Minister rolnictwa: Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister rolnictwa: Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników

03.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział cykliczne spotkania z przedstawicielami izb rolniczych. Przedstawił także najważniejsze problemy dotyczące polskiego rolnictwa. - Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników - zaznaczył. 

Efektem spotkania ministra rolnictwa i izb rolniczych są dopłaty do loch

Henryk Kowalczyk na wstępie nawiązał do minionego spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz wszystkich izb rolniczych w Polsce, które odbyło się 25 listopada 2021r., a na którym poruszono najważniejsze wyzwania z jakimi mierzy się obecnie polskie rolnictwo oraz jakie są priorytety w ich rozwiązywaniu. Chodzi m.in. o kwestie ASF, sytuacji na rynku trzody chlewnej, drastycznie niskich cen za żywiec nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, a także zaskakująco wysokich cen nawozów i paliw.

To właśnie te czynniki znacząco wpływają na nieopłacalność produkcji rolnej na wielu polach i pogłębiający się kryzys.

Tamtejsze spotkanie pozwoliło na podjęcie prób znalezienia wyjścia z tych patowych sytuacji, a czego konsekwencją jest decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2021 r. o wprowadzeniu dopłat do loch, które mają wspomóc polskich rolników w przetrwaniu zapaści na rynku trzody chlewnej.

Szczegóły na temat tego programu znajdziecie Państwo w naszym artykule Będą dopłaty do loch. Kto i kiedy otrzyma wsparcie?

r e k l a m a

Trwają intensywne prace nad systemem upraw rolnych

Minister Kowalczyk nawiązał także do problemów ubezpieczeń upraw rolnych na których rozwiązaniem trwają obecnie prace, m.in. poprzez wykup udziałów w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, dzięki czemu rolnicy zyskają szansę na ubezpieczenie upraw rolnych.

–  Dla mnie niezwykle ważne jest podejście kompleksowe do tych ubezpieczeń, a więc kompleksowe szkody, łącznie z suszą, co jest niezwykle ważne. Oczywiście z dopłatami do składek na poziomie 65 proc. budżetu państwa dodał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dzięki współpracy z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i wszystkimi przedstawicielami Izb Rolniczych w Polsce ministerstwo rolnictwa ma możliwość rozwiązywać realne problemy, z jakimi mierzą się polscy rolnicy, a które nie zawsze są oczywiste dla urzędników.

- Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników - zaznaczył wicepremier.

Henryk Kowalczyk zapowiedział także, że spotkania tego typu będą odbywać się cyklicznie, aby na bieżąco rozwiązywać problematyczne kwestie polskiego rolnictwa.

Specyfika problemów z jakimi mierzy się polskie rolnictwo jest różna w różnych województwach

Wiktor Szmulewicz zaznaczył, że jest wdzięczny Henrykowi Kowalczykowi za możliwość otwartego dialogu z resortem. Tym bardziej, jak zauważa, specyfika problemów z jakimi mierzy się polskie rolnictwo jest różna w różnych województwach. Dlatego polityka zrównoważona jest tak ważna.

Zdaniem prezesa KRIR priorytetem jest zwalczenie wirusa ASF w Polsce, dzięki czemu będzie szansa na poprawę sytuacji rynku trzody chlewnej i rozwój hodowli. Podstawą walki o utrzymanie polskich hodowli jest zachowanie stad podstawowych, tak aby polscy hodowcy nie byli zależni od importu prosiąt. Masowe wybijanie loch nie sprzyja utrzymaniu tej niezależności. Dlatego zgłoszono wniosek o wsparcie dla 420 tys. loch w Polsce. Jak wiemy środki 420 mln zł. na ten cel zostały już zarezerwowane, ponieważ wsparcie wyniesie ok. 1000 zł do jednej lochy.

To ogromny plus, że mamy pozytywny odzew, że producenci loch są naprawdę wdzięczni, że taki program [dopłaty do loch – przyp. red] powstał i już działa wstecz od 15 listopada – podziękował ministrowi Kowalczykowi w imieniu rolników Wiktor Szmulewicz.

Kryzys rolnictwa i utrata płynności finansowej wielu polskich rolników to obecnie bardzo często wina m.in. ASF, ptasiej grypy, niekorzystnych warunków atmosferycznych, a nie samych rolników. Wiktor Szmulewicz powiedział, że będą próby podjęcia stworzenia systemu, który miałby pomóc odbudować gospodarstwom tą płynność finansową.

Na koniec spotkania minister Kowalczyk dodał, że przed ministerstwem stoi ogromne wyzwanie wdrożenia nowej wspólnej polityki rolnej i Europejskiego Zielonego Ładu, a bez owocnej współpracy z izbami rolniczymi i rolnikami będzie to trudne. Transfer wiedzy, doświadczenia i próby rozwiązania problemów na każdym etapie współpracy i szczeblu, jest tym co zapewni bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: screen MRiRW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

“Rolnik szuka żony” 8: niespodziewane połączenie!

Choć 8 edycja programu “Rolnik szuka żony” już za nami, jej bohaterowie wciąż dostarczają widzom gorących emocji. Tuż po emisji finałowego odcinka odbyło się spotkanie wszystkich uczestników dotychczasowych sezonów programu. Choć była to impreza prywatna, do internetu trafiły zdjęcia, które zaskoczyły fanów.

czytaj więcej

Stanisław z “Rolnik szuka żony” broni się przed hejtem!

Obecność w popularnych programach rozrywkowych jest szansą na chwilową sławę i sympatię widzów. Jednak wiąże się także z negatywnymi konsekwencjami. Wielu uczestników skarży się, że ich zachowania spotykają się z niezrozumieniem widzów, wyrażanym w bardzo nieprzyjemny sposób. Taka sytuacja spotyka także Stanisława z 8. edycji programu “Rolnik szuka żony”.

czytaj więcej

Jak funkcjonuje najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w Polsce?

Kocioł Duży – malowniczo położona miejscowość w powiecie piskim to właśnie tu znajduje się Najbezpieczniejsze Gospodarstwo Rolne w Polsce, to właśnie tu mieszkają Mistrzowie AgroLigi 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. A na dodatek jest to jedno i to samo gospodarstwo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)