Czy świnie z czerwonej strefy ASF będą ubijane w Wielkopolsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy świnie z czerwonej strefy ASF będą ubijane w Wielkopolsce?

25.09.2019autor: Paweł Mikos

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje na temat dużego ryzyka, że świnie z czerwonej strefy ASF miałyby trafiać do zakładów mięsnych w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu dostał do zaopiniowania procedurę przewozu świn ze strefu ASF. 

WIR pyta Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o planowany ubój świń ze strefy ASF w Wielkopolsce

Od kilku czy nawet kilkunastu dni rolnicy z okolic Leszna i Rawicza zastanawiają się czy pogłoski o planowanym uboju świń z czerwonej strefy ASF są prawdziwe czy nie? 

O ustosunkowanie się do tych informacji Wielkopolska Izba Rolnicza poprosiła Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Również "Tygodnik Poradnik Rolniczy" poprosił Wojewódzką Inspekcję Weterynaryjną o potwierdzenie lub zdementowanie tych pogłosek. 

– Zarząd Wielkopolskie Izby Rolniczej wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy czerwonej w zakładach ubojowych zlokalizowanych na terenie naszego województwa, które stanowi centrum hodowli trzody chlewnej w Polsce – napisał w piśmie Piotr Walkowski, prezes WIR. 

 

r e k l a m a

Powiatowy Lekarz Weterynarii opiniował procedurę przemieszczania świń z czerwonej strefy ASF do rzeźni w Wielkopolsce

Chociaż Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wciąż nie przesłał odpowiedzi na te pytania, to niestety obawy rolników mogą się okazać uzasadnione. Tak przynajmniej można interpretować wynik spotkania Łukasza Rojdy, przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Rawiczu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Rawiczy, Jackiem Cichoszem. 

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jacek Cichosz dostał do zaopiniowania procedurę przemieszczania się świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce

Ostatecznie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał w tej sprawie opinię negatywną powołując się na konieczność podejmowania działań w celu ochrony powiatu rawickiego przed ASF. W jego opinii takie przedsięwzięcie niosłoby ogromne zagrożenie dla powiatu rawickiego i Wielkopolski zawleczenia wirusa ASF. 

Pytanie tylko czy negatywna opinia PLW w Rawiczu rzeczywiście powstrzyma pomysły na ubijanie świń ze strefy ASF w Wielkopolsce? 

Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu zadeklarował pełne wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF (Fot. WIR) 

  • Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu zadeklarował pełne wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF (Fot. WIR)

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne ognisko ASF po miesiącu przerwy

Pierwszy raz od blisko miesiąca na obszarze naszego kraju wystąpiło kolejne, 46. w tym roku, ognisko afrykańskiego pomoru świń. Stwierdzono je 24 września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Lidzbark Warmiński w województwie warmińsko-mazurskim.

czytaj więcej

Genetyka i żywienie wpływają na mleczność lochy

Maciora po porodzie musi produkować odpowiednio dużo mleka, gdyż zadecyduje to o powodzeniu w odchowie prosiąt. Niestety, większość cech związanych z rozrodem i laktacją jest u trzody chlewnej nisko lub średnio odziedziczalna. W związku z tym w dużym stopniu są one uzależnione od warunków środowiskowych, w tym żywienia.

czytaj więcej

Rolnicy spod Tomaszowa zainwestowali w chlewnię. Ale czy ASF jej nie zagrozi?

Marta i Tomasz Stępniakowie ze Stanisławowa Lipskiego zastosowali w nowej chlewni zamiast powszechnie wykorzystywanych klap wlotu powietrza system wentylacji grawitacyjnej kurtynowej. W budynku zamontowano kilka czujników ciepła, a komputer opuszcza lub podnosi ruchome kurtyny. Latem mogą być one otwierane w całości, co pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Teraz rolnikom spędza sen z powiek zbliżający się wirus afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)