Duńskie pogłowie świń na najniższym poziomie od 20 lat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duńskie pogłowie świń na najniższym poziomie od 20 lat

23.11.2022autor: Dominika Mulak

Nie tylko w Polsce, ale także w Danii hodowcy świń masowo redukują swoje stada.

Według duńskiego Urzędu Statystycznego, całkowita liczba świń utrzymywanych w Danii na dzień 1 października 2022 r. wynosiła tylko 11,90 mln, co stanowiło 1,31 mln lub 9,9% mniej niż rok wcześniej. Już letnie badanie wykazało spadek liczby zwierząt rok do roku o 7,5%. Od października 2021 r. w badaniach kwartalnych konsekwentnie odnotowywane są spadki stada w ujęciu rok do roku. Teraz jednak, biorąc pod uwagę najświeższe dane za październik br., duńskie stado świń spadło do najniższego poziomu od ponad 20 lat.

Spadek liczby tuczników najsilniejszy

Spadek liczby zwierząt odnotowano we wszystkich kategoriach, jednak największy dotyczył tuczników - o 11,5% do 2,77 mln sztuk. W porównaniu do października 2021 r. liczba świń w przedziale wagowym od 20 kg do 50 kg zmniejszyła się o 10,6% do 5,49 mln sztuk, a liczba prosiąt spadła o 7,9% do 2,47 mln sztuk.

Według statystyków z Kopenhagi, duńscy producenci również zauważalnie zmniejszyli swoje stada loch. W porównaniu z poprzednim rokiem ich liczba spadła o 89 tys. lub 7,1% do poziomu nieco poniżej 1,16 mln sztuk.

Główne przyczyny spadku pogłowia świń w Danii

Według duńskiej organizacji przemysłu rolno-spożywczego (L&F) wysokie koszty produkcji i niska opłacalność w produkcji trzody chlewnej były głównymi przyczynami redukcji pogłowia świń w Danii. Spadek pogłowia przekłada się również na coraz mniejszą liczbę ubijanych świń. Podczas gdy wielkość ubojów w pierwszej połowie 2022 roku była niższa tylko o 0,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, to według wstępnych danych L&F od stycznia do początku listopada jest ona niższa o 2,9 proc.

W porównaniu z Niemcami, gdzie w pierwszych trzech kwartałach ubito o 9% mniej świń niż w tym samym okresie ubiegłego roku, duński spadek jest wciąż niewielki. Wynika to głównie z faktu, że mniej świń, zwłaszcza prosiąt, sprzedaje się za granicę, a zamiast tego są one tuczone i ubijane w samej Danii.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wykorzystać suszony wywar gorzelniany DDGS w żywieniu świń?

Produktem ubocznym przemysłu rolno-spożywczego, który może być wykorzystywany w żywieniu zwierząt dla obniżenia kosztów pasz, jest suszony wywar gorzelniany, określany jako DDGS. Nie należy on do surowców zbyt popularnych i częściej jest stosowany w wytwórniach pasz niż w gospodarstwach trzody chlewnej, jednak jest to produkt bogaty w białko, o dobrej wartości biologicznej, a dzięki zawartości włókna nierozpuszczalnego może ograniczać problemy jelitowe u świń.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Przyszłość produkcji świń w Polsce i w Europie. Zapraszamy na sesję "Świnie" podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu

Zastanawiasz się, jak globalne rozchwianie dokumentów wpłynie na produkcję świń w Polsce i w Europie? Przyjedź 29 listopada do Poznania, do Sali Ziemi, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)