Dramat hodowców świń. ASF zaatakował poza strefami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dramat hodowców świń. ASF zaatakował poza strefami

23.11.2021autor: Kamila Szałaj

ASF się rozpędził i nie zamierza wyhamować. Dziś przekroczył kolejną granicę i pojawił się na obszarze wolnym od choroby. Niestety, jest coraz bliżej woj. łódzkiego, gdzie znajduje się bardzo duża część pogłowia trzody chlewnej w kraju.

Złe wiadomości dla producentów trzody chlewnej. Weterynaria potwierdziła kolejne, 121. ognisko ASF, i to na obszarze dotychczas wolnym od wirusa. 

Tym razem choroba zaatakowała w miejscowości Nowy Dwór, w gminie Krasocin, w powiecie włoszczowskim (woj. świętokrzyskie). W gospodarstwie utrzymywano 135 świń (11 loch, 23 prosiąt, 72 tuczników, 28 warchlaków, 1 knur).

Jest to miejscowość położona poza obszarami objętymi ograniczeniami w związku z ASF. Dotąd nie było tam ani ogniska u świń, ani przypadków u dzików. 

r e k l a m a

Wirus niebezpiecznie zbliża się do woj. łódzkiego

Warto jednak zauważyć, że poprzednie, 120 ognisko ASF, potwierdzono kilka dni temu w miejscowości Drugnia Rządowa (pow. kielecki), w odległości niemal 60 od Nowego Dworu. To zresztą było drugie ognisko w tym powiecie i szóste w Świętokrzyskiem. Oznacza to, że wirus wędruje w północno-zachodnim kierunku województwa i niebezpiecznie zbliża do granicy woj. łódzkiego, gdzie jest silna koncentracja chlewni. 

W Polsce od początku roku potwierdzono już 121 ognisk ASF u świń i ponad 2500 przypadków tej choroby u dzików, które są wektorem wirusa.

Zmagania ministerstwa rolnictwa i inspekcji weterynaryjnej w walce z chorobą nie przynoszą rezultatów. Co więcej, w tym roku mamy rekordową ilość ognisk – od momentu pojawienia się wirusa w Polsce nie było tak źle. 

Koła łowickie stracą obwód, jeśli nie odstrzelą dzików

Nowy minister rolnictwa zapowiada wobec tego zwiększoną redukcję populacji dzików. Tym razem jednak kołom łowieckim, które nie wykonają zakładanego planu odstrzału mają grozić poważne konsekwencje.

- Przymierzamy się wraz z ministerstwem klimatu i środowiska do zabierania dzierżaw obwodów kół łowieckich za niewykonanie planu odstrzałów - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że dziki będą dokładniej liczone niż obecnie.

- Przygotowujemy się do powszechnego liczenia populacji dzików, m.in. poprzez wykorzystanie dronów, kamer termowizyjnych. Pod koniec marca będziemy wiedzieli na czym stoimy i rozliczymy się z kołami z ich zobowiązań – zaznaczył.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Minister rolnictwa: Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział cykliczne spotkania z przedstawicielami izb rolniczych. Przedstawił także najważniejsze problemy dotyczące polskiego rolnictwa. - Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników - zaznaczył. 

czytaj więcej

Nawet bez ASF w strefach nie jest różowo

Nagłe objęcie gospodarstwa strefą ASF jest szokiem dla wielu producentów trzody chlewnej. Często wiąże się z zablokowaniem sprzedaży zwierząt, a już na pewno z obniżeniem cen za tuczniki i ograniczonymi możliwościami zbytu. Uwolnienie się ze strefy czerwonej przynosi pozorną ulgę i ułatwienia w sprzedaży żywca, jednak nie powinno usypiać czujności rolników, gdyż wirus ciągle krąży w środowisku i atakuje tam, gdzie najmniej można się go spodziewać.

czytaj więcej

Rolnicy ze stref ASF muszą mieć plan bezpieczeństwa biologicznego gospodarstwa [WZÓR]

Rolnicy ze stref ASF są zobowiązani posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego, który jest jednym z wymagań rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)