Jak bezpiecznie żywić prosięta bez tlenku cynku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak bezpiecznie żywić prosięta bez tlenku cynku?

10.03.2020

Okres okołoodsadzeniowy to jeden z najtrudniejszych etapów w chowie świń, a największym problemem w tym czasie są biegunki, spowodowane najczęściej zmianą paszy i warunków środowiskowych. W niesprzyjających dla zwierząt warunkach może dojść do namnażania się bakterii chorobotwórczych, które są przyczyną problemów zdrowotnych i obniżonych przyrostów prosiąt.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zapobiegać biegunce prosiąt?
  • Jakie skutki niesie za sobą biegunka u prosiąt?
  • Czy możliwe jest osadzenie prosiąt bez tlenku cynku?
Jednym z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych sposobów zapobiegania biegunkom u prosiąt jest stosowanie wysokich dawek tlenku cynku w paszy. Tlenek cynku podawany w okresie okołoodsadzeniowym nie tylko ogranicza w wyraźny sposób występowanie biegunek, ale także poprawia przyrosty i zmniejsza śmiertelność wśród prosiąt. Niestety, od czerwca 2022 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania tlenku cynku w dawkach leczniczych, a jedynie w niewielkich ilościach jako źródło cynku w ilości 150 mg/kg paszy.

r e k l a m a
Regulacje prawne zakazujące stosowania tlenku cynku i ograniczające podawanie antybiotyków wymusiły poszukiwanie alternatyw wpływających na zdrowotność i rozwój przewodu pokarmowego zwierząt. Firmy paszowe pracują nad bezpiecznymi rozwiązaniami, które uchronią prosięta przed problemami trawiennymi i biegunkami. Do pasz dla prosiąt stosowane są różnego typu dodatki, które wspomagają odchów oraz zapobiegają problemom zdrowotnym. Przeprowadzono szereg badań nad wieloma substancjami mogącymi wywierać pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego u zwierząt, zwłaszcza tych najmłodszych, które są najbardziej podatne na zakażenia patogenną mikroflorą. Działanie wykorzystywanych substancji opiera się na hamowaniu rozwoju mikroflory chorobotwórczej i stymulowaniu rozwoju i aktywności tej pożądanej.

Przez biegunkę organizm prosiąt się odwadnia i osłabia

W okresie odsadzeniowym może dojść do namnażania się bakterii chorobotwórczych, bowiem w przewodzie pokarmowym bytują również mikroorganizmy patogenne oraz warunkowo patogenne. Do tego typu mikroorganizmów zaliczamy bakterie Escherichia coli, których intensywne namnażanie prowadzi do biegunki (kolibakteriozy), jak również pałeczki Salmonella. Skutki biegunek u prosiąt są bardzo negatywne. Organizm się odwadnia, osłabia, w skutek czego może dochodzić do upadków. Prosięta często chorują na biegunki w okresie odsadzenia od lochy, przeżywają wtedy ogromny stres – nie tylko spowodowany utratą matki, lecz również zmianą paszy.

Produkty prebiotyczne podawane w paszach przypominają te występujące na powierzchni nabłonka jelitowego. Do substancji występujących naturalnie w nabłonku przyczepiają się bakterie, które w ten sposób nabywają możliwość namnażania się w sprzyjającym dla nich środowisku. Na powierzchni bakterii znajdują się lektyny, które łączą się z receptorami występującymi w nabłonku jelitowym. Takie połączenie umożliwia przyleganie bakterii do nabłonka. Wprowadzanie wraz z paszą substancji prebiotycznych powoduje, że mikroflora chorobotwórcza wiąże się z tymi substancjami, a nie z receptorami nabłonka jelitowego, i jest wydalana. Prebiotyki zwiększają także skuteczność preparatów probiotycznych stosowanych w żywieniu świń.

Probiotyki pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje, do których zaliczyć można nie tylko przywrócenie i zachowanie prawidłowej równowagi mikrobiologicznej układu pokarmowego, ale wytwarzają także szereg enzymów, które wspomagają pracę układu trawiennego, poprawiając strawność składników pokarmowych. Ponadto wzmacniają system odpornościowy organizmu i zabezpieczają przewód pokarmowy przed niebezpiecznymi zakażeniami.

Coraz więcej firm paszowych przygotowuje swoją ofertę prestarterów dla prosiąt , uwzględniając czekający nas zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku
  • Coraz więcej firm paszowych przygotowuje swoją ofertę prestarterów dla prosiąt , uwzględniając czekający nas zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku

Pasza Babistar Wean Safe dobrze wpływa na rozwój prosiąt

Pasza odsadzeniowa dla prosiąt powinna zawierać surowce o jak najwyższych współczynnikach strawności, białko o wysokiej wartości biologicznej i małe ilości związków antyżywieniowych. Zaleca się, by prestarter miał jak najniższą pojemność buforową, co oznacza, że zawartość białka ogólnego oraz wapnia musi ulec redukcji. Bezpieczną koncepcję żywienia prosiąt oferuje firma Agrifirm, która została nagrodzona złotym medalem podczas Targów Ferma Świń i Drobiu w Łodzi. Program Aim for Zero powstał w celu wyeliminowania lub redukcji wykorzystania antybiotyków oraz wspomagania hodowli wolnej od tlenku cynku. Opracowana przez Agrifirm koncepcja obejmuje żywienie prosiąt optymalnie zbilansowaną dawką (przede wszystkim pod względem białka i wapnia). Pasza odsadzeniowa dla prosiąt Babistar Wean Safe wzbogacona jest również o galaktooligosacharydy wpływające na rozwój prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego oraz dojrzałość jelit. Ponadto zawiera związki, których zadaniem jest wychwytywanie bakterii chorobotwórczych, blokowanie toksyn i wydalanie ich z organizmu.

Od roku testujemy i sprawdzamy, czy możliwe jest odsadzenie prosiąt bez tlenku cynku. Przeprowadzone doświadczenia produktu Babistar Wean Safe miały na celu pokazanie, że można bezpiecznie odsadzać prosięta bez wysokich dawek tlenku cynku i antybiotyków przy równoczesnym zachowaniu dotychczasowych wyników produkcyjnych w odchowie prosiąt – twierdzi Katarzyna Chilomer, technolog ds. żywienia trzody chlewnej w Agrifirm.

Jak dodaje, konieczne jednak jest, by zwierzętom zapewnić odpowiednie warunki w obiektach inwentarskich. Od szeroko pojętej organizacji produkcji zależy bowiem w dużej mierze masa odsadzeniowa prosiąt czy czas rozpoczęcia podawania paszy odsadzeniowej. Nie można liczyć na to, że zastosowanie dodatków paszowych zrekompensuje błędy w zarządzaniu, brak czystości czy odpowiedni mikroklimat. Właściwe warunki higieny i utrzymania są tak samo ważne jak żywienie.

Nadmiar włókna może zmniejszyć strawność prosiąt

Aim for Zero buduje wewnętrzną barierę poprzez zabijanie bakterii patogennych, blokowanie toksyn, wzmacnianie bariery jelitowej oraz przechwytywanie bakterii i szkodliwych związków

Babistar Wean Safe charakteryzuje się zrównoważoną zawartością białka ogólnego o wysokiej wartości biologicznej i wysokim współczynniku strawności. Nadmiar tego składnika nie stanowi więc pożywki dla bakterii chorobotwórczych oraz nie wykazuje działania buforującego. Dodatkowo wykorzystanie pre- i probiotyków ma służyć prawidłowemu rozwojowi mikroflory przewodu pokarmowego, wyciągi ziołowe hamują stany zapalne, a specjalnie wyselekcjonowane włókno wiąże bakterie i ich toksyny, unieszkodliwiając je i wydalając poza organizm – podkreśla Katarzyna Chilomer.

Zdaniem specjalistki, nie jest konieczne dostarczenie dużej ilości białka ogólnego w paszy, które w dużej części nie zostanie strawione. Istotniejsze jest skupienie się na właściwej ilości białka strawnego, które w całości będzie zamienione na przyrosty, a nie na pożywkę dla mikroflory patogennej, lub będzie po prostu wydalane. Podczas doświadczeń rolnicy zaobserwowali, że pasza bez tlenku cynku jest chętniej pobierana przez prosięta.

Ważna jest również odpowiednia zawartość włókna surowego w paszy – nie tylko dla starszych świń. Prosięta muszą otrzymywać włókno dla wspomagania trawienia, ale musi być ono w odpowiedniej formie. Jego nadmiar może oczywiście zmniejszać strawność i przyswajalność innych składników pokarmowych. Ale również niedobór jest niekorzystny, gdyż upośledza rozwój kosmków jelitowych, pogarszając wchłanianie składników odżywczych. Włókno może działać jak prebiotyk, stanowiąc pożywkę dla korzystnych bakterii i dodatkowe źródło energii. Wspomaga też regenerację nabłonka i perystaltykę jelit – wyjaśnia Katarzyna Chilomer.

Aim For Zero wspomaga powstawanie fizjologicznego pH w żołądku i dalszych odcinkach przewodu pokarmowego oraz zapobiega stanom zapalnym. W rezultacie zwierzęta są zdrowsze, a energia dostarczona wraz z paszą zostaje spożytkowana na rozwój i wzrost, a nie na walkę z atakującymi organizm pato-genami. Zaobserwowane wyniki wskazują, że jest możliwe uzyskiwanie dobrych wyników bez tlenku cynku, ale, jak wspomniano wyżej, należy bacznie obserwować zwierzęta i stwarzać im najlepsze warunki.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jaki sposób żywienie prosięcia odbija się na dorosłym osobniku?

W zapobieganiu upadkom prosiąt duże znaczenie ma terminowe podanie preparatów zawierających żelazo, wykonanie szczepień ochronnych, a także wczes­ne rozpoczęcie dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą. Uzyskanie dobrych wyników w okresie odchowu korzystnie przekłada się na wzrost w późniejszych etapach tuczu.

czytaj więcej

Jak stres okołoporodowy u lochy wpływa na żywotność prosiąt?

Etapem szczególnie ważnym w życiu loch jest okres okołoporodowy, podczas którego może występować tak zwany stres oksydacyjny. Efektem stresu poporodowego są m.in. bezmleczność oraz stany zapalne wymienia i dróg rodnych, jak też uduszenia śródmaciczne prosiąt. Wpływa to na zwiększenie liczby martwych urodzeń i odchów prosiąt.

czytaj więcej

Czy fermentowana śruta rzepakowa jest dobrą alternatywą dla tlenku cynku?

Produkty rzepakowe to wartościowe źródło białka w żywieniu świń, lecz należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Najnowsze badania pokazują jednak, że mogą być bardzo przydatną paszą, nawet w żywieniu loch czy warchlaków, jeśli są podawane w formie fermentowanej. Wówczas mogą stać się alternatywą dla wycofywanego stopniowo z żywienia prosiąt tlenku cynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)