Kryzys na rynku trzody pogłębią się. Ceny świń znowu spadły
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kryzys na rynku trzody pogłębią się. Ceny świń znowu spadły

10.09.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Hodowcy świń muszą mierzyć się z kryzysem, który niestety się pogłębia. Ceny spadają, a chłodnie wypełniają się mięsem. Obecny kryzys uderza zarówno w rolników, jak i w firmy związane z branżą trzody chlewnej.

W Hiszpanii i Niemczech znacznie niższy popyt na wieprzowinę niż zakładano

Zwykle okres wakacyjny na rynku hiszpańskim wiązał się ze wzrostem popytu przyjeżdżających tam turystów na wieprzowinę. W tym roku tak się nie stało. Mięso zalega w chłodniach i mroźniach. Dodatkowo, według informacji podanych przez ISN, część tamtejszych zakładów straciła licencję na eksport mięsa wieprzowego do Chin.

Spodziewany w ostatnich tygodniach wzrost popytu na wieprzowinę był także niski w Niemczech. Notowania niemieckiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Producentów Zwierząt Gospodarskich i Mięsa (VEZG) z dnia 1.09.2021 r. wykazały, ze cena za kilogram wieprzowiny spadła do poziomu najniższego od lutego 2021 r., a więc do kwoty 1,25 €/kg (spadek o 5 centów).

r e k l a m a

W strefach ASF ceny skupu żywca oferują o 1 zł/kg mniej za świnie

POL-PIG (Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej) informuje w swoim komunikacie, że stawki w polskich skupach, które są zależne od cen niemieckich, spadły ok. 30 gr/kg wagi poubojowej. W strefach wolnych od ASF za kilogram mięsa w klasie E zakłady mięsne oferują 5, 90 zł/kg. W strefie czerwonej ASF cena ta wynosi ok. 4,90 zł/kg.

POL-PIG: wchodzimy w okres likwidacji produkcji świń i firmy z branży

POL-PIG zauważa, że obecna sytuacja rynkowa przypomina błędne koło, ponieważ ubojnie nie chcą skupować nadwyżki tuczników nawet za niską stawkę, przez co cena nadal spada. Na dodatek do Polski importowany jest tani żywiec z Europy Zachodniej.
- Z powodu braku opłacalności produkcji wielu rolników wstrzymało wstawienia nowych partii prosiąt do tuczu. Wchodzimy w kryzys, który powoduje nie tylko stopniową likwidację produkcji żywca wieprzowego, ale również negatywnie oddziałuje na firmy obsługujące produkcję świń - podsumowują przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż i rzepaku: w tym tygodniu spore wzrosty

Obecne ceny zbóż w skupach są na ogół wyższe niż tydzień temu. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

Rynek zbóż i rzepaku: spadły ceny pszenicy, zdrożał jęczmień

Obecne ceny zbóż w skupach są porównywalne z ubiegłotygodniowymi, chociaż niektóre odmiany zanotowały delikatne spadki. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

TOP 10 najpopularniejszych nowych ciągników do lipca 2021

Zetor Major CL80 został zdetronizowany i już nie jest najlepiej sprzedającym się traktorem w Polsce. Z pierwszego miejsca zepchnął go 113-konny bestseller Deutz-Fahra – model 5110 G. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach rolnicy kupili 85 takich maszyn, natomiast od początku roku do gospodarstw trafiło już niemal 250 traktorów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)