Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomidor doświetlany w sezonie 2020/2021

17.04.2021autor: Kamila Szałaj

W połowie marca firma De Ruiter Seeds i Delphy zorganizowały webinarium dla producentów uprawiających doświetlane pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo.

W tym roku jest 85 ha upraw pomidorów doświetlanych. Terminy sadzenia przypadają na lipiec oraz połowę października. Do doświetlania najczęściej stosowane są systemy HPS – 95%, LED – 5% (aktualnie około 6 ha) lub LED + HPS.

Lampy HPS są najczęściej używane. Standardem jest stosowanie 4 lamp o mocy 1000 W na 8-metrowej nawie. Lampy 1000-watowe dają 180–210 mikromoli, w zależności od odległości pomiędzy słupami. Lampy sodowe wytwarzają dużo ciepła i przy natężeniu 130 mikromoli podnoszą temperaturę w szklarni o 3–4°C, a przy 210 mikromolach o 6–8°C.

Początek sezonu

– W połowie marca jesteśmy w 2. części sezonu doświetlania – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska z Delphy. – Początek uprawy doświetlanej był łaskawy. Do gospodarstw trafiła rozsada dobrej jakości. W 1., 2. i 3. gronie były po 4 kwiaty. Pogoda sprzyjała – nie było bardzo ciemno, co pozwoliło szybko budować obciążenie roślin owocami. Na początku sezonu tempo kwitnienia wynosiło 1,2 grona na tydzień, a w połowie marca – 0,7–0,8. Taka jest różnica pomiędzy początkiem z wystarczającą ilością światła a środkiem sezonu. Obecnie plony są dobre i stabilne. Cena giełdowa od początku grudnia do marca wynosiła powyżej 100 zł za karton.
r e k l a m a

Trudności

W nowych inwestycjach później rozpoczynano produkcję. Były problemy z terminową dostawą urządzeń, przyłączem do sieci. A wszystko podobno przez COVID… Trudna była sprzedaż detaliczna (warzywniaki) na przełomie grudnia i stycznia, ze względu na układ dni handlowych oraz mrozy.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pracownicy sezonowi w rolnictwie w okresie pandemii

Pandemia nie odpuszcza, a rolników gonią terminy agrotechniczne. Gros zajęć jest też przy utrzymaniu zwierząt. Ze względu na brak rąk do pracy na krajowym podwórku wielu rolników jest zmuszonych posiłkować się pracownikami sezonowymi ze Wschodu. Czy po przekroczeniu granicy mogą oni od razu podjąć pracę w gospodarstwie? Co z kwarantanną?

czytaj więcej

Innowacje dla oszczędności pod osłonami: Czy lampy LED mogą zastąpić sodowe?

Światło trzeba rozpatrywać w kilku aspektach. Jak zróżnicowane widmo światła wpływa na plonowanie warzyw? Czy lampy LED mogą zastąpić lampy sodowe?

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)