Rolnictwo regeneratywne na farmie Lubuskie Angusowo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo regeneratywne na farmie Lubuskie Angusowo

10.02.2022autor: Marcin Konicz

System rolnictwa regeneratywnego prowadzi do zwiększenia bioróżnorodności, wdrożone mechanizmy mają za zadanie wzbogacenie gleby, poprawę stanu wód i ekosystemów,a także utrzymywanie zwierząt w systemie ekstensywnym. Co to znaczy w praktyce?

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie może być gospodarstwo marzeń?
  • Czym charakteryzuje się rasa angus czerwony ?
  • Jak prowadzić hodowle rasy angus czerwony ?

Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentował Tomasz Jakiel, podczas konferencji „Ubój na pastwisku”, zorganizowanej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowaczej Rasy Polska Czerwona w Typie Mięsnym.

r e k l a m a

Jakie może być gospodarstwo marzeń?

Gospodarstwo Lubuskie Angusowo to farma Kariny i Tomasza Jakielów stworzona w oparciu o ideę, by produkować jak najlepszej jakości żywność, jaką tylko można wytworzyć w polskich warunkach, w połączeniu z dbałością o kondycję gleby i umiejętne gospodarowanie jej zasobami. Zwierzęta na farmie mają stworzone doskonałe warunki bytowe w myśl motta hodowców „Dać zwierzętom jak najlepsze życie, by tylko jeden dzień w całym ich życiu był nieszczęśliwy”.

Droga Tomasza Jakiela – inżyniera telekomunikacji oraz jego żony Kariny, z zawodu pielęgniarki, do stworzenia gospodarstwa rozpoczęła się od pobytu w USA. Znajomy namówił pana Tomasza, aby pojechał na wykład rolnika o życiu biologicznym w glebie i współpracy z naturą. Spodobało mu się tak bardzo, że w 2014 roku udało się kupić pierwszy kawałek ziemi. Obecnie hodowcy utrzymują bydło rasy red angus, świnie mangalice, kozy, króliki i kury. Prelegent zwrócił uwagę, że gospodarstwo marzeń miało być minimalnie pracochłonne, maksymalnie współpracujące z naturą i przynoszące jak najwięcej zysku bez inwestycji w maszyny, nawozy czy budynki.

Ładowarka zwana „złomkiem’’ to jedyny – obok auta terenowego – sprzęt używany w gospodarstwie

  • Ładowarka zwana „złomkiem’’ to jedyny – obok auta terenowego – sprzęt używany w gospodarstwie

Jakie cechy rady bydła zdecydowały o jej hodowli w gospodarstwie Jakielów?

Decydując się na hodowlę zwierząt Jakielowie postawili na rasę angus czerwony, głównie dlatego, że jest to rasa spokojna, bezrożna, o małych wymaganiach bytowych. Na starcie stado podstawowe liczyło 20 sztuk. Po kilku latach działalności, w miarę zdobywania doświadczeń, hodowcy postawili na sprzedaż odsadków.

Dzięki wysokiej jakości zwierząt o doskonałej genetyce uzyskujemy wysokiej jakości potomstwo – mówił rolnik. – Inwestycja w dobrych rodziców przekłada się na przyspieszenie postępu hodowlanego i wyższe ceny sprzedaży zwierząt oraz poprawę jakości. Cechy, jakimi charakteryzują się rodzice są kluczowe. Samiec przeznaczony na reproduktora musi być bez zarzutu, pozbawiony wad, a przy tym musi posiadać cały zespół pożądanych w hodowli cech.

Stosując zasadę: „odżywiamy glebę->ziemia odżywia rośliny->rośliny odżywiają zwierzęta->zwierzęta odżywiają nas’’ gospodarstwo regeneratywne postawiło na wypas kwaterowy. Bydło przez cały rok przebywa na pastwisku, przy czym zwierzęta zawsze mają dostęp do wiaty. Zimą rolnik stosuje amerykańską metodę bale grazing, która opiera się na podawaniu bydłu bel siana i słomy w każdej kwaterze, która wyznaczana jest na 24 godziny. Gdy miejsce na jednej kwaterze się kończy, krowy są przeganiane na kolejną. Około 10% niezjedzonych pasz zmieszanych z odchodami pozwala uzyskać wartościowy nawóz, z którego korzystają rośliny.

Wysiewane mieszanki roślin następczych mają lepszy wzrost niezależnie od warunków pogodowych dzięki zasobności gleby w próchnicę oraz akumulacji wody. Gospodarstwa chcące zwiększyć poziom materii organicznej w glebie powinny zwrócić uwagę, że natura daje to za darmo. Dżdżownice oraz żuki gnojowe wraz z odchodami zwierząt podnoszą żyzność gleby. Pojawiło się także mnóstwo pajęczyn, które świadczą o dużej liczbie różnych insektów zasiedlających pastwisko. Rolnicy nie ponoszą nakładów na nawozy sztuczne, cały wzrost traw bazuje na nawozie naturalnym pozostawionym przez zwierzęta. – W naszym gospodarstwie krowy zjadają trawę, kozy wyjadają chwasty, a kury „czyszczą” glebę z części nasion i roślin, a także insektów – mówił Jakiel.

Warunki życia maksymalnie zbliżone do naturalnych

W gospodarstwie Lubuskie Angusowo na łąkach, na których pierwszy raz zastosowano bale grazing pojawiła się koniczyna i szlachetne gatunki traw, a zniknęły rośliny situ, którymi pokryte były łąki. Siano i słoma pochodzą z zakupu i na pole dowożone są autem terenowym ze specjalnie skonstruowaną przyczepką i dodatkowo od niedawna użytkowaną w gospodarstwie ładowarką.

To nasz cały sprzęt – dodaje rolnik. – Swoboda ruchu pozytywnie wpływa na kondycję stawów. Zwierzęta przebywając na słońcu pobierają deficytową witaminę D3. Dzięki życiu w warunkach naturalnych parametry rozrodu są bardzo wysokie i wzrasta łatwość wycieleń. Bardzo ważny jest również aspekt ekonomiczny. Stały dostęp do wody jest konieczny i niezbędny, zwłaszcza w czasie upałów, o co dbamy mając liczne cieki wodne na naszych pastwiskach.

Na start można zacząć od niewielkiego stada i stopniowo je rozwijać.Ostatecznie na rynku każdy produkt ma swoje nisze i odbiorców. Dlatego, aby zrozumieć rolnictwo regeneratywne warto postawić na zdobywanie wiedzy o glebie, roślinach i zwierzętach, czerpać z doświadczeń innych hodowców i wartościowych książek. Jakość i potencjał hodowlany zwierząt ma oczywiście przełożenie na ceny ich sprzedaży.U nas wszystkie odsadki są zamawiane przez odbiorców już przed urodzeniem. Metody pozyskania najwyższej jakości wołowiny w Polsce przy zachowaniu rygorystycznych procedur podczas produkcji pozwalają cieszyć się konsumentom jakością i doskonałym smakiem – dodał Tomasz Jakiel.



Tomasz Jakiel wspólnie z żoną Kariną prowadzi w miejscowości Droszków (pow. zielonogórski) farmę Lubuskie Angusowo. Areał gospodarstwa stanowi 18 ha łąk i pastwisk położonych w okolicach Zielonej Góry.

  • Tomasz Jakiel wspólnie z żoną Kariną prowadzi w miejscowości Droszków (pow. zielonogórski) farmę Lubuskie Angusowo. Areał gospodarstwa stanowi 18 ha łąk i pastwisk położonych w okolicach Zielonej Góry.

Relacja z wystąpienia Tomasza Jankiela poniżej

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Michała Konicz pt.Regeneratywny wypas na farmie Lubuskie Angusowo, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 6/2022 na str. 44.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. arch. firmowe

autor Marcin Konicz

Marcin Konicz

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Nowego Miasta Lubawskiego

współpracownik "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Nowego Miasta Lubawskiego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy będą mogli łatwiej zakładać spółdzielnie energetyczne. Co się zmieni?

MKiŚ oraz MRiRW podpisały wspólne rozporządzenie w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych. Oznacza to, że podjęto kolejny krok ku rozwoju spółdzielni energetycznych.

czytaj więcej

Ceny bydła: zakłady znów zaskakują. Jakie stawki oferują za byki i jałówki?

Ceny bydła nadal rosną. Ile za byki, jałówki i krowy oferują zakłady mięsne w Polsce? Czy takie stawki utrzymają się w 2022 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: krów za mało, są podwyżki

Miały być obniżki cen byków, a zamiast tego zakłady podniosły ceny krów. Jedynie niektóre zakłady zdecydowały się na cięcia w przypadku byków - jak duże? Sprawdź! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)