Jakie są nowe zasady zwalczania ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są nowe zasady zwalczania ASF?

27.10.2021autor: Józef Nuckowski

Zdaniem rolników nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń doprowadzą do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją trzody chlewnej w naszym kraju. Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii, wyjaśniał ich wątpliwości podczas spotkania w Przygodach w gminie Suchożebry i uspokajał co do możliwości spełnienia nowych wymogów.

Krzysztof Jażdżewski omówił niezwykle ważne dla producentów trzody chlewnej rozporządzenie ministra rolnictwa z 10 sierpnia br. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, podkreślając, że są to przede wszystkim zasady bioasekuracji, które już obowiązywały w całej Polsce. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej oraz „Solidarność” Rolników Indywidualnych Województwa Mazowieckiego.

r e k l a m a

90 dni karencji dla ściółki przed jej zastosowaniem

Istotnym dla nas przepisem jest rozporządzenie wykonawcze KE 2021/605. Zawarte są w nim wszystkie kwestie, dotyczące między innymi prowadzenia rejestrów wejść do gospodarstwa, wjazdów środków transportu, konieczność wykładania mat na wjeździe do gospodarstwa i przy wejściach do budynków inwentarskich, zmiany obuwia i ubrania przy wejściu do chlewni. Te czynności muszą być wyuczone, a nie stosowane okazjonalnie, szczególnie gdy przyjedzie Inspekcja Weterynaryjna. W rozporządzeniu jest zawarty także wymóg izolacji ściółki przez 90 dni przed jej wykorzystaniem jako podłoże dla zwierząt. Dotyczy to stref czerwonej oraz różowej. Natomiast ziarno zbóż powinno leżeć w izolacji minimum 30 dni. Jeśli nie spełni się zasad, gospodarstwo nadal może funkcjonować, ale świnie nie wyjadą ze strefy. Nie ma tutaj restrykcji związanej z zakazem utrzymywania świń. To rozporządzenie dotyczy hodowców, których świnie będą wywożone poza obszary objęte ograniczeniami bądź wywożony będzie materiał biologiczny z tych świń lub świeże mięso i wyroby otrzymywane ze świń – powiedział Krzysztof Jażdżewski.

Uczestnicy spotkania w Przygodach mogli rozwiać swoje wątpliwości dotyczące nowych wymogów bioasekuracji i przemieszczania świń, które zaczną obowiązywać od początku listopada

  • Uczestnicy spotkania w Przygodach mogli rozwiać swoje wątpliwości dotyczące nowych wymogów bioasekuracji i przemieszczania świń, które zaczną obowiązywać od początku listopada

Przepisy dotyczące bioasekuracji prawie jak te obowiązujące do tej pory w Polsce, ale z dwoma różnicami

Prelegent dodał także, iż w rozporządzeniu unijnym jest jeszcze załącznik, w którym zawarte są również wymagania bioasekuracji. W zasadzie są prawie identyczne w stosunku do tego, co jest w przepisach polskich, poza dwiema istotnymi kwestiami. Pierwsza dotyczy ogrodzenia chroniącego pomieszczenia, w którym utrzymywane są świnie, oraz budynku, w których przechowywana jest ściółka. Często pada pytanie, czy jeśli ktoś ma ogrodzone całe gospodarstwo, to musi budować dodatkowy płot wokół budynku.

Otóż nie musi. Jeśli nie ma ogrodzonego gospodarstwa, przynajmniej tę część związaną z hodowlą świń musi ogrodzić. Ściana budynku z zabezpieczonymi otworami okiennymi, nieotwieralnymi z zewnątrz drzwiami, może stanowić barierę, która spełnia cel ogrodzenia. Okna zabezpieczamy siatkami, które nie pozwalają ptakom wlatywać do budynków inwentarskich. Nie ma możliwości, żebyśmy stosowali siatki przeciw owadom, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną. Do końca października wymóg ogrodzenia jeszcze nie obowiązuje – wyjaśniał Jażdżewski.

– W Inspekcji Weterynaryjnej są dostępne gotowe plany bezpieczeństwa biologicznego dla mniejszych gospodarstw – mówił Krzysztof Jażdżewski

  • W Inspekcji Weterynaryjnej są dostępne gotowe plany bezpieczeństwa
    biologicznego dla mniejszych gospodarstw – mówił Krzysztof Jażdżewski

Plan działania w każdym gospodarstwie by zminimalizować zagrożenie

Kolejnym przepisem dotyczącym planu bezpieczeństwa biologicznego jest spis czynności, które rolnik wykonuje, żeby nie dopuścić do przedostania się wirusa na teren budynku inwentarskiego, gdzie utrzymuje świnie. W zasadzie są to wszystkie zasady bioasekuracji wymagane przez prawo.

W mniejszych gospodarstwach są to te najprostsze rzeczy, typu mata na wejściu do budynku inwentarskiego, przebieranie się, używanie narzędzi tylko w budynku, w którym są świnie, niewynoszenie ich na zewnątrz. Do 30 października br. tego planu jeszcze nie musicie mieć. Dla mniejszych gospodarstw, które nie do końca utrzymują się z samej produkcji świń, przygotowaliśmy wzór takiego planu bezpieczeństwa biologicznego. Właściciel może zapoznać się z przygotowanym przez nas planem i jedynie go podpisać. Także w przypadku utrzymywania do 300 świń średniorocznie ten dokument może być przez nas stworzony. Oczywiście będziemy konfrontowali realizowanie tego planu, ale nie będziecie musieli sami tworzyć dokumentu. Dodatkowo przygotowaliśmy dokumenty typu kwestionariusz analizy ryzyka dla powiatowego lekarza weterynarii, który dokonuje oceny okresowej gospodarstwa. Sprawdza między innymi, czy zgłaszane są upadki świń. Jeśli wszystkie wymagania będą spełnione, a padłe świnie badane, będzie można odstąpić od badań dokonywanych na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt – wyjaśniał zastępca głównego lekarza weterynarii.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie artykułu Józefa Nuckowskiego pt. Nowe zasady zwalczania ASF, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2021 na str. 39.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dramat na rynku świń. Hodowcy bankrutują, za to zakłady mięsne mają rekordowe zyski

Ze względu na dramatycznie niskie ceny skupu świń, hodowcy trzody chlewnej stoją na skraju bankructwa. Za to zakłady mogą liczyć na kolosalne zyski. Ile dziś rolnicy dostają za tucznika? Czy będą dalsze obniżki?

czytaj więcej

Sto lat bezradności w zwalczaniu ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w Kenii w 1921 roku, czyli dokładnie 100 lat temu. Nie ma jednak powodów do świętowania, ponieważ, jak mówili uczestnicy konferencji weterynaryjnej w Pawłowicach koło Leszna, stajemy w obliczu jednej z największych epidemii chorób zwierzęcych w historii.

czytaj więcej

UOKIK wziął się za zakłady mięsne i sieci handlowe. Dyskryminują rolników ze stref ASF?

UOKiK wszczął kontrolę w dużych zakładach mięsnych i sieciach handlowych, m.in. Animeksie i Biedronce. Sprawdza, czy były przypadki odmowy zakupu wieprzowiny od rolników ze strefy ASF. Jakie są pierwsze wnioski z kontroli?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)