Niemcy chcą odgrodzić się od Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy chcą odgrodzić się od Polski

03.01.2020

Padłe dziki chore na afrykański pomór świń znaleziono zaledwie 40 km od niemieckiej granicy, co bardzo niepokoi tamtejszych rolników. Choroba szerzy się zarówno w województwie lubuskim, jak i wielkopolskim, a strefy zakażenia i zagrożenia są coraz większe.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak ma przebiegać płot odgradzający Polskę od Niemiec
  • Jakie zmiany w polskim prawie wprowadza specustawa o ASF
  • Które przepisy, zdaniem rolników, powinny być doprecyzowane?
W związku z rosnącą liczbą padłych dzików chorych na afrykański pomór świń znajdowanych na zachodzie kraju i poszerzaniem strefy aż po samą granicę, Niemcy planują postawić ogrodzenie chroniące ich kraj przed wirusem ASF. Najpierw, aby zapobiec migracji dzików z województwa lubuskiego, wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej płot o długości 120 kilometrów postawi Brandenburgia. Elektryczne ogrodzenie będzie przenośne i nie zostanie ustawione na stałe. Jak twierdzi niemiecka minister Ursula Nonnenmacher, jest to jeden z wielu wdrażanych środków zapobiegawczych.
 

Zaangażowanie służb mundurowych

Zdaniem polskich rolników, monitoring i poszukiwanie padłych dzików powinien zostać wzmożony nie tylko w strefach ASF, ale także na terenach o dużej koncentracji trzody chlewnej. Należy również określić procedury postępowania z patrochami, szczególnie w okresie zimowym, kiedy zamarznięty grunt nie pozwala na ich zakopanie. Jednocześnie trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum transport i przemieszczanie materiału biologicznego.

r e k l a m a
Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na problem, jakim jest nierozwiązana kwestia dzików bytujących na obszarach, które nie są obwodami łowieckimi zarządzanymi przez Polski Związek Łowiecki. Dotyczy to w szczególności dzików przebywających w miastach, które bardzo często żywią się resztkami żywności, a następnie są odławiane i wypuszczane w lasach. Zdaniem rolników powinny być natomiast uśmiercane i utylizowane. Nierozwiązanym problemem pozostaje też nadmiar dzików w lasach prywatnych oraz na terenach ośrodków hodowli zwierzyny. Powinny one zostać zabezpieczone przed migracją zwierząt.

Tymczasem do sejmu trafił projekt specustawy zakładającej przyśpieszenie działań zmierzających do walki z afrykańskim pomorem świń. Projekt autorstwa posłów PIS wprowadza zmiany w kilku ustawach i wprowadza między innymi zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy oraz powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska. Zdaniem wnioskodawców, zmiany są konieczne, by usprawnić redukcję populacji dzików na terytorium RP z uwagi na kluczową rolę tych zwierząt jako rezerwuaru i wektora ASF. Sejmowe komisje rolnictwa i środowiska większością głosów skierowały specustawę do dalszych prac parlamentarnych. Odrzucenia jej w pierwszym czytaniu domagali się ekolodzy, którzy sprzeciwiali się planom intensyfikacji odstrzałów dzików oraz karom więzienia za blokowanie polowań.
 

Ogrodzenie z funduszu leśnego

Aktualnie brak jest przepisów pozwalających na przeznaczenie środków finansowych pochodzących z funduszu leśnego na zapobieganie dalszego rozprzestrzeniania się ASF, w tym w szczególności na wykonanie ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych. Proponowana zmiana w ustawie o lasach ma na celu umożliwienie przeznaczenia środków finansowych na ten cel. W przepisach Prawa łowieckiego przewiduje się między innymi: wprowadzenie zakazu celowego utrudniania lub uniemożliwiania polowań przez osoby postronne, co ma dać podstawę do interwencji policji i straży leśnej.

Na terenie Niemiec nie było jeszcze przypadków ASF, ale pojawiły się 40 km od granicy po stronie polskiej. Dlatego ma powstać płot, aby ograniczyć migrację tych zwierząt z województwa lubuskiego
  • Na terenie Niemiec nie było jeszcze przypadków ASF, ale pojawiły się 40 km od granicy po stronie polskiej. Dlatego ma powstać płot, aby ograniczyć migrację tych zwierząt z województwa lubuskiego (fot. Paweł Mikos)
W tej samej ustawie proponuje się, aby przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego zastosowanie miały przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, a także, aby nakazany odstrzał sanitarny zwierząt odbywał się na podstawie indywidualnego upoważnienia, do którego wystawienia będzie zobowiązany odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, albo dyrektor parku narodowego bądź regionalny dyrektor ochrony środowiska. Zmiany w Prawie łowieckim mają także wprowadzić możliwość wnioskowania przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich o wsparcie policji, straży granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, ochotniczej straży pożarnej oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Taka pomoc mogłaby polegać w szczególności na: zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich, wsparciu działań mających na celu poszukiwanie padłych zwierząt czy kontroli przestrzegania przez osobę uprawnioną do wykonywania polowania, w tym osobę wykonującą odstrzał sanitarny, zasad bioasekuracji.
 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnicy z Łotwy zarabiają na chowie świń w strefie ASF?

Pod koniec 2019 roku delegacja rolników z Łotwy odwiedziła Polskę. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz przyjrzenie się działalności polskich rolników, szczególnie działających w grupach producenckich i spółdzielniach. Koordynatorem wizyty na terenie naszego kraju była Krajowa Rada Spółdzielcza.

czytaj więcej

Dotacje dla gospodarstw, które ucierpiały przez suszę lub ASF

Rolnicy, którzy ponieśli straty wynikające z klęsk żywiołowych lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać do ARiMR wnioski o dotacje na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Kto i na jakie dotacje może liczyć?

czytaj więcej

Wigilia Środowisk Wiejskich w cieniu ASF

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała Wigilię Środowisk Wiejskich. Wzięli w niej udział m.in. rolnicy, członkinie KGW czy strażacy z OSP. Rolnicy życzyli sobie przede wszystkim skutecznego zwalczania wirusa ASF, który pojawił się na zachodzie Wielkopolski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)