi wybrać: albo dopłaty do ubezpieczenia upraw, albo do zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik musi wybrać: albo dopłaty do ubezpieczenia upraw, albo do zwierząt

27.10.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Budżet na dopłaty do ubezpieczeń z PROW wynosi ponad 108 mln zł. Wnioski mogą składać  hodowcy zwierząt. Jednak muszą zdecydować, czy wybierają wsparcie w ubezpieczenie hodowli czy upraw. 

Termin wnioskowania o wsparcie do ubezpieczeń mija 31 października

Hodowcy drobiu, świń i bydła, którzy mają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę, mogą ubiegać się o dopłaty do ubezpieczeń w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski przyjmują powiatowe biura ARiMR a właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Do tej pory do Agencji spłynęło 78 wniosków, najwięcej – 13 – w województwie małopolskim.

Termin mija 31 października 2022 roku. Pula środków przeznaczonych na tą dotację wynosi ponad 108 mln zł.

r e k l a m a

Jakie są zasady wsparcia ubezpieczenia hodowli?

Dopłaty dotyczą ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych Salmonellą. Dlatego Beneficjenci powinni mieć podpisaną umowę ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.

Okres objęty ubezpieczeniem powinien rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2022 r.

Ubezpieczenie musi obejmować co najmniej:

  • 1000 sztuk: rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego;
  • 14 sztuk świń;
  • 4 sztuk bydła.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

  • Hodowcy drobiu, świń i bydła, którzy mają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę.
  • Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski i dana firma jest wpisana do rejestru KRS co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
  • Producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej.

Jakie kwoty dotacjo hodowca może uzyskać?

Dopłaty wynoszą 70 proc. opłaconej składki, pod warunkiem, że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc.

Zainteresowani tym dofinansowaniem nie mogą korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

W jaki sposób składać wnioski?

Dokumenty można składać osobiście, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, a także wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczeń zwierząt

Od wczoraj hodowcy mają możliwość po raz drugi w tym roku ubiegać się o dopłatę do ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia w stadzie salmonellozy. Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i do kiedy można składać wnioski o przyznanie wsparcia?

czytaj więcej

Niemal 40 proc. rolników wciąż czeka na zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy dostaną pieniądze?

ARiMR wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych PROW. Na pieniądze czeka jeszcze 40 proc. rolników. Kiedy je otrzymają?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)