Czy szczury mogą przenosić wirusa ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy szczury mogą przenosić wirusa ASF?

24.05.2021autor: Dominika Stancelewska

Gryzonie przebywają w pobliżu gospodarstw, gdyż mają tam stały dostęp do pożywienia, przez co czynią liczne szkody w budynkach inwentarskich. Przede wszystkim jednak przenoszą groźne dla zdrowia wirusy i bakterie, dlatego ochrona chlewni przed myszami i szczurami to jeden z elementów bioasekuracji. Przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) badanie w Wietnamie wskazuje, że gryzonie są niskim czynnikiem ryzyka w przenoszeniu afrykańskiego pomoru świń.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego podejrzewano szczury o przenoszenie wirusa ASF?
  • Czy badane szczury zachorowały na wirusa?
  • Czy bioasekuracja nadal jest ważna?

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Południowej Dakocie i Wietnamskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w wietnamskich gospodarstwach o różnych poziomach bezpieczeństwa biologicznego dostarczyły informacji, które sugerują, że gryzonie nie stanowią wysokiego ryzyka jako wektory w rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Od dawna stanowią możliwą drogę przenoszenia wielu chorób świń, ale póki co nie została ona potwierdzona w przypadku afrykańskiego pomoru świń.

r e k l a m a

Czy rzeczywiście badane szczury nie są nośnikami wirusa ASF?

Jednym z celów badania przeprowadzonego w Wietnamie, gdzie sposób chowu świń ułatwia dostęp gryzoni do zwierząt, było ustalenie, czy gryzonie przebywające na terenie gospodarstw, w których wystąpił ASF, i wokół nich były nosicielami wirusa i pozyskanie od nich próbek w celu wykrycia infekcji. W badaniu brało udział pięć gospodarstw zlokalizowanych w czterech prowincjach północnego Wietnamu, w których pojawiły się ogniska ASF. Wielkość stad wahała się od 26 do 851 świń, a procedury bioasekuracji różniły się w poszczególnych gospodarstwach. Żywe pułapki na gryzonie umieszczano co noc w każdym gospodarstwie, na zewnątrz w okolicach wejść i wewnątrz budynków w pobliżu źródeł paszy. Odławianie gryzoni kontynuowano na każdej fermie przez 10–36 dni.

Wyniki badań próbek krwi pobranych od szczurów odłowionych z gospodarstw i wokół ferm, w których potwierdzono ogniska ASF, były negatywne w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Podobne wyniki badania uzyskano także w kierunku możliwości mechanicznego przenoszenia wirusa. Sugeruje to, że szczury (i przypuszczalnie inne gryzonie) nie są głównym wektorem szerzenia się ASF. Opierając się na negatywnych wynikach pierwszego doświadczenia, w drugim zbadano, czy szczury są podatne na zakażenie ASF po podaniu im wirusa, a jeśli tak, to czy wówczas byłyby w stanie zarazić inne gryzonie.

Badane szczury nie zachorowały

W okresie obserwacji nie stwierdzono objawów klinicznych u szczurów. Wstępna analiza wykazała, że nie było różnic między temperaturą ciała szczurów kontrolnych i tych, którym podano ASF, oraz kontaktowych. Chociaż temperatura ciała wszystkich osobników miała tendencję do wzrostu w drugim tygodniu eksperymentu, to później wracała do normalnej wartości. Po podaniu zarówno dootrzewnowym, jak i doustnym wirusa nie zaobserwowano, aby szczury chorowały lub zakażały się ASF w okresie inkubacji trwającym 21 dni.

Chociaż doświadczenie sugeruje, że gryzonie nie wydają się stanowić znaczącego ryzyka jako wektory w rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń, to jednak inne badania dowiodły, że są nosicielami chorób i zaleca się stosowanie odpowiednich programów zwalczania gryzoni i przestrzegania zasad bioasekuracji. Możliwość szerzenia się chorób zakaźnych przez gryzonie jest bowiem niebezpieczna nie tylko dla zdrowia zwierząt, ale także ludzi.

Po pierwszych badaniach Amerykanie określili szczury jako wektor niskiego ryzyka przenoszenia wirusa ASF

  • Po pierwszych badaniach Amerykanie określili szczury jako wektor niskiego ryzyka przenoszenia wirusa ASF 

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielkopolska Izba Rolnicza obchodzi 25-lecie działalności

Dzisiejszego dnia obchodzony jest jubileusz 25–lecia działalności Wielkopolskiej Izby Rolniczej po jej reaktywacji na mocy Ustawy o izbach rolniczych z dnia 14 grudnia 1995 roku.

czytaj więcej

Prędzej dziki same wyzdychają na ASF

Na prośbę rolników z powiatu wolsztyńskiego i Stowarzyszenia Rolnicy PWL, których sytuację opisywaliśmy w numerze 21. „Tygodnika”, w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowano spotkanie ze służbami odpowiedzialnymi za zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Rolnikom zależy, aby Inspekcja Weterynaryjna w województwie lubuskim wdrożyła działania, które w Wielkopolsce ograniczyły rozprzestrzenianie się wirusa, i zredukowała populację dzików.

czytaj więcej

Trudna wizja przyszłości hodowców w strefach z ASF

Potwierdzenie pierwszego w tym roku przypadku afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce w powiecie szamotulskim uświadamia rolnikom, że w walce z ASF wciąż nie ma sukcesu. Zbliża się okres letni i wzrasta zagrożenie ogniskami w stadach. Nie ma się więc co dziwić, że producenci trzody chlewnej bardzo obawiają się zawleczenia choroby do gospodarstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)