Z artykułu dowiesz się
- W jakiej formie możemy spotkać wywar gorzelniany i czym się różni?
- Co zawiera w sobie DDGS i o czym warto pamiętać skarmiając nim świnie?
- Czy wywar gorzelniany może zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową?
Z artykułu dowiesz się
Oprócz białka DDGS dostarcza też wielu witamin, w tym z grupy B, niacynę, witaminy A i E oraz mikro- i makroelementy. Wywary są szczególnie dobrym źródłem przyswajalnego fosforu. Jest to spowodowane działaniem fitazy wytwarzanej przez drożdże podczas procesu fermentacji alkoholowej. Zwłaszcza dotyczy to DDGS kukurydzianego, w którym fosfor występuje w formie bardziej przyswajalnej niż w ziarnie zbóż. W badaniach na tucznikach żywionych mieszankami z 10–20% dodatku DDGS określono przyswajalność fosforu z suszonego wywaru na 51%, co znacznie przekracza przyswajalność tego pierwiastka z ziarna kukurydzy (około 30%). DDGS może więc zwiększać zatrzymanie fosforu w organizmie, a przez to ograniczać ilość tego pierwiastka wydalanego w kale, a tym samym do środowiska. Przede wszystkim jednak można zmniejszyć dodatek fosforanów paszowych do mieszanek.
DDGS kukurydziany zawiera łatwostrawne włókno, co sprawia, że ma on wysoką wartość energetyczną. W zależności od rodzaju ziarna użytego do fermentacji, energia metaboliczna DDGS może wahać się od 10,5 do 14 MJ/kg. Innym pozytywnym skutkiem spowodowanym większą ilością włókna dostarczanego do paszy jest ograniczenie odoru i amoniaku w pomieszczeniach, w których przebywają świnie.
Wywar gorzelniany może być w formie suchej lub płynnej. Niestety, wykorzystanie surowca mokrego wiąże się z dużymi stratami składników pokarmowych. Ponadto nastręcza problemów z użyciem, gdyż wymaga dodania konserwantów chemicznych i wówczas można go podawać w takiej formie bezpiecznie przez około 10 dni. W przeciwnym razie następuje znaczny rozwój mikroorganizmów i już po 3–6 dniach przechowywania produkt staje się skażony.
Choć najczęstszym surowcem używanym do produkcji DDGS jest kukurydza, to jednak produkty odpadowe etanolu mogą różnić się zależnie od tego, z jakiego zboża pochodzą. Tak więc na rynku nie ma jednolitego DDGS i każde wykorzystanie go w dawkach pokarmowych dla zwierząt powinno być poprzedzone wykonaniem szczegółowych analiz składu. Bogaty w białko produkt najczęściej poddawany jest suszeniu.
Suszony wywar jest dobrą paszą energetyczno-białkową. Zawiera zazwyczaj 24–27% białka, choć nowsze badania pokazują, że nawet więcej, przy czym nie jest to białko tak wysoko wartościowe jak w przypadku poekstrakcyjnej śruty sojowej. W stosunku do śruty sojowej zawiera on 60% białka oraz tylko 30% lizyny.
Skarmiając DDGS należy pamiętać, że wywar zawiera około 10–12% ekstraktu eterowego, w skład którego wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe. Pasza taka powinna więc być szybko skarmiana. Zaleca się, by okres przechowywania latem nie przekraczał miesiąca, a zimą 3 miesięcy.
Wprowadzenie do paszy suszonego wywaru gorzelnianego, zawierającego sporo włókna, zwiększa ilość wydalanego kału (nawet o 13%). Z tego powodu trzeba liczyć się z koniecznością zagospodarowania zwiększonej ilości gnojowicy lub obornika. Należy również liczyć się ze wzrostem wydalania azotu w kale. To przemawia za rozsądnym stosowaniem wywaru w dawkach pokarmowych dla świń. Jednak DDGS zawiera około 10% drożdży, których ściany komórkowe zawierają β-glukany, mannanoligosacharydy i nukleotydy, które, jak wykazano, mają korzystny wpływ na zdrowie i wydajność świń. Wysoki poziom nierozpuszczalnego włókna, którego dostarcza suszony wywar, może wpływać pozytywnie na funkcjonowanie jelit poprzez zmiany w proliferacji komórek, lepkości trawienia i mikrobiomu.
Nie da się całkowicie wyeliminować poekstrakcyjnej śruty sojowej z dawki, ale dzięki zastosowaniu wywaru gorzelnianego można znacznie zredukować jej ilość, a tym samym obniżyć koszty żywienia. Ze względu na znaczny udział włókna zaleca się, aby w I fazie tuczu udział wywaru w mieszance dla tuczników nie przekraczał 5–10%, natomiast w II fazie można zwiększyć jego ilość do 15%. Zaleca się stosować do 20% suszonego wywaru w mieszankach dla loch luźnych i prośnych oraz do 5% dla loch karmiących. Wyższe dawki mogą mieć ujemny wpływ na wskaźniki rozrodu.
Ze względu na wysoki poziom włókna oraz niską strawność białka, nie zaleca się stosowania DDGS w dietach młodych prosiąt. W przypadku starszych prosiąt dodatek wywaru nie powinien przekraczać 2–4%. Jest to dla nich produkt o tyle bezpieczny, że nie powoduje wzrostu buforowości paszy (jego pH nie przekracza 7). Należy pamiętać, że przy bardzo dużym udziale tego surowca w mieszankach pogarsza się zarówno wykorzystanie paszy, jak i przyrosty zwierząt, dlatego zastosowanie DDGS w większych dawkach wymaga podania enzymów.
Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska
Dominika Stancelewska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich
Najważniejsze tematy