Polska krajem wolnym od ptasiej grypy
To już pewne, Polska jest krajem wolnym od wirusa ptasiej grypy. Po kilku miesiącach walki z wysoce zjadliwą grypą ptaków, polscy rolnicy mogą odetchnąć z ulgą - zagrożenie minęło.
Deklaracja o uchylenie restrykcji
Światowa Organizacja Zdrowia (WOAH) opublikowała deklarację złożoną przez głównego lekarza weterynarii z prośbą o uchylenie restrykcji związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, która została zaakceptowana.
Po upływie jakiego czasu można ubiegać się o zmianę statusu?
Państwo, które chce odzyskać status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, a było wcześniej od niej wolne, może tego dokonać po spełnieniu warunków regulowanych przez art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, którego treści nakazuje:
- zniesienie restrykcji 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, zabicia ptaków oraz przeprowadzenia oczyszczania i odkażania.
Do dwóch razy sztuka
Główny lekarz weterynarii w roku 2022 dwukrotnie występował do wszystkich państw objętych restrykcjami w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego o uchylenie restrykcji w Polsce. Jednak dwukrotnie zniesienie obostrzeń okazało się niemożliwe. Pierwsza deklaracja została złożona 21 czerwca 2022 r., jednak już 19 lipca wykryto kolejne ognisko HPAI, które uniemożliwiło powrót do normalności. Po wybuchu wykryciu ogniska ptasiej grypy w lipcu sytuacja się polepszyła, by 21 września znów wpłynęło zgłoszenie o wykryciu HPAI. Dziś Polska jest krajem wolnym od wirusa ptasiej grypy.
Ostatni status kraju wolnego od HPAI państwo polskie uzyskało 1 października 2021 r., jednak już w listopadzie 2021 r. wykryto kolejne ogniska ptasiej grypy i status został cofnięty.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. envato elements
Justyna Czupryniak
Najważniejsze tematy