Kolejne ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce i na Pomorzu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce i na Pomorzu

09.01.2023autor: Michał Czubak

W powiecie pleszewskim zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy. Dwa następne ujawniono na terenie województwa opolskiego.

Nowe ogniska ptasiej grypy

Liczba gospodarstw zaatakowanych przez ptasią grypę wzrasta. 10 tysięcy indyczek zostało zutylizowanych we wsi Dębie w Wielkopolsce. Także w tym województwie wybito 6 tys. małych kaczek. Stało się t po tym, jak we wsi Masanów potwierdzono wystąpienie ogniska ptasiej grypy.
r e k l a m a

Strach spadł na hodowców z opolskiego

Hodowcy ptactwa z województwa opolskiego z trwogą śledzą doniesienia inspekcji weterynaryjnej. Na terenie województwa stwierdzono dwa ogniska H5N1 u dziko żyjącego ptactwa, obaw w powiecie nyskim. Pierwsze wykryto u łabędzie niemego i kaczki krzyżówki, a kolejne padłe ptaki gatunku łabędzie niemego i mewy srebrzystej potwierdzono badaniami z 5 stycznia.

Białoruś wprowadza ograniczenia

Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi rozszerzone zostały restrykcje importowe wprowadzone z uwagi na występowanie w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków poprzez wprowadzenie zakazu importu dla województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
W związku z powyższym obecnie obowiązuje zakaz wwozu na terytorium Republiki Białorusi następujących towarów z województwa wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, warmińskomazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i mazowieckiego:
  • żywego drobiu:
  • jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
  • mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
  • puchu i pierza;
  • trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
  • pasz i dodatków paszowych, zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i   poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
  • nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu;
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).
Ponadto istnieje możliwość wwozu z województwa lubuskiego, śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, pomorskiego i dolnośląskiego do Republiki Białorusi:
  • żywego drobiu (z wyjątkiem dzikiego, zoologicznego i cyrkowego);
  • jaj wylęgowych;
  • mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
  • puchu i pierza;
  • trofeów myśliwskich dzikiego ptactwa (drobiu);
  • nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, zawierających składniki z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie i przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu.
Jednocześnie utrzymany zostaje zakazu wwozu z ww. województw (lubuskiego, śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego, pomorskiego i dolnośląskiego):
  • dzikiego ptactwa oraz ptactwa przeznaczonego do ogrodów zoologicznych i cyrków;
  • jaj konsumpcyjnych;
  • pasz i dodatków paszowych, zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
  • pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Jak zminimalizować ryzyko zachorowania ptactwa na wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków?

W zasadzie trudno ograniczyć do zera zjawisko zachorowalności, ale możne je zminimalizować. W tym celu warto stosować się do zasad i wytycznych przedstawianych przez lekarzy weterynarii.
Hodowcy powinni:
  • unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa,
  • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych,
  • myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym,
  • przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać je po wyjściu z kurnika,
  • stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
Hodowcy nie powinni:
  • dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych;
  • karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

Michał Czubak
fot. arch. red.
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa dziesiątkuje polskie gospodarstwa. W miesiąc wybito 750 tys. sztuk drobiu

Nawet 2 miliony ptaków zostało wybitych w wyniku wystąpienia ognisk ptasiej grypy na terenie kraju. Tylko w samym grudniu wybito blisko 750 tys. sztuk drobiu.

czytaj więcej

Ptasia grypa znowu uderza w Polskę. Dwa ogniska w Świeciu

Dwa nowe ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone przez Głównego Lekarza Weterynarii. Obecność wirusa H5N1 wykryto u dwóch padłych łabędzi, znalezionych w miejscowości Świecie (woj. kujawsko-pomorskie).  

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)