Polska krajem wolnym od ptasiej grypy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska krajem wolnym od ptasiej grypy

21.11.2022autor: Justyna Czupryniak

To już pewne, Polska jest krajem wolnym od wirusa ptasiej grypy. Po kilku miesiącach walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków, polscy rolnicy mogą odetchnąć z ulgą - zagrożenie minęło.

Deklaracja o uchylenie restrykcji

Światowa Organizacja Zdrowia (WOAH) opublikowała deklarację złożoną przez głównego lekarza weterynarii z prośbą o uchylenie restrykcji związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, która została zaakceptowana.

r e k l a m a

Po upływie jakiego czasu można ubiegać się o zmianę statusu?

Państwo, które chce odzyskać status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, a było wcześniej od niej wolne, może tego dokonać po spełnieniu warunków regulowanych przez art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, którego treści nakazuje:

  • zniesienie restrykcji 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, zabicia ptaków oraz przeprowadzenia oczyszczania i odkażania.

Do dwóch razy sztuka

Główny lekarz weterynarii w roku 2022 dwukrotnie występował do wszystkich państw objętych restrykcjami w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego o uchylenie restrykcji w Polsce. Jednak dwukrotnie zniesienie obostrzeń okazało się niemożliwe. Pierwsza deklaracja została złożona 21 czerwca 2022 r., jednak już 19 lipca wykryto kolejne ognisko HPAI, które uniemożliwiło powrót do normalności. Po wybuchu wykryciu ogniska ptasiej grypy w lipcu sytuacja się polepszyła, by 21 września znów wpłynęło zgłoszenie o wykryciu HPAI. Dziś Polska jest krajem wolnym od wirusa ptasiej grypy.

Ostatni status kraju wolnego od HPAI państwo polskie uzyskało 1 października 2021 r., jednak już w listopadzie 2021 r. wykryto kolejne ogniska ptasiej grypy i status został cofnięty.

oprac. Justyna Czupryniak

fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniec promocji mięsa w UE? Pomysł KE uderzy w polskich rolników

Bruksela coraz mocniej naciska na zakaz promocji konkretnych produktów rolnych, w tym mięsa. – Nie może dyskryminować produktów mięsnych. Komisja Europejska powinna to przemyśleć i złożyć nową propozycję – mówi Jerzy Wierzbicki z PZPBM. Czy KE postawi na swoim i ucierpią na tym rolnicy?

czytaj więcej

Polska króluje w produkcji kaczek. Komu smakują najlepiej?

Polska od wielu lat znajduje się w czołówce rankingu produkcji drobiu w Unii Europejskiej. Choć kurczaki i indyki wciąż królują na stołach konsumentów, to okazuje się, że również mięso z kaczki przeżywa swój renesans. Co zadecydowało o zwiększeniu produkcji kaczek w Polsce?

czytaj więcej

Wirus PRRS - najdroższa na świcie choroba świń. Jak z nią walczyć?

Wirus zespołu rozrodczo-oddechowego świń nie przestaje być przyczyną strat ekonomicznych producentów trzody chlewnej na całym świecie. Jest szeroko rozpowszechniony także w większości krajów europejskich. Amerykanie szacują, że koszty zakażenia PRRS w tuczu mogą wynosić nawet od 6 do 15 dolarów na sztukę. Spowodowane jest to obniżeniem wyników, a także zwiększonymi kosztami leczenia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)