Niemcy zmieniają prawo związane z produkcją jaj i chowem drobiu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy zmieniają prawo związane z produkcją jaj i chowem drobiu

23.03.2021autor: Michał Czubak

Od 1 stycznia 2022 roku hodowcy drobiu i producenci jaj w Niemczech będą musieli przygotować się na zupełnie nowe podejście do piskląt. Zakazane będzie już zabijanie poprzez rozdrabnianie kurcząt płci męskiej w przemyśle drobiarskim.

Niemcy zmieniają prawo związ zatwierdził ustawę o kontrowersyjnej praktyce

Od 1 stycznia 2022 roku w Niemczech nielegalne będzie zabijanie poprzez rozdrabnianie kurcząt płci męskiej w przemyśle drobiarskim.  Od lat w przemyśle drobiarskim występuje kontrowersyjne działanie polegające na rozdrabnianiu żywcem małych piskląt płci męskiej. Nie produkują one jaj i wytwarzają mniej mięsa, więc z punktu widzenia hodowcy, są one słabą inwestycją. Zwierzęta te kończą żywot ginąc żywcem lub będąc zagazowanym.

Przyjęcie ustawy o zakazie masowego mordowania piskląt Julia Klockner, niemiecka minister rolnictwa, uważa za znaczący krok w przód w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt.

r e k l a m a

Bezbolesna utylizacja

Niemiecki rząd zaznacza, że już na etapie jaj można określić płeć zarodka i w ten sposób te jaja, z których wyklują się samce poddać utylizacji. Jedna z technik, opracowana przez niemiecką firmę, polega na użyciu lasera do zrobienia małej dziurki w celu ekstrakcji płynu z zapłodnionego jaja, a następnie przetestowania go na obecność żeńskiego hormonu.

W ciągu najbliższych trzech lat takie metody będą obligatoryjne dla niemieckich producentów. Ustawa zakłada, że do 2024 roku hodowcy drobiu będą musieli stosować metody, które określają płać zarodka na wczesnym etapie inkubacji.

Obostrzenia dotyczące chowu drobiu także we Francji

Oprócz Niemiec podobną praktykę zakazu rozdrabniania żywych piskląt płci męskiej wprowadzi z początkiem 2021 roku Francja. Z kolei w Szwajcarii takie działania są już zabronione od 2020 roku.

Dyrektywa UE z 2009 roku zezwala na rozdrabnianie, o ile powoduje „natychmiastową” śmierć piskląt poniżej 72 godzin życia.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niemcy: przybywa gospodarstw o powierzchni od 200 do 500 ha

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), w niemieckim rolnictwie w ciągu ostatnich dziesięciu lat najbardziej wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni od 200 ha do 500 ha.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niemcy: Lidl od miesięcy płaci zakładom mięsnym stałą cenę za wieprzowinę. To policzek w stronę rolników

Lidl w Niemczech nie zmienił cen zakupu wieprzowiny od czasu wybuchu epidemii ASF w kraju. Rolnicy czują się wykiwani.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niemcy: detal dokłada grosze!

Największe spożywcze sieci handlowe w Niemczech deklarują pomoc rolnikom, wypłacając premie w czasach kryzysu. Rolnicy twierdzą: to o wiele za mało!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)