Fala ASF zalewa chlewnie. Kolejny wysyp ognisk
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fala ASF zalewa chlewnie. Kolejny wysyp ognisk

27.08.2021autor: Kamila Szałaj

ASF się rozpędza. Wciąż przybywa nowych ognisk w chlewniach, więc niewykluczone, że w tym roku będziemy mieć rekordową liczbę czerwonych punktów na mapie ASF. Zobacz, gdzie tym razem pojawiły się ogniska i jaki dramat przeżywają hodowcy ze stref.

7,5 roku trwa już walka z ASF. Kolejni ministrowie rolnictwa nie radzą sobie ze zwalczeniem tej choroby, a największymi przegranymi są hodowcy świń. Dziś w strefach ASF są ogromne problemy ze zbytem tucznika. Bo albo zakłady nie chcą odbierać zwierząt, albo oferują bardzo niskie stawki na poziomie 3,80-4,00 zł/kg.

- Ja mam tysiąc sztuk tuczników, od niedzieli usiłuję je sprzedać i nie mam kupca. Są już mocno poprzerastane - mówi nam jeden z hodowców z pow. piotrkowskiego. Inny z tego regionu dodaje, że dziennie traci ok. 3-4 tys. zł na produkcji, bo musi te niesprzedane świnie nakarmić i oporządzić. 

- Nie wiem, co robić dalej. To jest nasze piekło, to jest dramat - wyjaśniał nam na wtorkowym proteście.

A dramat rzeczywiście robi się coraz większy, bo ognisk ASF lawinowo przybywa - tylko w ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się ich 8!

Z tego połowa wystąpiła w pow. mieleckim na Podkarpaciu. To zresztą jest ten powiat, gdzie w tym roku odnotowano najwięcej, bo aż 28 ognisk.
r e k l a m a

Gdzie są nowe ogniska ASF?

  • 64 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, w gminie Zaklików, (pow. stalowowolski, woj. podkarpackie)
  • 65 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Wadowice Dolne, w gminie Wadowice Górne (pow. mielecki, woj. podkarpackie)
  • 66 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Dąbrówka Osuchowska, w gminie Czermin (pow. mielecki, woj. podkarpackie)
  • 67 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Napromek, w gminie Iława (pow. iławski, woj. warmińsko-mazurskie)
  • 68 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Kędzie, w gminie Żmigród (pow. trzebnicki, woj. dolnośląskie) 
  • 69 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Zadworze, w gminie Czermin (pow. mielecki, woj. podkarpackie)
  • 70 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Podbrowarze, w gminie Czermin (pow. mielecki, woj. podkarpackie)
  • 71 ognisko ASF pojawiło się w miejscowości Radomno, w gminie Nowe Miasto Lubawskie (pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie)

1 mln dzików w polskich lasach

Sami hodowcy ze stref zwracają uwagę, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest odstrzał dzików.

- Sama bioasekuracja zawodzi. Zresztą nie wszystkich na nią stać. A skoro Dania, taki proekologiczny kraj, mogła wybić wszystkie dziki co do joty, to czemu my nie możemy tego zrobić? - zastanawia się jeden z hodowców z woj. warmińsko-mazurskiego.

To dobre pytanie, zwłaszcza, że po polskich lasach hasa nawet 1 mln dzików, a w latach 2017 – 2021 w ramach odstrzału sanitarnego odstrzelono zaledwie 284 020 dzików.

Budżet na odszkodowania za ASF i grypę ptaków pusty

Problem mają też ci hodowcy, u których ASF wystąpił, a mimo to nadal nie dostali odszkodowania. Niestety, okazuje się, że mogą na nie trochę poczekać, bo w budżecie Inspekcji Weterynaryjnej jest pusto. Pieniądze na ten cel skończyły się już w maju. A potrzeba jeszcze przynajmniej 400 mln zł, albo i więcej, patrząc na tempo pojawiania się ognisk ASF. Pamiętajmy, że przed nami żniwa kukurydziane, które dziki uwielbiają, więc będą się przemieszczać po polach. Do tego za chwilę rozpoczną się migrację ptaków, więc niewykluczone, że grypa ptaków też zaatakuje. 

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto zarabia na ASF?

Według Polskiego Związku Łowieckiego dzików prawie nie ma, a w opinii rolników brakuje rzeczywistej redukcji populacji tych zwierząt i stąd biorą się problemy gospodarzy. Wciąż winą za wysyp ognisk ASF w stadach producenci świń obarczają mało skuteczny odstrzał, którego skutki ostatecznie doprowadzają ich na skraj upadłości.

czytaj więcej

Kryzys na rynku trzody pogłębią się. Ceny świń znowu spadły

Hodowcy świń muszą mierzyć się z kryzysem, który niestety się pogłębia. Ceny spadają, a chłodnie wypełniają się mięsem. Obecny kryzys uderza zarówno w rolników, jak i w firmy związane z branżą trzody chlewnej.

czytaj więcej

Rolników utrzymujących świnie czekają kolejne zmiany przepisów o zwalczaniu ASF

Na producentów trzody chlewnej, którzy znajdują się w strefach ASF, nakładanych jest coraz więcej obowiązków, zwłaszcza w kwestii dokumentacji związanej z prowadzeniem chowu. Co to w praktyce oznacza dla nich oznacza? Jak się do tego ustosunkować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)