Dodatek lnu sposobem na lepszą jakość mięsa od bydła rasy limousine
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dodatek lnu sposobem na lepszą jakość mięsa od bydła rasy limousine

16.10.2019

W dwóch stadach bydła rasy limousine cielęta do momentu odsadzenia, czyli ósmego miesiąca życia, dokarmiane są taką samą paszą treściwą na bazie śruty zbożowej i koncentratu białkowego. Jednak u Sławomira Kozaka dodawany jest jeszcze len śrutowany. Wszystko odbywa się pod bacznym nadzorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak len w mieszance treściwej wpływa na tusze bydła?
  • Jakie są zalety hodowli bydła mięsnego?
  • Jakie buhaje wykorzystywane są do krycia w stadzie rolnika?
Len śrutowany stanowi 6% całości mieszanki treściwej podawanej cielętom. Średnio cielę pobiera ok. 4 kg tej paszy na dobę, zatem pobiera ok. 240 g lnu. U mojego kolegi Wojciecha Purtala, gdzie jest grupa kontrolna, cielęta nie dostają lnu. Już pierwsze sztuki w ramach doświadczenia zostały ubite. Nie zaobserwowano jakichś znaczących różnic w przyrostach, jednak wyraźnie widać, że odsadki otrzymujące dodatek lnu mają znacznie lepszy skład chemiczny tuszy, głównie pod względem zawartości ważnych dla człowieka kwasów tłuszczowych – wyjaśnił Sławomir Kozak, dodając, że do tej pory ubity w ramach badania buhajek wybił się na poziomie 64%, a jałówki w granicach 60%.

Zalety rasy limousine

Stado rodziny Kozaków jest pod stałym nadzorem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, ma numer 380, to oznacza, że gdy zaczynali przygodę z rasą limousine w roku 2003, to byli dokładnie 380 stadem pod oceną użytkowości mięsnej w tej rasie w kraju, zaś pierwszym w powiecie. Dziś nie żałują takiej decyzji, gdyż rasa limousine jest najbardziej poszukiwaną na rynku, osiąga stosunkowo dobre ceny, łatwo sprzedać ją na eksport.

r e k l a m a
Nawet teraz, gdy na rynku żywca wołowego trwa kryzys i spadek cen, to bydło rasy limousine jakoś się broni i choć nie jest kolorowo, to jeszcze nie ma tragedii. Jednak problem jest inny, ponieważ gdy nawet ceny nie spadają, to bardzo rosną koszty produkcji. Same nawozy zdrożały ok. 30%, bardzo droga jest też energia elektryczna i paliwo – oznajmił Sławomir Kozak, wspominając również o skutkach tegorocznej suszy. W przypadku jego gospodarstwa jest to mniejszy zbiór pasz objętościowych na zimę o ok. 40% niż zazwyczaj.

Sławomir Kozak (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Elżbietą oraz synem Marcinem we wsi Dębica (gm. Ostrówek, pow. lubartowski).
  • Sławomir Kozak (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Elżbietą oraz synem Marcinem we wsi Dębica (gm. Ostrówek, pow. lubartowski).

Źródło obornika

Bydło mięsne w tym gospodarstwie miało być uzupełnieniem chowu trzody chlewnej i przez pewien okres tak było. Jednak najpierw z powodu choroby Aujeszkiego w roku 2008 rolnicy zlikwidowali stado mateczne macior, zaś przed rokiem z powodu ASF-u zaprzestali także tuczu w cyklu otwartym. Dziś, gdyby nie stado bydła mięsnego, nie mieliby obornika, a dobrze wiedzą jak ważny jest nawóz naturalny, zwłaszcza na słabszych glebach. Bydło mięsne produkuje tyle obornika, że w każdym roku rolnicy nawożą nim co najmniej 30% uprawianych gleb, a więc ok. 30 ha.

Choć ASF-u u nas nie było, to woleliśmy nie ryzykować i zakończyć tucz trzody chlewnej, ponieważ gdyby coś się wydarzyło złego w tej materii, to odbiłoby się to też na bydle. Bo przecież utylizacji poddane byłyby też pasze podawane właśnie bydłu. Poza tym z naszego punktu widzenia to nie jest walka z ASF-em, a z hodowcami trzody chlewnej. Cały czas pogłowie dzików jest na naszym terenie bardzo duże, a widać to po stratach, jakie mamy np. w uprawach kukurydzy – powiedział Sławomir Kozak.

Stół paszowy w oborze, a na nim siano zadawane do woli
  • Stół paszowy w oborze, a na nim siano zadawane do woli

Obecny rozpłodnik pochodzi ze stada Wojciecha Purtala

Plusem bydła mięsnego jest tani koszt żywienia w stosunku do trzody chlewnej czy też bydła mlecznego. Tu wykorzystywane są przeważnie pasze objętościowe z użytków zielonych, w tym trwałych łąk. To w główniej mierze zadecydowało, że właśnie rasa limousine pojawiła się w tym gospodarstwie. Na początek rolnicy zakupili 10 jałówek spod Białej Podlaskiej. Do krycia zawsze kupują buhaja czystorasowego dobieranego przez PZHiPBM. Taki buhaj zazwyczaj kryje przez 3 sezony, a następnie jest wymieniany, tak aby nie krył swoich córek, które wchodzą w wiek rozpłodowy. Obecny rozpłodnik pochodzi ze stada Wojciecha Purtala. Daje on cielęta bardzo żywotne, które zaraz po porodzie wstają na nogi, a pół godziny później już ssą matkę. Inna jego zaleta, to spokojne usposobienie jak na rasę limousine.

Krowom mamkom wystarcza sama sianokiszonka i siano, a latem zielonka, tylko w niektórych okresach, gdy np. sianokiszonka jest słabsza, dokarmiamy je znikomymi ilościami śruty owsianej. Natomiast nie podajemy im już kiszonki z kukurydzy, gdyż jest to pasza zbyt energetyczna. Mamki nie mogą być zapasione, bo wtedy będą trudne porody i skuteczność krycia znacznie spadnie – wyjaśnił Sławomir Kozak.


Po tym buhaju porody są lekkie, a cielęta bardzo żywotne
  • Po tym buhaju porody są lekkie, a cielęta bardzo żywotne

Lepsze bydło urodzone jesienią

Hodowcy nie zabiegają o sezonowość wycieleń, dlatego buhaj cały rok chodzi z krowami.

Wiele osób twierdzi, że pod względem zdrowotnym i przyrostów lepsze są cielęta wiosenne, jednak w ostatnich latach łatwiej i za lepszą cenę można sprzedać bydło urodzone jesienią, dlaczegonie wiem, ale tak jest – powiedział Sławomir Kozak.

Rolnicy raczej nie sprzedają odsadków, a byki w wadze ciężkiej. Często też zdarza się im sprzedać buhajki na rozpłodniki do innych stad, jak np. ostatnio i to za granicę do Słowacji. Część jałówek zostaje na remont stada, a pozostałe trafiają do innych stad w wieku ok. 1 roku.

Jeden z ładniejszych buhajków urodzonych w tym roku
  • Jeden z ładniejszych buhajków urodzonych w tym roku
Przeciętna krowa użytkowana jest tu przez 14 lat, zatem ma za sobą ok. 11 wycieleń. Zdaniem rolnika, nie warto utrzymywać starszych krów, gdyż bardzo ciężko znoszą upały, co kończy się nawet poronieniami. Natomiast zupełnie nie przeszkadzają tym krowom mrozy. Chętnie wychodzą zimą na okólnik, nawet przy temperaturze -15oC cielą się na zewnątrz obory.

Krowy z cielętami korzystają ze ścielonego okólnika, który przylega do obory wolnostanowiskowej o lekkiej drewnianej konstrukcji, w oborze wyodrębniono również sektory dla odsadzonych buhajów i jałówek
  • Krowy z cielętami korzystają ze ścielonego okólnika, który przylega do obory wolnostanowiskowej o lekkiej drewnianej konstrukcji, w oborze wyodrębniono również sektory dla odsadzonych buhajów i jałówek
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy rasy HF odmiany czerwono-białej zyskują na znaczeniu. Dlaczego?

OHZ Głogówek i MCB w Krasnem wspólnie podjęli decyzję o zakupie 4 topowych jałówek z Holandii po najlepszych rodzicach w celu stworzenia nowych żeńskich linii rodzicielskich rasy hf odmiany czerwono-białej. Te wspaniałe zwierzęta oraz inne pieczołowicie przygotowane do pokazu mogli zobaczyć wszyscy obecni na konferencji zorganizowanej właśnie przez te dwie spółki – hodowlaną i inseminacyjną.

czytaj więcej

Żywienie krów mięsnych kukurydzą za drogie i groźne dla rozrodu

Ze względu na zbyt wysoką koncentrację energii w kiszonce z kukurydzy, jej podawanie mięsnym mamkom wydaje się zwykłym marnotrawstwem. Nie dość, że krowy mięsne żywione tą paszą się zapasają, to jeszcze rzutuje to na ich wyniki reprodukcyjne. Sprawa nabiera jeszcze większego wydźwięku, gdy w tym roku plony zielonki kukurydzy zebranej na kiszonkę, za sprawą suszy są rekordowo niskie.

czytaj więcej

Żywienie bydła mięsnego zimą - jaką dawkę marchwi podawać?

Marchew odpadowa czy też pastewna ma szerokie zastosowanie w opasie bydła. Jednak może być ona z powodzeniem stosowana jako urozmaicenie dawki dla krów mamek, a także krów mlecznych, gdyż zawiera beta-karoten, składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu krowy, a zwłaszcza jej układu rozrodczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)