Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczeń zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczeń zwierząt

02.12.2022autor: . .

Od wczoraj hodowcy mają możliwość po raz drugi w tym roku ubiegać się o dopłatę do ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia w stadzie salmonellozy. Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i do kiedy można składać wnioski o przyznanie wsparcia?

Ruszył drugi nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Kto może złożyć wniosek i jakie warunki musi spełnić?

1 grudnia rozpoczął się drugi w 2022 r. nabór wniosków o przyznanie wsparcia dla hodowców, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Dopłaty do ubezpieczeń są realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

r e k l a m a
Refundacja kosztów ubezpieczenia będzie przyznawana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i posiadają prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą hodowlę bądź chów tych zwierząt. Aby otrzymać wsparcie, rolnik powinien mieć podpisaną umowę ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, z której wynika, że ubezpieczonych zostało co najmniej:
  • 1000 sztuk drobiu (kurcząt, gęsi i indyków rzeźnych, drobiu nieśnego);
  • 4 sztuki bydła;
  • 14 sztuk świń.

Zainteresowany tym dofinansowaniem nie może również korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia. Istotne jest też, by umowa ubezpieczenia nie obejmowała okresu przed 1 kwietnia 2022 r.

Na jaką dopłatę do ubezpieczenia może liczyć rolnik i do kiedy można złożyć wniosek?

Wsparcie przyznawane hodowcom będzie wynosić 70% opłaconej składki, pod warunkiem że z umowy ubezpieczenia wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20% wyrażonej w złotych wartości:

  1. średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości produkcji, ustalonej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji drobiu, bydła lub świń w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, albo
  2. produkcji drobiu, bydła lub świń zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez producenta rolnego – w przypadku, gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji drobiu, bydła lub świń nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia

Decyzja o przyznaniu pomocy zostanie wydana w przeciągu 2 miesięcy od dnia zakończenia naboru, a wypłata środków w przeciągu 30 dni od wydania decyzji o przyznaniu pomocy.

Wnioski o dopłaty hodowcy mogą składać od 1 do 30 grudnia 2022 roku w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Dokumenty można będzie złożyć osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Wnioski można również wysyłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik musi wybrać: albo dopłaty do ubezpieczenia upraw, albo do zwierząt

Budżet na dopłaty do ubezpieczeń z PROW wynosi ponad 108 mln zł. Wnioski mogą składać  hodowcy zwierząt. Jednak muszą zdecydować, czy wybierają wsparcie w ubezpieczenie hodowli czy upraw. 

czytaj więcej

Jakie będą stawki dopłat do ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2023 roku? SPRAWDŹ!

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało maksymalne stawki ubezpieczenia upraw i zwierząt na 2023 rok. W większości przypadków kwoty te są dużo wyższe niż rok temu, choć budżet został obcięty o 400 mln zł.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)