Płot w lesie za 700 tys. złotych. Pomoże walczyć z ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Płot w lesie za 700 tys. złotych. Pomoże walczyć z ASF?

11.01.2021autor: Dorota Kolasińska

Na granicy woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego powstał 34-kilometrowy płot. Ma on powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików. To z kolei ułatwi rolnikom hodującym świnie ochronę swoich gospodarstw przed afrykańskim pomorem świń.

ASF: Płot na granicy Mazowsza i Kielecczyzny za 700 tys. złotych

7 stycznia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała, że udało się ukończyć pracę nad budową płotu na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Ogrodzenie zostało wykonane na terenie lasów w Nadleśnictwie Starachowice (odcinek o długości 24 km) i Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski (10 km). Płot stoi w powiecie starachowickim, ostrowieckim i opatowskim, a łączny koszt budowy ogrodzenia kosztował 700 tys. złotych.

Płot został wybudowany na polecenie wojewody świętokrzyskiego i ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Decyzja wojewody była podyktowana szybkim rozpowszechnianiem się wirusa wśród dzików na Mazowszu. Ogrodzenie ma zminimalizować migrację dzików na tren woj. świętokrzyskiego.

 

r e k l a m a

Jaki płot ma powstrzymać dziki przed wędrówkami?

– Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

W praktyce oznacza to, że w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej zamontowano żerdzie zabezpieczające. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji jest zamiast słupków rozstawionych co 2 metry, a nie co 4 metry jak stosuje się standardowo.

W płocie ustawiono także bramy umożliwiające wjazd na teren lasów.

 

Dorota Kolasińska
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego małe gospodarstwa omija wsparcie z tytułu walki z ASF?

Rolnicy z Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej domagają się zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta tuczników utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Z pismem zwrócili się do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Ich petycja dotyczy naboru obejmującego sprzedaż świń od czwartego kwartału 2019 roku do trzeciego kwartału 2020 roku.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)