Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021

17.04.2021autor: Kamila Szałaj

W połowie marca firma De Ruiter Seeds i Delphy zorganizowały webinarium dla producentów uprawiających doświetlane pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo.

W tym roku jest 85 ha upraw pomidorów doświetlanych. Terminy sadzenia przypadają na lipiec oraz połowę października. Do doświetlania najczęściej stosowane są systemy HPS – 95%, LED – 5% (aktualnie około 6 ha) lub LED + HPS.

Lampy HPS są najczęściej używane. Standardem jest stosowanie 4 lamp o mocy 1000 W na 8-metrowej nawie. Lampy 1000-watowe dają 180–210 mikromoli, w zależności od odległości pomiędzy słupami. Lampy sodowe wytwarzają dużo ciepła i przy natężeniu 130 mikromoli podnoszą temperaturę w szklarni o 3–4°C, a przy 210 mikromolach o 6–8°C.

Początek sezonu

– W połowie marca jesteśmy w 2. części sezonu doświetlania – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska z Delphy. – Początek uprawy doświetlanej był łaskawy. Do gospodarstw trafiła rozsada dobrej jakości. W 1., 2. i 3. gronie były po 4 kwiaty. Pogoda sprzyjała – nie było bardzo ciemno, co pozwoliło szybko budować obciążenie roślin owocami. Na początku sezonu tempo kwitnienia wynosiło 1,2 grona na tydzień, a w połowie marca – 0,7–0,8. Taka jest różnica pomiędzy początkiem z wystarczającą ilością światła a środkiem sezonu. Obecnie plony są dobre i stabilne. Cena giełdowa od początku grudnia do marca wynosiła powyżej 100 zł za karton.

Trudności

r e k l a m a
W nowych inwestycjach później rozpoczynano produkcję. Były problemy z terminową dostawą urządzeń, przyłączem do sieci. A wszystko podobno przez COVID… Trudna była sprzedaż detaliczna (warzywniaki) na przełomie grudnia i stycznia, ze względu na układ dni handlowych oraz mrozy.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pracownicy sezonowi w rolnictwie w okresie pandemii

Pandemia nie odpuszcza, a rolników gonią terminy agrotechniczne. Gros zajęć jest też przy utrzymaniu zwierząt. Ze względu na brak rąk do pracy na krajowym podwórku wielu rolników jest zmuszonych posiłkować się pracownikami sezonowymi ze Wschodu. Czy po przekroczeniu granicy mogą oni od razu podjąć pracę w gospodarstwie? Co z kwarantanną?

czytaj więcej

Innowacje dla oszczędności pod osłonami: Czy lampy LED mogą zastąpić sodowe?

Światło trzeba rozpatrywać w kilku aspektach. Jak zróżnicowane widmo światła wpływa na plonowanie warzyw? Czy lampy LED mogą zastąpić lampy sodowe?

czytaj więcej
WAŻNE

Niełatwa uprawa pomidorów gruntowych

W okolicach Włocławka pomidory gruntowe dla przetwórstwa uprawia się od ponad 40 lat. Jednak z różnych przyczyn powierzchnia uprawy spada. Jakie są tego powody?

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.