Czy ASF na jesień wyhamuje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ASF na jesień wyhamuje?

03.09.2019

Od początku bieżącego roku służby weterynaryjne poinformowały o wystąpieniu 44 ognisk afrykańskiego pomoru świń wśród trzody chlewnej oraz 1507 przypadków choroby u dzików. Jesienią liczba ognisk powinna się zmniejszyć, ale nie oznacza to, że nie należy walczyć z wirusem wśród dzików i radykalnie zmniejszać populacji tych zwierząt.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 29 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Jeziorany, w powiecie olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

r e k l a m a
44. ognisko odnotowano w gospodarstwie utrzymującym 193 świnie, w gminie Bartoszyce, w województwie warmińsko-mazurskim. Wcześniejsze, 43. ognisko ASF potwierdzono w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim, w gospodarstwie, w którym było 165 świń. Jest to 3. ognisko w tym roku potwierdzone w tej gminie. Z kolei na terenie całego woj. warmińsko-mazurskiego w 2019 roku odnotowano 19 ognisk ASF, w wyniku czego ponad 20 tys. świń zostało poddanych likwidacji. Największe ognisko, stwierdzone 25 lipca br., dotyczyło gospodarstwa w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim, w którym utrzymywano aż 9435 świń. Było to jak dotąd największe ognisko tej choroby w naszym kraju.

Dzik koło Radomia

Zakażony dzik został ostatnio znaleziony w Pionkach blisko Radomia. To pierwszy przypadek ASF w okolicach Radomia, bowiem poprzednie stwierdzono w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów powiecie kozienickim.

Jak podkreślają służby, ważny jest odstrzał dzików prowadzący do redukcji ich populacji, ale także przeszukiwanie terenów leśnych, by znaleźć i usunąć ewentualne padłe zakażone dziki lub ich szczątki. Na szczęście zbliża się okres jesienny, a z nim nadzieja, że wzorem lat poprzednich występowanie ognisk ASF w stadach będzie malało. Wciąż nie do końca wiadomo, czy aktywność polowa rolników jest główną przyczyną szerzenia się zakażeń, ale każdego roku liczba ognisk w chlewniach rośnie od maja do września.

Chiny potrzebują mięsa

Pomimo trudnej sytuacji w strefach i rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń zapotrzebowanie na żywiec wieprzowy powinno się utrzymać, co daje szansę na zachowanie wysokich cen w skupach. Wynika to głównie z rosnącego importu w Chinach. Tam ASF wyrządził straszne spustoszenie w chlewniach. Jak się szacuje, dużo większe niż przyznają się do tego Chińczycy.

W oficjalnym komunikacie chińskie ministerstwo rolnictwa podało, że w lipcu br. pogłowie trzody chlewnej spadło w tym kraju o 32% w stosunku rok do roku, a pogłowie macior o prawie 32%. Według analityków, w marcu 2018 roku pogłowie świń w Chinach wynosiło 440 mln sztuk, a po 15 miesiącach spadło o 148 mln sztuk. To prawie o tyle, ile świń utrzymywanych jest w całej Unii Europejskiej. Średni spadek pogłowia wyniósł blisko 10 mln sztuk miesięcznie. Przekłada się to oczywiście na ceny wieprzowiny. Rok temu w sierpniu za żywiec w Chinach płacono 13,25 juanów/kg. Obecnie żywiec wieprzowy w skupach kosztuje ponad 23 juany/kg (około 13 zł/kg).

Pomimo że władze chińskie dość często zwalniają część mrożonego mięsa z zapasów w państwowych magazynach, to i tak będą zmuszone do importu wieprzowiny z UE, aby ograniczyć wzrost cen.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Archiwum TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak hodowcy z łódzkiego przygotowują się na atak ASF?

Zbliżający się z każdym dniem wirus afrykańskiego pomoru świń przeraża rolników z województwa łódzkiego. Zwłaszcza tych, którzy jak Dawid Królak, zainwestowali w ostatnim czasie w budowę nowych chlewni. Gospodarz uważa, że jest szansa na ograniczenie przemieszczania dzików, które roznoszą ASF, poprzez uniemożliwienie im przechodzenia przez trasy szybkiego ruchu.

czytaj więcej

Jak Niemcy przygotowują się do pojawienia się ASF?

Afrykański pomór świń (ASF) rujnuje polskie gospodarstwa rolne i coraz szybciej się rozprzestrzenia. Nie tylko w Polsce, ale w całym świecie, w tym w Belgii. Z tego powodu Niemcy zaczynają się przygotowywać na wystąpienie wirusa ASF na ich terenie.

czytaj więcej

Czy polskie rolnictwo jest skazane na bezradność w walce z ASF?

W przypadku afrykańskiego pomoru świń nie widać szans na szybkie rozwiązanie problemu. Bez zwalczenia występowania wirusa w populacji dzików nie mamy co liczyć na uwolnienie się od choroby. Producenci trzody chlewnej są coraz bardziej przerażeni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)