Jak obniżyć straty i koszty w paszach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak obniżyć straty i koszty w paszach?

16.10.2020

Najistotniejszy w ekonomice tuczu jest koszt paszy na kilogram przyrostu i to właśnie na żywieniu można poczynić największe oszczędności. Jednak tańsza pasza, z reguły uboższa w składniki pokarmowe, nie oznacza, że chów świń będzie bardziej opłacalny, gdyż nie zapewni wykorzystania potencjału zwierząt. Lepiej jest zapobiegać stratom paszy, aby uzyskiwać wysokie wyniki.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak obniżyć straty i koszty w paszach?
  • Jak wielkość ziaren wpływa na strawność ?
  • Jak skutecznie rozdrabniać pasze ?
Koszty paszy w produkcji trzody chlewnej mają największy udział, bo nawet 70–75%. Wskaźnikiem wykorzystania paszy (FCR) jest jej zużycie na wyprodukowanie kilograma żywca. Na wartość tego wskaźnika wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z nich są straty paszy na różnych etapach produkcji związane z zarządzaniem czy wytwarzaniem mieszanek paszowych. Zdarza się, że marnujemy nawet 20% paszy.

Bardzo istotny jest skład mieszanki 

Tańsza pasza nie zawsze oznacza mieszankę dobrze zbilansowaną. Również w przypadku wytwarzania mieszanek paszowych w gospodarstwie trudno jest osiągnąć optymalne zbilansowanie energii i składników pokarmowych, gdyż często nie poddaje się analizie chemicznej surowców paszowych użytych do sporządzenia paszy. Wówczas, wytwarzając mieszanki, popełniamy błędy w dozowaniu surowców, a co za tym idzie – żywimy świnie na nieodpowiednim poziomie, co na pewno wpłynie na zwiększenie zużycia paszy.

r e k l a m a
Bardzo istotne jest, aby skład mieszanki był ściśle dostosowany do grupy technologicznej świń oraz genetyki zwierząt. Niewłaściwy stosunek energii do aminokwasów, poziomu lizyny do pozostałych egzogennych aminokwasów czy też niezgodny z normami udział składników mineralnych i witamin może znacząco wpłynąć na pogorszenie wykorzystania paszy przez zwierzęta. Przy bilansowaniu mieszanek należy także zwracać uwagę na współczynniki strawności jelitowej białka oraz aminokwasów, a nie na ich ogólną zawartość. To strawność składników pokarmowych zdecyduje o tym, jaka ilość zostanie wchłonięta i wykorzystana przez organizm, a jaka wydalona. Tym bardziej że poszczególne składniki mają różną strawność w zależności od surowca. Więcej strawnego białka dostarczy mączka rybna niż poekstrakcyjna śruta sojowa.

Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mikrobiologiczne także pogorszą wykorzystanie paszy. Obecność bakterii chorobotwórczych, grzybów czy mikotoksyn może wpłynąć na obniżenie odporności zwierząt, występowanie zatruć lub schorzeń, co zawsze wiąże się ze zwiększonym zużyciem paszy na kilogram przyrostu.

Niewłaściwa forma mieszanki oraz jej złe zadawanie przyczyniają się do straty paszy, która jest największym kosztem w produkcji świń
  • Niewłaściwa forma mieszanki oraz jej złe zadawanie przyczyniają się do straty paszy, która jest największym kosztem w produkcji świń

Największe oszczędności można uzyskać przy prawidłowym rozdrobnieniu pasz 

Na właściwe wykorzystanie mieszanek paszowych wpływa stopień rozdrobnienia materiałów paszowych (śrutowanie). Składniki pokarmowe zawarte w nierozdrobnionych ziarnach zbóż nie są wykorzystywane przez świnie, co wiąże się z dużo gorszym wykorzystaniem paszy. Najlepszą strawność paszy uzyskuje się przy rozdrobnieniu ziarna do wielkości 0,4–0,6 mm. Strawność białka nie spada wówczas poniżej 78% i niewiele ustępuje strawności mieszanek granulowanych. Gdy wielkość przekracza 0,6 mm, strawność białka może spaść nawet do 70% i zwiększy się ilość paszy potrzebnej w tuczu. Ma to znaczenie przy produkcji mieszanek w gospodarstwie, gdyż w mieszalniach pasz stosowany jest proces kondycjonowania, który niweluje pogorszenie strawności wynikające z niewystarczającego rozdrobnienia paszy.

Największe oszczędności można uzyskać przy prawidłowym rozdrobnieniu pasz dla tuczników, gdyż tej paszy zużywamy najwięcej. W przypadku zmniejszenia wielkości cząsteczek z 1 mm do 0,4 mm zużycie paszy na 1 kg przyrostu zmniejsza się o 5%. Niepożądana jest także mieszanka zawierająca zbyt drobno ześrutowane zboże, gdyż może zawieszać się w zbiornikach na paszę i automatach paszowych, co wpływa na jej dostępność dla świń. Taka pasza ma jeszcze jedną negatywną cechę – zwiększa zapylenie powietrza w chlewni, co źle wpływa na układ oddechowy i zdrowie świń.

Ważnym zagadnieniem jest okresowe czyszczenie silosów

Kwestia rozdrobnienia paszy jest istotna także w kontekście wrzodów żołądka. Problemy takie częściej występują przy paszy zbyt rozdrobnionej, na przykład przy dodawaniu do mieszanki mąki kupionej jako odpad w młynie. Przy problemach z wrzodami żołądka prawidłowa wielkość cząsteczek paszy to 0,6–0,7 mm. Także gotowa pasza w formie granulatu, która po rozpadzie w żołądku ma zbyt drobną strukturę, może prowadzić do zwiększonej śmiertelności z powodu wrzodów żołądka. Upadki mogą sięgać nawet 10%.

Ilość pobieranej przez świnie paszy zależy w dużej mierze od jej smakowitości. Mieszanka nie będzie wystarczająco chętnie pobierana przez zwierzęta, jeśli są w niej surowce zawierające substancje gorzkie czy antyżywieniowe, pogarszające smak. Doprowadzi to do obniżenia przyrostów dziennych i zwiększenia wskaźnika wykorzystania paszy.

Ważnym zagadnieniem jest okresowe czyszczenie silosów i magazynów paszowych, a także dezynsekcja i kontrola gryzoni. Dorosły szczur zjada w ciągu roku 7,5–12,5 kg pożywienia, więc te zwierzęta także przyczyniają się do strat paszy. Ponadto gryzonie mogą doprowadzać do uszkodzenia urządzeń wykorzystywanych do magazynowania oraz zadawania surowców i mieszanek. Nie-szczelne silosy czy przenośniki paszowe mogą być również źródłem strat paszy.


Dominika Stancelewska

Zdjęcie: Dominika Stancelewska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co zagraża prawidłowemu wzrostowi prosiąt?

Jakość białka, czyli wzajemny stosunek występujących w nim aminokwasów, jest czynnikiem decydującym o wartości biologicznej białka w paszy i wynikach produkcyjnych zwierząt. Odpowiedni udział aminokwasów niezbędnych, a szczególnie limitujących, jak lizyna, metionina, treonina i tryptofan, gwarantuje właściwe wykorzystanie pozostałych aminokwasów w paszy.

czytaj więcej

Repax Primer – nowy produkt od Agrolok do walki z Phomą w rzepaku

Przed zimą ważne jest skuteczne zahamowanie rozwoju phomy oraz zadbanie o odpowiedni pokrój rzepaku.  Takie pakietowe rozwiązanie w operacji: zimowe starcie oferuje firma Agrolok w produkcie  Repax Primer.

czytaj więcej

Rynek tucznika ustabilizowany, ale uzależniony od chińskiego eksportu

Na niemieckim rynku, który wyznacza trendy na unijnym podwórku, kolejny tydzień ceny skupu żywca wieprzowego pozostają bez zmian. W obecnej sytuacji, gdy wciąż istnieje wiele niepewności co do ożywienia gospodarczego, a tym samym, rozwoju popytu na wieprzowinę w UE i na świecie, to dobra wiadomość. Mieszkańcy Unii jedzą coraz mniej wieprzowiny, co powoduje, że sytuacja unijnych producentów świń coraz bardziej uzależnia się od eksportu, głównie do Chin, gdzie produkcja trzody chlewnej spada. Konkurencja o ten rynek zbytu będzie jednak coraz większa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)