Już 30 ognisk w Polsce! Ekspansja ASF – wirus zatacza coraz szersze kręgi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Już 30 ognisk w Polsce! Ekspansja ASF – wirus zatacza coraz szersze kręgi

29.07.2019

Afrykański pomór świń przesuwa się coraz bardziej w głąb kraju. W ostatnim czasie duże ogniska, a także przypadki u dzików potwierdzane są na terenie województwa mazowieckiego, zagrażając regionom o wysokiej koncentracji produkcji świń.

Już 30 ognisk ASF w tym roku!

Właściwie nie ma ostatnio dnia, abyśmy nie natknęli się na komunikat "W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby". Tak było i przy 28., dotychczas największym tegorocznym ognisku ASF w Polsce: do utylizacji trafiło blisko 9,5 tysiąca świń.

r e k l a m a
Ognisko stwierdzono 25 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9435 świń, położonym na obszarze zagrożenia - w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. 

Tylko dziś ze strony Głównego Lekarza Weterynarii dowiadujemy się o dwóch kolejnych ogniskach ASF, obydwa wystąpiły na obszarach zagrożenia w województwach lubelskim i mazowieckim. W gospodarstwach utrzymywano odpowiednio 103 i 108 świń.

W 30 tegorocznych ogniskach ASF w Polsce utylizacji poddano ponad 27 tysięcy świń, to 2 tys. świń więcej, niż w całym 2018 roku.

Zagrożone duże tuczarnie

Jak widać, nie są bezpieczne nawet duże fermy trzody chlewnej, jeśli wirus szerzy się w populacji dzików. Metody walki z chorbą w naszym kraju okazują się nieskuteczne, przyczyniając się do coraz większych strat. Odstrzał dzików pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak współpraca administracji i myśliwych. Bez redukcji populacji dzików dokonywanej systemowo nie poradzimy sobie z wirusem, nawet pomimo wprowadzonej bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie. O tym, że dzików wciąż jest zbyt dużo, świadczą, zdaniem rolników, ślady żerowania tych zwierząt na polach.

Według Krajowego Związku Praco­dawców-Producentów Trzody Chlewnej, przykład Czech i Belgii pokazuje, że można odnosić sukcesy w walce z chorobą, jeżeli podejdzie się do jej zwalczania zdecydowanie i systemowo. W Polsce tymczasem wirus zagraża coraz to nowym regionom. Szacuje się, że na terenie powiatu żuromińskiego, do którego niebezpiecznie zbliża się ASF, utrzymywanych jest około 600 tys. świń. Z powodu afrykańskiego pomoru świń powiat już znalazł się w strefie żółtej. Zagrożone jest również województwo łódzkie z dużą skalą produkcji trzody chlewnej.

Liczba ognisk w tym roku jest, póki co, mniejsza niż w ubiegłym, ale wirus dalej intensywnie szerzy się w populacji dzików, stwarzając niebezpieczeństwo dla gospodarstw utrzymujących świnie.

Z Rumunii wędruje do Bułgarii, z Węgier na Słowację

Epidemia ASF rozprzestrzenia się także intensywnie w Bułgarii, głównie za sprawą bliskości granicy z Rumunią, która zupełnie nie kontroluje wirusa. Choroba pojawiła się w Bułgarii w czerwcu i dotknęła najpierw małe stada przyzagrodowe. Jednak w lipcu wirusa wykryto na fermie z 17 tys. świń we wsi Nikołajewo, niedaleko naddunajskiego miasta Ruse. Kolejne ognisko potwierdzono we wsi Braszlen, również w regionie Ruse, gdzie wybito 40 tys. świń. Pojedyncze przypadki ASF stwierdzono także w regionach miast Swisztow nad Dunajem oraz Montana na północnym zachodzie. W północnej Bułgarii, dokąd choroba przedostaje się przez granicę z Rumunią, utrzymywane jest około 60% pogłowia trzody chlewnej w tym kraju. W południowych regionach kraju chorobę stwierdzono na razie jedynie w okolicach Burgas. W ubiegłym roku w Bułgarii zarejestrowano tylko jedno ognisko ASF.

Według ekspertów choroba łatwo może być roznoszona, gdyż ogniska wystąpiły zaledwie 9 km od granicy z Rumunią, którą w tym miejscu wyznacza Dunaj. Chorobę przenoszą dziki przedostające się przez granicę, a także ludzie. Na granicy z Rumunią konfiskowana jest żywność pochodzenia zwierzęcego, dezynfekowane są opony pojazdów. W ubiegłym roku zbudowano wzdłuż granicy ogrodzenie mające powstrzymywać przemieszczanie się dzików, jednak jak widać, jego skuteczność nie jest wysoka, bo wirus już tam jest.

W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń na Słowacji. Ognisko ASF wystąpiło w niewielkiej, przydomowej hodowli liczącej 4 świnie, w Strážne, Trebišov (Koszyce), w pobliżu granicy z Węgrami. 


Powiat żuromiński, w którym koncentracja tuczników jest największa, znalazł się w strefie żółtej ASF
  • Powiat żuromiński, w którym koncentracja tuczników jest największa, znalazł się w strefie żółtej ASF
Afrykański pomór świń sieje spustoszenie w Chinach, powoduje wzrost cen mięsa i zmusza ten kraj do zwiększania importu. Władze twierdzą, że rynek wraca do normy, ale według ekspertów najgorsze jeszcze przed Chinami. Z oficjalnych danych wynika, że pogłowie świń w pierwszej połowie roku wynosiło 347,6 mln sztuk, czyli o 60 mln mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek pogłowia macior w maju br. o 24% w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza pogłębianie się kryzysu w produkcji żywca wieprzowego w najbliższych miesiącach.

W tym roku Chiny wybiją 200 milionów świń 

W kwietniu Rabobank ocenił, że w tym roku z powodu ASF w Chinach wybite zostanie nawet 200 mln świń. Eksperci twierdzą, że kraj ten będzie się mierzył z afrykańskim pomorem świń jeszcze przez wiele lat. Tym bardziej że do Chin dołączyły inne kraje azjatyckie, jak Mongolia, Wietnam, Kambodża, Laos i Korea Północna.

Niedawne rozprzestrzenienie się ASF na prawie cały Wietnam pociągnęło za sobą tylko w tym kraju ubój ponad 3 mln świń, czyli ponad 10% pogłowia. Szacuje się, że do początku czerwca straty gospodarcze Wietnamu sięgnęły 155 mln dolarów. Ceny wieprzowiny na południu kraju spadły w czerwcu o 31% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei rozprzestrzenianie się wirusa ASF w Kambodży i Laosie, które nie są dużymi producentami i importerami wieprzowiny, zwiększa obawy, że wkrótce wirus pojawi się w Tajlandii, która produkuje około 1 mln t wieprzowiny rocznie.

Wietnam jest największym konsumentem wieprzowiny na mieszkańca w Azji Południowo-Wschodniej (ok. 31,3 kg/osobę/rok) z łącznym rocznym zużyciem przekraczającym 3 mnl t. Dzięki temu jest piątym co do wielkości rynkiem na świecie i rozwinął lokalną produkcję trzody chlewnej, która pokrywa ponad 80% krajowej konsumpcji. Ze względu na obecność afrykańskiego pomoru świń w Wietnamie kraj ten ma deficyt około 500 tys. t mięsa wieprzowego.


Dominika Stancelewska
aktualizacja: Oskar Miroszka

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zasady bioasekuracji: ciężarówki trzymaj z daleka od chlewni

Wdrożenie ścisłej kontroli barier bezpieczeństwa biologicznego jest jedynym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Preparaty dezynfekujące stanowią podstawę ochrony przed chorobami w produkcji zwierzęcej i są konieczne w spełnianiu wymogów programu bioasekuracji, którego celem jest zapobieganie wystąpieniu chorób, a aktualnie mają chronić najbardziej przed groźnym ASF.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)