Czy rolnictwo ekologiczne może się opłacać rolnikowi? [Webinarium]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnictwo ekologiczne może się opłacać rolnikowi? [Webinarium]

06.06.2022

UE stawia na ekologię. Ale czy ten model gospodarowania może być opłacalny? Właśnie trwa nasze webinarium „Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów”, podczas którego odpowiadamy na to i wiele innych pytań. 

Rozpoczęło się webinarium „Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów” zorganizowane przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze pod patronatem medialnym m. in. Tygodnika Poradnika Rolniczego i portalu tygodnik-rolniczy.pl

r e k l a m a

Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów

Komisja Europejska cały czas dąży do zazielenienia europejskiego rolnictwa. Do 2030 roku aż 25 proc. gruntów rolnych ma zostać przeznaczonych  na ekologiczne gospodarstwa. Pomóc ma w tym zbliżający się wielkimi krokami Zielony Ład i powiązane z nim strategie "Od pola do stołu" i "Bioróżnorodności". Premiowana będzie hodowla i uprawa w systemie ekologicznym. Taki trend wyznaczyli także sami konsumenci, którzy coraz częściej sięgają po żywność z zielonym listkiem. 

Warto więc wiedzieć, na czym polega ekologiczne rolnictwo, czy jest opłacalne, w jaki sposób przejść konwersję z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną i z jakimi kosztami oraz procedurami dla rolnika jest to związane. I o tym właśnie mówią eksperci w naszym studio.


Prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z Zakładu Żywności Ekologicznej SGGW w Warszawie opowiada o pozytywnym wpływie produkcji ekologicznej na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.

Dorota Metera
z firmy „Bioekspert” wyjaśnia cały proces, który rolnik musi przejść by rozpocząć produkcje ekologiczną w swoim gospodarstwie. Będzie więc sporo informacji o zgłoszeniu, konwersji, kontroli i certyfikacji.

Z kolei prof. dr hab. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii na SGGW przedstawia korzyści i koszty inwestycji w rolnictwo ekologiczne.

Natomiast Maciej Piskorski, dyrektor departamentu produktów Agro BNP Paribas wyjaśnia, dlaczego rolnictwo ekologiczne jest ciekawym zagadnieniem dla polskich producentów żywności.

W dyskusji biorą także ekologiczni rolnicy: Piotr Woźnicki, właściciel 276-hektarowego gospodarstwa ekologicznego SĄTYRZ oraz Krzysztof Durecki, rolnik ekologiczny z Lubiesza, producent m. in. truskawek, malin i borówek. Mówią o swoich doświadczeniach w ekologicznej uprawie. Dzielą się też wnioskami na temat opłacalności takiej produkcji i podpowiadają, jak stworzyć własną markę. 

Webinarium prowadzi Bartłomiej Czekała, redaktor naczelny portalu topagrar.pl. 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tysiące litrów gnojowicy poleciało na ekologów. Czym wkurzyli rolników?

Z niedzieli na poniedziałek organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska zgłosiła, że jej budynek został zniszczony. Rolnicy wylali gnojowicę na jej siedzibę. Co ich tak rozwścieczyło?

czytaj więcej

Brakuje pasz ekologicznych. Rolnicy decydują się na radykalny krok

Są problemy z dostępnością pasz ekologicznych. Rolnicy decydują się więc na radykalne rozwiązanie - apelują do KE, by zezwoliła im na stosowanie pasz konwencjonalnych w skarmianiu zwierząt. Proponują także szereg działań, które doprowadzą do zwiększenia bazy paszowej gospodarstw ekologicznych.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)