Bioasekuracja piorytetem. Wielkopolska Izba Rolnicza stawia na prewencję w walce z ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bioasekuracja piorytetem. Wielkopolska Izba Rolnicza stawia na prewencję w walce z ASF

26.11.2020

Mija rok od wystąpienia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na zachodzie kraju. Od tego czasu wirus zaatakował także stada trzody chlewnej w Wielkopolsce i w Lubuskiem, dlatego rolnicy muszą robić wszystko, by ustrzec się przed wniknięciem patogenu. W zwalczaniu choroby niezwykle istotne jest ograniczenie roznoszenia wirusa i poprawa zabezpieczenia gospodarstw. Utrzymanie wysokich standardów w zakresie bioasekuracji pomaga w walce z afrykańskim pomorem świń, jak też wysoce zjadliwą grypą ptaków.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przez ostatni rok wyglądała walka z ASF ?
  • Jaka jest sytuacja epidemiologiczna ASF w Polsce?
  • Jak chronić swoje gospodarstwo przez ASF ?
Ogromnie duże ryzyko pojawienia się drobnoustroju chorobotwórczego wiąże się z pojazdami oraz osobami wchodzącymi na teren gospodarstwa. Środki transportu do przewozu zwierząt, pasz, samochody z zakładów utylizacyjnych, maszyny rolnicze, kierowcy mogą być potencjalną przyczyną ogniska ASF lub grypy ptaków w gospodarstwie. Mając na uwadze ochronę gospodarstw, Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z partnerami (w tym "Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym") przygotowała 5 tys. specjalnych tablic ostrzegających przed wejściem na teren gospodarstwa osób nieuprawnionych. Mają przypominać przypadkowym osobom o zakazie wstępu na teren gospodarstwa bez zgody właściciela. Tablice "STOP. Bioasekuracja" będą przekazywane bezpłatnie rolnikom przez biura powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Ustawa nie pomaga w ochronie biologicznej gospodarstw

– Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na specyfikę pracy na roli wdrożenie bioasekuracji nie jest łatwym zadaniem, jednakże jej zastosowanie jest najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się wszelkich patogenów i chorób. Akcja ma uzmysławiać rolnikom potrzebę stosowania zasad bioasekuracji, ale przede wszystkim uświadomić osoby postronne w kwestii konieczności zachowania reżimu sanitarnego i zakazu swobodnego, bezmyślnego wchodzenia na tereny produkcji rolniczej – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, inicjator akcji.
Jego zdaniem w ochronie biologicznej gospodarstw nie pomaga zapis w ustawie o ochronie zwierząt, dający aktywistom prozwierzęcym prawo wtargnięcia na teren obiektów produkcji rolniczej. Ignorowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez członków takich organizacji pociąga za sobą ryzyko zagrożenia dla zdrowia zwierząt.

r e k l a m a
Uczestnicząca w akcji promującej bioasekurację firma Ecolab stworzyła specjalny program "LDI – Program interwencyjny w przypadku chorób żywego inwentarza", który ma na celu wskazać główne czynniki związane z utrzymaniem odpowiedniego biobezpieczeństwa w hodowli zwierząt.

Koncepcja ta zapewnia narzędzia, które można dostosować do lokalnych potrzeb, włączając w to odpowiednie działania oraz zasady mycia i dezynfekcji budynków inwentarskich oraz sprzętu przy wykorzystaniu wydajnych środków chemicznych opartych na działaniu substancji aktywnych skutecznych przeciwko szerokiemu spektrum drobnoustrojów – twierdzi Wojciech Dubiński z firmy Ecolab.

Partnerem akcji jest także Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", które jako jedno z niewielu ma w ofercie ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych z dopłatami do składki z budżetu państwa. W programie dofinansowanych ubezpieczeń "TUW" uczestniczy od samego początku, czyli od 2006 roku.

– Oferujemy między innymi obowiązkowe ubezpieczenia budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych, kompleksowe ubezpieczenie mienia gospodarstw rolnych oraz sprzętu rolniczego, a także ubezpieczenia dla przedsiębiorców prowadzących rolniczą działalność gospodarczą – wyjaśnia Filip Cichy, zastępca dyrektora Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" w Kaliszu.

Zapraszamy rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą zainteresowanych tablicami bioasekuracyjnymi do zgłaszania się do biur powiatowych WIR.ds

– Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała wiele spotkań, szkoleń oraz konkursów promujących bioasekurację – podkreśla Piotr Walkowski
  • – Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała wiele spotkań, szkoleń oraz konkursów promujących bioasekurację – podkreśla Piotr Walkowski

– „TUW” od lat utrzymuje bliskie relacje z rolnikami i zna ich potrzeby ubezpieczeniowe – twierdzi Filip Cichy
  • – „TUW” od lat utrzymuje bliskie relacje z rolnikami i zna ich potrzeby ubezpieczeniowe – twierdzi Filip Cichy



Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Wielkopolska Izba Rolnicza
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF stanowi duże zagrożenie na granicy polsko-niemieckiej

Rosnąca liczba dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń jest problemem nie tylko przy granicy po stronie niemieckiej. W Polsce także stale znajdowane są chore zwierzęta w Lubuskiem. Z 56 przypadków stwierdzonych między 6 a 13 listopada ponad połowa była właśnie w tym województwie.

czytaj więcej

ASF coraz bardziej niebezpieczny w Niemczech – zagrożonych jest 3 tys. gospodarstw

Wirus afrykańskiego pomoru świń nabiera rozpędu w Niemczech. Kolejny przypadek pojawił się w drugim landzie w Niemczech – w Saksonii. Łączna liczba przypadków ASF u dzików w Niemczech już przekroczyła 100. A na całym świecie już 50 państw jest dotkniętych tą chorobą.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)