Gonimy rekord zakażeń ASF z 2018 roku – kiedy liczba ognisk przekroczy 109?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gonimy rekord zakażeń ASF z 2018 roku – kiedy liczba ognisk przekroczy 109?

28.10.2020

Przybywa przypadków ASF w Niemczech, a w Polsce mamy 100 ognisk choroby w stadach w tym roku. Wirus jest trudny do lokalizowania i do kontrolowania u zwierząt bardziej niż jakikolwiek inny i zapewne pozostanie z producentami świń jeszcze bardzo długo.

Wirus został do tej pory wykryty u 80 dzików w Brandenburgii. Zakażone dziki wciąż są znajdowane w dotychczasowych obszarach zakażonych w rejonie Odra-Sprewa i Märkisch-Oderland. Wykryty we wrześniu chory dzik nie był więc pojedynczym przypadkiem, a wirus z pewnością był na tym terenie od dłuższego czasu. To pokazuje jak bardzo afrykański pomór świń jest nieprzewidywalny, a jego wpływ na światowy rynek trzody chlewnej będzie długotrwały.

ASF podbija świat

Nałożony przez Chiny zakaz importu wieprzowiny z Niemiec po wykryciu w tym kraju przypadków ASF u dzików wykorzystują Hiszpanie, Holendrzy, Duńczycy i Francuzi, którzy systematycznie zwiększają swój udział w rynku chińskim. Pozwala to na utrzymanie cen na niezmienionym, choć niskim, poziomie w większości unijnych krajów, w tym również i w Polsce. Ponadto w Chinach przed narodowym świętem rząd na początku października wypuścił na rynek kolejne 20 tys. ton zapasów mrożonej wieprzowiny, a od początku roku w sumie około 600 tys. ton.

r e k l a m a
Dzięki zwiększeniu wsparcia finansowego na szczeblu krajowym i lokalnym dla producentów trzody chlewnej w Chinach w sierpniu było tam o 3,5% więcej macior niż w lipcu, co oznacza wzrost po raz jedenasty z rzędu. Natomiast wzrost rok do roku wyniósł 37%. Od zeszłego roku Chiny wdrożyły szereg rozwiązań mających na celu stymulowanie rozwoju produkcji wieprzowiny i stabilizację cen, na które wpływ miał ASF. Według chińskiego ministerstwa rolnictwa w 2020 roku zostało uruchomionych od podstaw lub ponownie otwartych około 23 tys. ferm świń. Zdaniem ekspertów może to spowodować znaczną odbudowę chińskiego sektora trzody chlewnej już w 2021 roku, a tym samym ceny wieprzowiny w Chinach powrócą do normy już w połowie przyszłego roku.

W Polsce zbliżamy się na rekord zakażeń

W Polsce natomiast główny lekarz weterynarii potwierdził 100 ognisko ASF w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię w miejscowości Wola Buchowska w powiecie jarosławskim w województwie podkarpackim, co oznacza, że jesteśmy blisko rekordu zanotowanego w 2018 roku, kiedy ognisk było 109.

Dobra wiadomość z ostatnich dni jest taka, że 60 gmin w województwach lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych ze strefy niebieskiej i przeniesionych do czerwonej, a tym samym nastąpi w nich złagodzenie restrykcji dotyczących przemieszczania i sprzedaży świń, a przede wszystkim szansa, że ceny tuczników nie będą zaniżane. W województwie podlaskim są to gminy Bielsk Podlaski, Wyszki i miasto Bielsk Podlaski w powiecie bielskim, gminy Poświętne, Suraż, Łapy, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny w powiecie białostockim.

W województwie warmińsko-mazurskim gminy Węgorzewo, Pozezdrze, Budry w powiecie węgorzewskim, gminy Ryn, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Wydminy i miasto Giżycko w powiecie giżyckim, gminy Srokowo, Korsze, Barciany, Kętrzyn w powiecie kętrzyńskim, gmina Sępopol w powiecie bartoszyckim, gmina Wilczęta w powiecie braniewskim, gminy Pasłęk, Godkowo w powiecie elbląskim.

W województwie lubelskim gminy Borki, Czemierniki, Wohyń, Radzyń Podlaski i miasto Radzyń Podlaski w powiecie radzyńskim, gminy Milanów, Parczew, Siemień w powiecie parczewskim, gminy Niemce, Jastków i miasto Lublin w powiecie lubelskim, gminy Hańsk, Urszulin w powiecie włodawskim, gminy Cyców, Ludwin, Łęczna, Milejów, Puchaczów, Spiczyn w powiecie łęczyńskim, gminy Siedliszcze, Wierzbica, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i miasto Rejowiec Fabryczny w powiecie chełmskim, gminy Ostrów Lubelski, Serniki, Niedźwiada w powiecie lubartowskim, gmina Wojcieszków w powiecie łukowskim, gminy Izbica, Gorzków, Kraśniczyn, Siennica Różana, Łopiennik Górny, Krasnystaw i miasto Krasnystaw w powiecie krasnostawskim.

W bieżącym roku zniesione zostały restrykcje ze stref niebieskich łącznie w 114 gminach. Niestety, jednocześnie Komisja Europejska ustanowiła nowe strefy ASF w Wielkopolsce. Bruksela odrzuciła też wniosek polskiej strony o zniesienie niebieskiej strefy w powiatach poznańskim i szamotulskim z uwagi na kolejne ogniska, które wystąpiły w województwie wielkopolskim. Komisja Europejska podkreśliła jednak, że jednym z warunków skrócenia obowiązywania stref z ograniczeniami jest prowadzenie intensywnych badań stad trzody w strefach i ten warunek polska strona dopełniła.

 Wsparcie na obszarach ASF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 13 października 2020 r. na wniosek samorządu rolniczego w sprawie ponownego uruchomienia naborów na refundację do 75% wydatków poniesionych przez producenta rolnego na bioasekurację, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie oraz pomoc na wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF informuje, że podjęte zostały prace legislacyjne mające na celu uruchomienie w bieżącym roku pomocy na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Natomiast pomoc w formie częściowej refundacji wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych, o której mowa w § 13e rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, udzielana jest w formule pomocy de minimis.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz.UE z dnia 24.12.2013, L 352) łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie trzech lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w tym rozporządzeniu tj. w przypadku Polski 295.932.125,00 euro.

Powyższy limit na lata 2018-2020 został wykorzystany w dniu 7 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że do końca 2020 r. żadna nowa pomoc de minimis w rolnictwie nie może zostać udzielona. Natomiast nowe przeliczenie 3-letniego limitu krajowego nastąpi w 2021 r. i będzie ono obejmowało lata 2019-2021. A zatem pomoc de minimis w rolnictwie będzie mogła być ponownie udzielana od dnia 1 stycznia 2021 r.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie Główne: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy kontrola nad ASF jest możliwa?

Afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Europie oraz Azji i wydaje się nie do powstrzymania. Kontrolowanie wirusa jest dużo łatwiejsze u świń niż u dzików. W tym drugim przypadku jest to możliwe, gdy zakażony obszar jest stosunkowo mały, jak na przykład w Czechach.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)