Żywienie bydła mięsnego zimą - jaką dawkę marchwi podawać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie bydła mięsnego zimą - jaką dawkę marchwi podawać?

19.10.2019

Marchew odpadowa czy też pastewna ma szerokie zastosowanie w opasie bydła. Jednak może być ona z powodzeniem stosowana jako urozmaicenie dawki dla krów mamek, a także krów mlecznych, gdyż zawiera beta-karoten, składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu krowy, a zwłaszcza jej układu rozrodczego.

Z artykułu dowiesz się

  • Z czego wynika niedobór beta-karotenu u bydła?
  • Do czego prowadzi niedobór beta-karotenu u krów?
  • W jaki sposób można uzupełnić ten niedobór?
W zimowym żywieniu opasów lub krów mamek marchew może okazać się świetnym uzupełnieniem dawki opartej na kiszonce z kukurydzy, burakach lub późno koszonym i długo przechowywanym sianie – ponieważ powodują one głębokie niedobory beta-karotenu, który trzeba uzupełniać. Doskonale do tego celu nadają się: marchew pastewna, czerwona i żółta. Dobrze jest ją rozdrobnić, a nawet wymieszać z innymi paszami. Można ją podawać także w postaci kiszonki. Zawarta w marchwi fruktoza bardzo ułatwia zakiszanie.

Do czego prowadzi niedobór beta-karotenu u krów?

Beta-karoten zawarty w marchwi to prowitamina witaminy A, jednak nie da się go zastąpić witaminą A. Jego brak, nawet przy dobrym zaopatrzeniu w witaminę A, prowadzi do groźnych dla bydła zaburzeń gruczołów rozrodczych oraz innych narządów uzależnionych od ich funkcjonowania. Beta-karoten ma duży wpływ na układ odpornościowy.

r e k l a m a
Zalecane dawki świeżej marchwi: krowy – 10–12 kg dziennie, cielęta – można podawać już od 30. dnia życia, początkowo ok. 0,5 kg dziennie, w wieku 4 miesięcy 3–4 kg dziennie na jedną sztukę, opasy w zależności od wieku 4–10 kg dziennie. Pod względem wydajności jednostek skrobiowych i zawartości białka strawnego z 1 hektara dorównuje ona burakom, lecz jako jedyna spośród roślin okopowych pastewnych zawiera beta-karoten.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie przepisy obowiązują rolnika i rzeźnie przy odbiorze bydła?

Nasz Czytelnik z województwa mazowieckiego, w imieniu swoim jak też innych hodowców bydła zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w sprawie zróżnicowanego traktowania przepisów dotyczących rejestracji i identyfikacji zwierząt podczas odbioru zwierząt do rzeźni. Ubojnia, z którą rolnicy chcą współpracować, powołując się na wytyczne powiatowego lekarza weterynarii, nie odbiera do uboju sztuk w przypadkach, gdy posiadają jeden kolczyk.

czytaj więcej

Jaki jest optymalny termin krycia jałówek ras mięsnych?

O ile w bydle mlecznym rasy hf obserwujemy tendencje coraz wcześniejszych pokryć jałówek, kiedyś był to 16. miesiąc, dziś 14–15, a nawet 13, to w rasach mięsnych taki trend nie następuje, co może być związane z bardziej ekstensywnym charakterem produkcji wołowiny niż mleka.

czytaj więcej

Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową

Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nawet w warunkach prawidłowego żywienia wydajnych krów równowaga energetyczna w ich organizmie ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po porodzie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)