Brakuje pasz ekologicznych. Rolnicy decydują się na radykalny krok
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brakuje pasz ekologicznych. Rolnicy decydują się na radykalny krok

25.05.2022

Są problemy z dostępnością pasz ekologicznych. Rolnicy decydują się więc na radykalne rozwiązanie - apelują do KE, by zezwoliła im na stosowanie pasz konwencjonalnych w skarmianiu zwierząt. Proponują także szereg działań, które doprowadzą do zwiększenia bazy paszowej gospodarstw ekologicznych.

Brakuje pasz ekologicznych. Rolnicy apelują o odstępstwo  

Podczas spotkania grupy roboczej „Rolnictwo Ekologiczne” Copa Cogeca omówiono sytuację rynkową Unii Europejskiej. Obecnie wiele państw członkowskich boryka się z trudnościami w zaopatrzeniu gospodarstw prowadzących hodowlę zwierząt w pasze, dlatego część z nich wnioskowała o zezwolenie stosowania pasz konwencjonalnych do 5 proc. w żywieniu zwierząt.

Chodzi tutaj przede wszystkim o pasze białkowe, które obecnie jest trudno zastąpić własnymi komponentami, by zoptymalizować dawki pokarmowe zwierząt. Rozważano propozycje wykorzystania suszu z lucerny i innych roślin motylkowych drobnonasiennych oraz nasion roślin strączkowych grubonasiennych. Uczestnicy spotkania zauważyli, że potencjał produkcyjny pasz, w tym pasz białkowych w gospodarstwach ekologicznych, nie jest wykorzystany.

- Należy wesprzeć uprawy paszowe z uwzględnieniem upraw roślin motylkowych również w gospodarstwach nie prowadzących hodowli zwierząt. Należy również wspierać uprawę mieszanek roślin oraz poplonów i międzyplonów, w celu zwiększenia bazy paszowej gospodarstw ekologicznych i uaktywnić rynek paszy ekologicznej na rynku UE – powiedział po spotkaniu polski ekspert FBZPR Adam Drosio

Ponadto jest gorąca potrzeba realizacji projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych z udziałem producentów w celu intensyfikacji upraw roślin motylkowych w gospodarstwach ekologicznych. Taka sytuacja wynika ze stanu wojny na Ukrainie i trudności w prowadzeniu wymiany handlowej. Dlatego należy zastosować narzędzia, które mogą być wdrożone jak najszybciej.

r e k l a m a

Owady jako alternatywa dla pasz białkowych 

Prowadzono również dyskusję nad możliwościami zaspokojenia pasz białkowych również z hodowli owadów jako pasz alternatywnych. - Jednak wykorzystanie owadów jako pasz białkowych nastręcza szereg trudności i ryzyk. Podstawowym ryzykiem może być przenoszenie patogenów bakteryjnych i wirusowych wraz z paszą pochodzącą z owadów, dlatego też temat ten należy dokładnie zweryfikować i ocenić istniejące zagrożenia – skomentował Adam Drosio.

Dyrektywa emisji przemysłowych obejmie także chów ekologiczny

Kolejną kwestią omawianą na spotkaniu była dyrektywa dotycząca emisji przemysłowej gazów cieplarnianych. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że dyrektywa będzie dotyczyła w takim samym zakresie gospodarstw ekologicznych, jak i konwencjonalnych.

Jednakże istotną kwestią w gospodarstwach ekologicznych jest uzyskanie zamkniętego obiegu dwutlenku węgla w ekosystemie rolniczym i maksymalne zwiększanie poziomu próchnicy w glebie, by łagodzić skutki niekorzystnych zmian klimatu na produkcję.

wk, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnictwo ekologiczne może się opłacać rolnikowi? [Webinarium]

UE stawia na ekologię. Ale czy ten model gospodarowania może być opłacalny? Właśnie trwa nasze webinarium „Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów”, podczas którego odpowiadamy na to i wiele innych pytań. 

czytaj więcej

Jak obniżyć koszty paszy dla krów? Czy warto wybrać lucernę?

Ceny pasz białkowych przyprawiają dziś o zawrót głowy niemal wszystkich producentów mleka. Prognozy, niestety mówią o dalszych wzrostach cen. I chociażby z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się lucernie, której hektar w czystym siewie porównywalny jest z wartością 5 ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej.

czytaj więcej

Jakie są ceny pasz dla świń, bydła i drobiu? RAPORT

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat bardzo mocno zdrożały pasze. Gwałtowne podwyżki miały miejsce szczególnie w marcu i kwietniu, po wybuchu wojny w Ukrainie. Producenci żywca są przerażeni, bo udział wydatków na żywienie w kosztach produkcji stanowi aż 60-70 proc. Jakie są ceny pasz dla świń, bydła i drobiu? Czy jest szansa, że niedługo zaczną spadać? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)